Adet Sancısını Gideren Doğal Yöntemler

13.02.2015
56
Adet Sancısını Gideren Doğal Yöntemler

Adet Sancılarına Ne İyi Gelir?

Kadınlar her ay belirli dönemlerde regl olurlar ve bu dönem içerisinde adet sancıları gibi pek çok istenmeyen durumda beraberinde gelir. Özellikle karın bel ve yumurtalık bölgelerinde görülen bu ağrılar günlük yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Adet sancılarını ağrı kesici ilaçlarla bir miktar dindirebilmek mümkün ancak önemli olan bu konuyla ilgili doğal yöntemleri tercih etmek her zaman en doğrusudur.

 

Adet Sancılarını Gidermek İçin Doğal Yöntemler

Adet Sancılarını Geçirmek İçin Karışık Bitki Çayı

Çobançantası bitkisi, aslanpançesi, civanperçemi, adaçayı gibi bitkilerin karışımı ile oluşturulan bitki çayı ile adet sancılarını maksimum miktarda azaltabiliriz. Ancak bu 4 farklı bitkinin karışımını lezzetli bulmuyorsanız, bu bitkileri farklı farklıda demleyerek tüketebilirsiniz. Bu bitki çayları şeker ile değil bal ile tatlandırılarak tüketilmelidir.

Bitki çayları demlerken ortak olarak dikkat etmeniz gereken bir durum ise bitki çaylarının bir taşımdan fazla kaynatılmamasıdır.

 

Soğan Suyu

1 Bütün soğanımızı 4 eşit parçaya bölüyoruz ve yaklaşık olarak 1 litre kadar suyun içerisinde kaynatıyoruz ve haşlıyoruz. Hazırlamış olduğumuz kaynayan soğan suyumuzu soğutuyoruz ve 2 hafta boyunca sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez tüketiyoruz.

Soğan kürümüzün daha etkili olabilmesi için metal bıçak kullanımından kesinlikle kaçınmalıyız.

 

Safran Bitkisi Çayı

Safran bitkisi adet sancıları üzerinde giderici ve hafifletici etkileri bulunan bir çaydır ve safran çayının içerisinde bulunan bileşenler sayesinde mide kramplarına iyi gelmektedir.

Safran çayı hazırlamak için 1 fincan kaynar suyun içerisine bir tutam kadar safran atmak yeterli olacaktır. Suyumuz kaynadıktan sonra safran çayımızı süzdürerek servise hazır hale getiriyoruz.

Düzenli kullanımında adet sancılarını giderici etkileri olduğunu göreceksiniz. Sancıları gidermede çok etkili bir yöntemdir.

 

Civanperçemi Çayı

Civanperçemi çayı sadece adet sancılarında değil vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen ağrı ve sancılara karşıda çok etkili bir çaydır. Etkili olabilmesi ve adet sancılarının tamamen ortadan kalkması için civanperçemi çayının adet başlamadan 3 gün kadar önce tüketilmeye başlanması gerekmektedir.

Çivanperçemi çayı hazırlanışı sırasında yarım litre kadar kaynayan suyun içerisine yaklaşık olarak 5 gram kadar civanperçemi otu atıyoruz ve ortalama 3 – 4 dakika kadar bu şekilde kaynatıyoruz ve demlenmesini sağlıyoruz.

Ancak tüketimi sırasında sıcak olarak tüketmek önerilmemektedir. Tüketirken soğutuyoruz ve bu şekilde sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez tüketiyoruz.

 

Adet Öncesi Ağrılarını Giderme Yöntemleri

* Adet öncesi problemlerini gidermek için öncelikle B vitamini açısından zengin, magnezyum ve kalsiyum içeren besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. İçeriğinde bu bileşenler bulunan besinleri tüketerek adet sancılarına karşı daha güçlü olabilirsiniz.

 

Adet Sancılarına Karşı B Vitamini İçeren Besinler

* Yeşil yapraklı sebzeler, yumurtanın sarısı, böbrek ve ciğer gibi besinler B vitamini açısından çok zengindir ve adet sancılarına çok iyi gelmektedir.

 

Adet Sancılarını Giderici Magnezyum İçeren Besinler

* Maydanoz, fındık, incir, elma, mısır, portakal, limon, beyaz un gibi gıdaların içerisinde magnezyum bulunmaktadır. Bu tür gıdaların tüketilmesi adet sancılarına karşı vücut direncini arttıracaktır.

 

Adet Sancılarını Geçiren Kalsiyum İçeren Yiyecekler

* Ayçekirdeği, soya fasulyesi, balık, süt, somon, ceviz ve yerfıstığı gibi besinlerin içerisinde bol miktarda kalsiyum bulunmaktadır. Bu besinlerin düzenli tüketilmesi durumunda adet sancılarını giderici etkileri bulunmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.