Aşılama ve Aşılama Sonrası Beta Hcg Artışı

22.06.2016
716
Aşılama ve Aşılama Sonrası Beta Hcg Artışı

Aşılama Nedir?

Aşılama doğal yoldan gebe kalamayan çiftlere uygulanan aşılama yardımcı üreme sistemidir. Şartlar uygun olduğu takdirde çiftlere tüp bebekten önce aşılama yapılması daha uygundur. Bu uygulama kolay olduğu kadar, maliyet olarak daha uygundur. Aşılama sperm ve yumurtanın buluşmasını sağlama amacıyla yapılır. Kadınlarda ilaç ve iğne tedavileriyle aylık yumurta sayısını arttırmak, erkeklerde spermlerin özel yöntemlerle yıkanarak, sperm ve yumurtanın döllenmeye hazır olması sağlanır. Yumurtanın çatlama süresi de çatlatma iğneleriyle ayarlanmakta ve spermler plastik boruyla rahim içine bırakılır. Yapılan işlemle yumurta ve spermin buluşma süresi de kısaltılır. Aşılama kısırlık sorunu bulunan çiftlerin hepsine uygulanamaz.

 

Aşılama Öncesinde Hangi İşlemler Yapılır?

Kısırlık sorunuyla gelen çiftlerin öncelikle kısırlık nedeninin tespit edilmesi gerekir. Bu yüzden kadına jinekolojik muayene yapılarak rahim ve fallop tüplerinin değerlendirilmesi olur. Bunun için rahim filmi çekilir, yumurtalıkların kapasitesi hormon testleriyle ölçülür. Gerekli görülürse laparoskopi ile histeroskopi yapılabilir. Erkek içinde semen analizi yapılması kısırlık sebebi hakkında açıklayıcı sonuçlara ulaşılmasını sağlar.

 

Aşılama Ne Zaman Yapılır?

Çiftlerde kısırlık sorunu olduğunda kolay, pratik, ekonomik ve son derece risksiz bir yöntem olan aşılama ilk tercih olarak değerlendirilir. Aşılama özellikle bazı sorunlarda faydalı olabilir. Bunlar;

 • Nedeni bilinmeyen kısırlıkta

 • Endometriozis

 • Sperm sayısının düşük olmasında ya da spermlerin hareketliliğinin az olmasında

 • Rahim ağzı problemlerinde

 • Cinsel işlev bozukluğunda

 • Kadında yetersiz yumurtlama olması ya da hiç olmaması halinde, aşılama yapılması oldukça yararlı olabilir.

Erkeklerde ise kullanılan bazı ilaçlar nedeniyle, travma, şeker hastalığı, MS gibi rahatsızlıklar olmasında, mesane boynu operasyonu gibi problemlerden kaynaklanan boşalma sorununda da aşılama yapılabilir. Aşılama tüp bebekle kıyaslandığında daha kolay olsa da, bunun uzman bir doktor tarafından yapılması başarısını arttırır. Ayrıca aşılamanın olması için kadının en az bir tüpünün açık olması şarttır.

 

Aşılama Sonrası Beta Hcg Artışı

Beta Hcg hormonu hem hamilelik tespitinde, hem de dış gebelik tanısında oldukça önemlidir. Aşılamadan sonra yapılan hamilelik testinde Beta Hcg hormonu değerlerine bakılır ve kadının hamile kalıp kalmadığı belirlenir. Hamilelikle birlikte kanda Beta Hcg hormonu yükselmeye başlar. Aşılamada döllenmeyi takip eden altıncı ve sekizinci günler arasında bu hormon kanda yükselir. Hamilelik oluştuğu zamanda kandaki değeri iki katına artmış olur. Bu hormon testi plasentadaki trofoblastik hücrelerden salgılanan hormonla yapılır. Beta Hcg hormonu hamilelikte progesteron hormonun devamlı olarak salgılanmasında görev yapar. Progesteron kadının hamileliğinde düşük yapmasını engelleyen bir hormondur.

 

Beta Hcg Hormonu Değerleri Ne Olmalıdır?

