Aylara Göre Bebek Oyuncağı Seçimi

08.02.2015
121
Aylara Göre Bebek Oyuncağı Seçimi

Aylara Göre Bebek Oyuncağı Seçimi

İlk 3 Ay Oyuncak Seçimi

* Bebeğin ilk 3 aylık sürecinde ilgisini çekebilecek oyuncaklara ihtiyacı vardır, bu nedenle sesler çıkaran, parlak ve renkli oyuncaklar bebeğin en çok hoşuna gidecek oyuncaklardır. Bu durum bebeğinizin nesnelere odaklanma kabiliyetini arttırır ve şekilleri tanımasını sağlar.

* Özellikle neredeyse yenidoğan sayılabilecek bu bebekler için üretilen renkli halkaları görmüşsünüzdür. Bu tür renkli halkalar bebeğinizin kavrama refleksini geliştirir ve ellerini kullanma denetimi kazanmasını sağlar.

* Çıngıraklar bebeklerin en çok ilgisini çekmekte olan bir diğer oyuncak şeklidir ve bebeğe etki tepki ve bunun nedenlerini bilinçaltı olarak öğreten bir oyuncaktır. Ayrıca, el, kulak ve göz denetimini sağlamaktadır.

* Dönen atlı karıncalar bebeğin odaklanma özelliklerinin gelişmesine yardımcı olur ve bebeğin ilgisini çeken, sevdiği bir oyuncaktır.

* Üzerinde oyuncakların asılı olduğu oyun minderleri bebeğin etki ve tepki yeteneklerinin gelişmesinde yardımcıdır.

 

4 ve 6 Aylık Bebekler İçin Oyuncak Seçimi

* Bu yaşlarda olan bebeklere bez bebekler ve hayal dünyalarını geliştirmelerine neden olacak kahramanların yumuşak oyuncakları çok faydalı olacaktır.

* Bunun dışında yumuşak toplar bebeğinizin göz ve el uyumunu sağlamaktadır.

* Bu yaşlarda bulunan bebeklerinize ayna ile yalnız başlarına oynamaları sakıncalıdır ancak onlara sizin gözetiminizde aynalar ile oynamaları için fırsat verirseniz, kendini görebilecek ve benlik duygusu artacaktır.

* Bu yaşına en uygun bir diğer oyuncak ise yine ilgisini çekebilecek oranda parlak renklerde tasarlanmış olan yumuşak bloklardır.

* Diğer yandan artık dişlerinin yavaş yavaş çıkıyor olmasını göz önünde bulundurarak dişeti çıkarma halkaları kaşınan dişlerini ve diş etlerini patlatması için çok iyi bir oyuncaktır.

* Bebeğinize bu dönemlerden itibaren kitap sevgisini aşılamak istiyorsanız ona yumuşak kumaşlardan üretilmiş olan kitaplardan alabilirsiniz.

 

7 ve 8 Aylık Bebekler İçin Oyuncak Seçimi

* Çeşitli şekillerde bulunan blokları şekillerine göre kutucuklara yerleştirmeye yarayan oyuncaklar bebeğinizin renk ve şekilleri birlikte tanımasına olanak sağlar ve eğlenirken öğreten bir oyuncak çeşididir.

* Topların senkronu bebeklerin bu dönemlerinde el ve göz uyumunun dengelenmesi için çok öğreticidir. Bu nedenle bebeğinizin yumuşak toplarla oynamasına izin verebilirsiniz.

* 7 ve 8 aylık bebeklerde tahta kitapların sözcük dağarcıklarını arttırarak kitap sevgisini aşıladığını unutmayın.

* Kutulardan çıkan yaylı oyuncaklar bebeklerin hem reflekslerinin gelişmesine hem de nesnelerin hareketliliğini öğrenmesine olanak sağlamaktadır.

 

9 ve 12 Aylık Bebekler İçin Oyuncak Seçimi

* Bebeğiniz bu döneme geldiğinde ona kendinden büyük bez oyuncaklar alabilirsiniz. Bu sayede boyut algısını öğrenecektir.

* Yine bu dönemde delikli oyuncaklarla oynaması nesne kalıcılığını öğretecektir.

* Aynı zamanda banyo oyuncakları bebeğin bu dönemi için çok idealdir. Bu sayede suyun kaldırma kuvvetini öğrenebildiği gibi, ölçme ve tartma özellikleri gelişir.

* Birbirlerine geçen bloklar ve legolar çok öğretici bir oyuncak şeklidir. Bu oyuncaklar sayesinde bebeğinizin boyut algısı güçlenir ve tasarlama becerileri gelişir.

 

13 ve 15 Aylık Bebekler İçin Oyuncak Seçimi

* Şekil sıralamalarının olduğu oyuncaklar bu dönemdeki bebeğinizin şekiller arasında bulunan ilişkileri anlamasını sağlamaktadır.

* Bu yaşlardaki bebeklere yürüteçler veya oyuncak kamyonlar yürümeyi ve dengeyi öğrettiği için çok faydalıdır.

* Üst üste sıralanarak dizilen halkalardan oluşan oyuncaklar bebeğin sıralama kabiliyetinin gelişmesine olanak sağlamaktadır.

* Basit yapbozlar düşünme kapasitesini arttırır ve bebeğin strateji belirleme özelliği kazanmasını sağlar.

* Aynı zamanda eşleme oyuncakları ile matematik becerileri arttırılmaktadır.

* Son olarak şekil yerleştiriciler bebeğin sıralama becerilerine yardımcı olabildiği gibi boyut algısını da güçlendirmektedir.

 

16 ve 18 Aylık Bebekler İçin Oyuncak Seçimi

* Bu yaştaki bebekler artık bilinçli şekilde oyuncak oynamaktadır ve kız çocuklar için doldurulmuş bebekler, erkek çocuklar için ise doldurulmuş hayvan figürleri tervih edilmektedir.

* Hedefi vurma oyuncakları bu dönemlerde fiziksel becerilerin desteklenmesine yardımcı olmaktadır.

* Bu yaşlardan itibaren bebekler artık boyama kalemleriyle oynayabilmektedir. Bu nedenle pastel kalemler ve büyük resim defterleri becerilerinin artmasında çok yardımcıdır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.