Anne Sütünü Arttırma Yöntemleri

14.02.2015
97
Anne Sütünü Arttırma Yöntemleri

Anne Sütünü Arttırma Yöntemleri, Anne Sütünü Arttıran Besinler

Anne sağlıklı ve normal şekilde beslendiği sürece ekstra besinler tüketmesine gerek kalmadan sütü bebeğe fazlasıyla yetmektedir. Ancak annelerde genellikle bebek için yeterli oranda süt üretememe endişesi hakim olmaktadır. Bebeğe anne sütünün yetip yetmediğini tespit edebilmenin en doğal yolu bebeğin kilo alma sürecini takip altında tutmaktır.

Bebeğiniz ortalama olarak ayda yarım kg alıyorsa, anne sütü bebeğe yetiyor demektir. Ancak bebeğiniz normal oranda kilo almıyorsa bunun nedenini pek çok farklı açıcan incelemek gerekiyor. Özellikle günlük su içme miktarınız çok önemli bir faktör, yeterli oranda su içmeyen anneler doğru oranda süt üretemeyecektir.

Bunun dışında günlük dinlenme miktarı, uyku miktarı, beslenme şekilleri gibi pek çok farklı faktör süt üretimine destek olmaktadır.

 

Anne Sütünü Arttıran Bitkiler ve Hazırlanışı

* Anne sütünü arttıran bitkiler ile anne sütünüzün miktarını ve kalitesini arttırabilmeniz mümkün. Bunun için önerilen anne sütünü arttıran bitkiler ve bitki çayları rezene, çemen otu, anason, tarçın, nane, fesleğen, susam gibi pek çok bitki sayılabilmektedir. Bu bitkiler kullanılarak hazırlanan çaylar veya salatalar ile anne sütünüzde belirgin şekilde artış sağlayabilmeniz mümkündür.

 

Anne Sütünü Arttırıcı Bitki Çayları Hazırlanışı

* Anne sütünü arttıran bitki çayları için fincan miktarı kadar su ile her fincan başına 2 kaşık kurutulmuş bitki yaprağı ilave edilir ve yaklaşık olarak 10 dakika kadar demlenerek servise hazır hale getirilir. Bu sayede hem sütünüzün kalitesi artar hem de emzirirken kaybettiğiniz sıvı miktarını geri kazanmış olursunuz.

 

Anne Sütü Arttırıcı Susam Yağı Masajı

* Pek çok uzman tarafından yapılan açıklamalara göre göğüs bölgesine uygulanan masajların süt arttırımını sağladığı ortaya çıkmıştır. Bunun nedeni masaj uygulamalarının kan akışını ve dolaşımı arttırıcı etkileri olmasıdır. Bu etki sütün bariz oranda artışına neden olmaktadır.

* Susam yağı ile anne sütü arttırıcı masaj uygularken her seansta yaklaşık 2 dakikalık masaj yeterli olacaktır. Günde 3 kez masaj uygulamak yeterli olacaktır.

 

Anne Sütünü Arttırıcı Besinler

* Günde yaklaşık olarak 2 porsiyon kadar beyaz üzüm tüketmeniz sütünüzü arttıracaktır.

* Bunun dışında brokoli, mercimek, dereotu, ıspanak, roka, çekirdekli siyah üzüm, dut pestili ve yumurta anne sütünü arttıran besinlerdir.

* Yağsız kırmızı et ile balık tüketimi de anne sütünü arttıran etkili besinlerden biridir.

* Kuru İncir: Haşlanmış kuru incirde anne sütünü arttıran besinler arasında sayılmaktadır. Veya sularınıda içebilirsiniz, yaklaşık olarak 9 adet inciri yarım litre kadar suyun içerisinde 10 dakika kadar haşlıyoruz ve suyunu sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez tüketebiliriz.

* Haşlanmış Dut Kurusu: Kuru incir ile aynı şekilde dudlarımızıda haşlıyoruz ve bu kez tanelerinide tüketiyoruz.

* Anason Macunu: Anason macunu hazırlayabilmek için 10 gram kadar anason, 20 gram susam ve yarım kg kadar balımızı çok iyi şekilde karıştırıyoruz ve macun kıvamına getiriyoruz. Bu karışım gün içerisinde sabah, öğle ve akşam olmak üzere 3 öğün tüketilir.

* Bal ile karıştırılmış çörek otuda aynı etkileri sağlar.

* Bunların dışında anne adaylarının harici veya yemeklerle birlikte tüketmek üzere sahlep, kişniş, yer elması, kimyon, lahana, zencefil, sarımsak, nane ve hurma gibi besinlerde tüketilmelidir.

 

Anne Sütünü Arttırma Yöntemleri

* Lohusa döneminizde kesinlikle diyet yapmamalı ve diyeti destekleyici kimyasal ilaçları asla kullanmamalısınız.

* Sütünüzün artışını sağlayan en önemli besinlerden bir tanesinin su olduğunu unutmayın ve günde en az 2 litre su tüketmelisiniz.

* İçeriğinde bol miktarda protein ve kalsiyum içeren gıdalar olan yumurta, peynir çeşitleri, 1 porsiyon etli sebze yemeği ve kurubaklagil yemeği tüketmelisiniz.

* Ancak denemeleriniz sonucu size gaz yaptığını tespit ettiğiniz besinleri asla tüketmeyin.

* Diğer yandan A vitamini açısından zengin olan yeşil yapraklı sebzeler, havuç, kayısı gibi besinleri günlük olarak beslenme programlarınıza eklemelisiniz.

* Mevsiminde tüketilen tüm sebze ve meyveler anne sütünü arttırıcı etkiler sağlamaktadır.

 

Anne Sütünü Kuvvetlendiren Besinler

Anne Sütünü Arttıran Süt ve Süt Ürünleri

Yoğurt, peynir, süt ve bu ürünler kullanılarak hazırlanmış olan doğal besinler anne sütünü arttırıcı etkiler sağalamaktadır.

 

Anne Sütünü Arttıran Kırmızı ve Beyaz Et Ürünleri

Protein açısından zengin olan kırmızı ve beyaz et ürünleri yeterli oranda tüketildiğinde anne sütünü arttırıcı besinler arasında sayılmaktadır.

 

Anne Sütünü Arttıran Unlu ve Tahıllı Gıdalar

Beyaz ekmek, tahıllı ekmekler, çavdar ekmeği, yulaflı ekmek, kepek ekmeği pirinç, makarna unlu mamuller, çorbalar ve bulgur tüketimi fazla abartılmadığı sürece anne sütü üzerinde arttırıcı etkiler sağlamaktadır.

 

Anne Sütünü Arttıran Yağ Grubu Besinler

Lohusa döneminde kesinlikle doğal yağlar olan biğtkisel yağlar tercih edilmelidir. Bunlar zeytinyağı, tohumlar ve yağları ile susam, ceviz, fındık ve badem yağları. Bunun dışında bitkisel sıvı yağlar olan soya, pamuk, ayçiçek ve mısırözü yağları gibi yağlar tercih edilmelidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. merve dedi ki:

    Merhaba Anne sütünü arttıran yiyecekler bitkiler arasında kimyon Melisa, Ihlamur, Papatya, Anason ,Rezene, Frenk kimyonu, Hayıt,Çemen otu , Isırgan bitkileri var bunların bir arada olduğu bir ürün duymuştum naturpy milk tea diye bir çay var ben onu kullanıyorum çünkü öteki türlü bitkileri bir araya getirmek daha pahalıya geliyor ben 2-3 aydır onu kullanıyorum\nherhangi bir problem yok tavsiye ederim sizlerede