Anne Sütünü Arttırmanın Doğal Yolları

01.10.2015
100
Anne Sütünü Arttırmanın Doğal Yolları

Anne Sütünü Arttırmada Doğal ve Bitkisel Yöntemler

Gebelik sonrası her annenin yaşadığı en büyük kaygılardan biri de süt durumudur. Anneler, çevrenin baskısı ya da sağlık sorunları nedeniyle çoğunlukla sütlerinin yetmeyeceği endişesine kapılırlar. Yaşanan üzücü bir olay, şok anı, depresyon gibi nedenlerle de annenin sütü kesilebilmektedir. Bu gibi durumlarda yapılması gereken en önemli şeyin öncelikle pozitif düşünmek ve moral yüklenmek olduğunu unutmamak gerekir. Karamsar ve negatif düşünceler tüm canlıları etkilediği gibi annenin sütünü de olumsuz yönde etkileyecektir. Bunun yanı sıra doğal bitki çaylarıyla, organik gıdalarla da anne sütünü artırmak mümkün olmaktadır.

Anne sütünü arttırmanın doğal yollarını şu şekilde sıralamak mümkün;

 • Bebeği emzirmek. Unutmayın ki süt üretimi için süt tüketimi şarttır. Yani anneden ne kadar süt tüketilirse vücut o oranda süt üretimi yapmak isteyecektir. Bu sebeple bebeği günde 10-12 defa emzirmek gerekmektedir. Eğer bebek henüz emmeyi öğrenememişse bu durumda da süt sağma pompaları kullanılmalıdır. Gün içerisinde göğüslerdeki süt sağılarak vücut tekrar süt üretimine teşvik edilmelidir.
 • Bol bol su tüketmek gerekmektedir. Günde 2,5 ya da 3 litre su tüketilmesi, göğüslerde süt üretimini tetikleyecektir.
 • Her iki göğüste de var olan süt bezlerini çalıştırmak adına bebeği emzirirken her iki göğsün de kullanılması önerilmektedir. Böylece hem bebek pozisyon değiştirdiği için daha rahat beslenecek hem de her iki göğüs süt üretimini gerçekleştirmiş olacaktır.
 • Anneden gelen süt yapısı ve içerdiği besin değerleri bakımından ikiye ayrılmaktadır. Anneden gelen ilk süt yağsız ve açık renkli süttür. Bebek bu sütü emdikten birkaç dakika sonra arkadaki yağlı ve besin değerleri bakımından oldukça zengin süt gelir. Bebeğin bu yağlı ve zengin sütü emmesi büyük önem taşır. Hem bebek sağlıklı beslenmiş olur hem de arkadaki süt tüketildiği için göğüs, süt üretimi yapmaya devam eder. Bunun için bebek doyana kadar emzirmek önemlidir. Eğer bebek emmeye alışamamışsa ya da henüz öğrenememişse göğüs pompasıyla arkadaki süt mutlaka sağılmalıdır.
 • Rezene çayı, papatya çayı, anason çayı, galaktagog bitki çayı, adaçayı, ıhlamur, kuşburnu çayı, ısırgan otu çayı gibi doğal bitki çayları da annenin süt üretimine katkı sağlayan içeceklerdir.
 • Emzik kullanımı yerine bebeği emzirmek ve sürekli süt üretimi yapmak oldukça önem taşır. Özellikle sentetik emzikler bebek sağlığı için de iyi değildir. Bebek, annenin göğsünü emerek hem emmeyi öğrenmeli hem de süt üretimine teşvik etmelidir. Eğer annenin göğüs uçlarında yaralanmalar meydana gelmişse, bu zaman zarfında göğüs pompası kullanması tavsiye edilir.
 • Eğer annenin sütü bebeğini doyurmaya yetmiyorsa bu durumda mama takviyesi yapılabilir. Bu durumda anne kaygı duymamalı ve üzülmemelidir. Eğer sütünü arttıramıyorsa bebek mamalarıyla da bu durumu çözmeye odaklanmalıdır.
 • Annenin uyuyabilmesi, istirahat etmesi ve pozitif olması süt üretimini arttıran etkenlerdendir. Bunun için bebeği düzenli aralıklarla ve sık sık emzirmek gerekmektedir. Bu süreçte anne adayına yardımcı olunması ve ev işlerinin başkası tarafından üstlenilmesi de duruma katkı sağlayacaktır.
 • Eğer anne adayında diyabet hastalığı yoksa çemen otu da önerilmektedir. Çemen otu tüketimi süt üretimini arttırıcı doğal bir etkendir.
 • Anne sütünü arttıran bir diğer etken ise bol uykudur. İstirahat etmenin yanı sıra düzenli bir şekilde uyuyan annelerde sür üretimi artmaktadır. Bunun için bebeğin uyduğu zamanlarda ev işi ya da alışveriş yapmak yerine uyumayı tercih etmek gerekir.
 • Annenin göğüs uçlarına masaj yapması ve sıkması da süt üretimini arttıracaktır.
 • Soğuk algınlığı gibi hastalıklar karşısında kullanılan ilaçlar ne yazık ki anne sütünü azaltmaktadır. Bunun yerine bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için soğan ya da sarımsak tüketimine özen gösterin.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.