Adet Döneminde Cinsel İlişki

21.09.2017
145
Adet Döneminde Cinsel İlişki

Adet Döneminde Cinsel İlişki

Ergenlik döneminden itibaren her kadın her ay yumurtlamaya başlar.  Yumurtlama sonrası kalınlaşan rahim duvarı döllenme gerçekleşmezse pul pul dökülür. Damarlar genişler ve bu atıklar dışarı atılır. Bu döngü her ay devam eder.  Buna adet döngüsü adı verilir. Adet her kadının yaşadığı biyolojik bir süreçtir. Bu süreci günah ayıp saymak ya da bu süreçten utanmak  kişiyi psikolojik olarak sarsabilir. Bu tür düşüncelere kapımızı kapatmalıyız. 

 

Adet Döneminde Cinsel İlişki Olabilir Mi?

Bu durum kişinin yaşantısına, inançlarına, yaşadığı ortama ve kültürüne göre değişiklik arz eder. Ancak bu dönemde kadınlar hastalanmaya daha açıktır. Mikrop ve virüsler bakteriler bu dönemde daha etkili olurlar çünkü kadın bu süreçte daha savunmasız konumdadır. Adet döneminde cinsle ilişki sağlık açısından tavsiye edilmez. Ayrıca dini nedenlerle de adet döneminde cinsel ilişkiye girilmez. Yazımızın başında belirttiğimiz gibi karar size aittir. İnançlarınız ve tutumlarınıza göre kararınızı vermelisiniz. Ancak adet döneminde cinsel ilişkinin bazı riskler taşıdığını da belirtmemiz gerekir. 

 

Adet Döneminde İlişkiye Girmenin Sakıncaları Nelerdir?

Bu dönemde östrojen hormonu azalır.  Vajinada bulunan faydalı bakteriler kanamadan dolayı azalır. Laktik asit üretimi de çok düşer. Vajina savunmasız bir hale bürünür. Vajinanın asidik dengesinin bozulması enfeksiyonlar açısından elverişli bir ortam oluşmasını sağlar. Başka bir faktör de kadının ruhsal durumudur. Adet dönemlerinde kadınlar daha hassas olurlar. Bu dönemlerde cinsel ilişkide bulunmamak doğru bir karar olacaktır. Hem ruhsal hem fiziksel açıdan çiftlerin birkaç gün sabretmeleri iyi olur ayrıca ilişkiye de bir renk ve heyecan katar.

 

Adetliyken Cinsel İlişkiye Girersem Ne Olur?

Genellikle hiçbir şey olmaz ancak dini inancınız buna izin vermiyorsa suçluluk hissedebilirsiniz.  Kadının vajen bölgesi adetten dolayı kanlı olacaktır. Bu yüzden cinsel ilişki esnasında  penis ve vajina hatta yatağınız kan olabilir. Bu istenmeyen bir durumdur. Kadının psikolojik durumu buna uygun olmayabilir. Başka bir nokta da kadının bu dönemlerde çektiği kasık ağrılarıdır. Bu ağrılar ilişki esnasında şiddetlenebilir. Bu dönemde cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. Ancak ille de yapılacaksa hassas davranılmalı ve prezervatif kullanılmalıdır. Temizliğe çok önem verilmelidir.

 

Adet Döneminde Hamile Kalınır Mı?

Adet döneminde hamile kalmak çok zordur. Ancak imkansız değildir. Adet görmek demek zaten yumurtanın çatladığını, rahim duvarının tekrar inceldiğini, yumurtlama işleminin tamamlanıp döllenme olmadığı için yumurtlamadan kaynaklanan atıkların atıldığı zaman demektir. Yani döllenme gerçekleşmezse adet gerçekleşir. Adet gerçekleştiğinde ise döllemek için yumurta yoktur. Bu bakımdan hamilelik adet döneminde pek mümkün değildir.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.