Normalde kadın hamile olmadığında kandaki Beta Hcg hormonu değeri 0-10 mlu / ml düzeyinde olur. Yumurta ve sperm hücresi döllendiğinde hamilelik meydana gelir. Bu durumda hormonun değerleri yükselmeye başlar. Aşılamada da yumurta ve spermin döllenmesinin ardından hamileliğin oluşup oluşmadığı kan testiyle kontrol edilir. Bu testte kandaki Beta Hcg hormonunun değerine bakılır. Bu sonuca göre hamilelik tespiti yapılır. İlk aşamada kandaki değeri yükselen hormonun daha sonra idrardaki değeri de artmaya başlar. Bu aşamadan itibaren idrar testiyle de Beta Hcg hormonu derine bakılabilir ve hamilelik tespiti yapılabilir. Hamilelikte iki günde bir Beta Hcg hormonu artma gösterir. Bu artış öncekinin iki katı kadar olur. Bu artma değeri böyle olmadığı takdirde hamilelikte sorun olduğu da anlaşılır. Beta Hcg hormonundaki artış hamileliği sonuna doğru azalmaya başlar. Bir süre sonra sabit bir değerde kalır. Aşılama sonrası Beta Hcg hormonu artışı hamileliğin oluştuğunu gösterir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

 1. müge dedi ki:

  merhaba, aşılamanın 11. günü beta hcg testi yaptırdım ve sonuç 3.17 çıktı. Bu nedemek oluyor,hamile olma ihtimalim var mı? bnm gibi aşılamadan sonra beta hcg testi yaptıran ark.lar beta hcg ve gebelik durumlarınız nedir.yardımcı olursanız sevinirim.

 2. anneleronline dedi ki:

  Beta hcg değerinin 0-5 aralığının üzerine çıkması ve iki katı olacak şekilde artış göstermesi üzerine gebelik ihtimali değerlendirilir fakat sizin durumunuzda tedavinizi yürüten doktorun mutlaka tahlillerinizi yorumlayarak takibi ve kesin tanı koyması gerekmektedir.

 3. sera dedi ki:

  benim asilamamin yaptigimiz günü sayarsak 9.gunde beta 1.60 çıktı yükselir mi sizce ilacın etkisi geçmiş midir acaba

 4. Ahsen ömrüm dedi ki:

  Slm ben aşılama yaptım değerler beta hcg 29.41 çıktı hamilemiyim soylermisiniz lutfen

 5. canan dedi ki:

  Bende aşilama yaptim bhcg 58.80

 6. canan dedi ki:

  Cevap yokmu bhcg 58.80 iyimi

 7. aycan dedi ki:

  merhabalar bugün aşılamada 14.günüm beta hcg 3.4 cıktı hamilemiyim acaba meraktan catlıycam yardimci olurmusunuz…\n

 8. gizem dedi ki:

  hocam benim kan degerim 0.50 hamilemiyim kaç olması gerekiyor

 9. Selvi dedi ki:

  Benim 9 ekimde asilamam oldu. Bugun 17 gun oldu kanda baktirdim beta hcg 0.9 cikti hamilemiyim acaba yardimci olurmusunuz

 10. Hanife dedi ki:

  Ben aşılama yaptırdım 11.günü değerim 15.02 çıktı 13gün.44.çıktı 15.günü 117çıktı ve 16.günü 349.4 çıktı hamileyim allahım izniyle ama kaç günlük oluyor

 11. Dilek akcay dedi ki:

  Bugün aşılama dahil 15.günüm sağlık odağında test yaptırdım 1.23. Çıktı sizce hamilemiyim

 12. Hacer dedi ki:

  Merabalar hanımlar bana yardımcı olur musunuz 4 senedir evliyim ve bu ay aşılama yapıldım. Bugün aşılamamın 12.günü aşılama günümle beraber. Ve sabah bi sancıyla hastahaneye gittim ve doktor hamile olabilirsin dedi. Tahlil yaptı ve beta hcg 1.9 çıktı progesteron ise 4.3 çıktı sizce normal mi ve benim adet dönemime 3 gün var normalde. Bana yardımcı olur musunuz aşılama ile hamilelik aşamaları nasıl oluyo? Şimdiden tşk ederim.