Bahar Aylarında Kilo Vermenin Yolları

13.04.2017
78
Bahar Aylarında Kilo Vermenin Yolları

Bahar Aylarında Nasıl Zayıflanır?

Yazın habercisi olan bahar yaklaştığında yazlık ve baharlık kıyafetler dolaplardan çıkarılır. Ancak bu kıyafetlerin içine girmek için fit olmanız gerekir. Kış boyunca fazla hareket etmeyen vücudunuz 4-5 kilo almıştır. Bu kiloları derhal vermeniz gerekmektedir. İşte bu yüzden bu yazıyı hazırladık bahar aylarında kilo vermenin yolları hakkında bilgiler sunacağız. Burada söylediklerimiz bir diyet listesi değil. Çünkü diyet listelerinin uzmanlar tarafından hazırlanmasından yanayız. Ancak vereceğimiz ipuçlarını doğru değerlendirirseniz kesinlikle 2 ay içinde fazla kilolardan kurtulacaksınız.

Bahar diyeti

Eğer aradığınız bahar diyeti ise bahar diyeti ile ilgili bir uzmandan destek almalısınız. Çünkü herkesin metabolizması farklıdır. Ve diyetler kişiye özeldir. Ancak illa bir kendiniz bir diyet oluşturmak istiyorsanız diyetinizde mutlaka yoğurt, yağsız beyaz et, bol sebze, tam tahıllı besinler bulunsun. Ek olarak bahara fit girmek ve yazın zayıf olmak istiyorsanız aşağıdaki tavsiyelerimize kulak vermelisiniz.

 

Bahar aylarında kilo vermenin yolları

Sık sık ve az az yiyin: Eğer günde 3 öğün yiyorsanız bu sayıyı 6’ya çıkarın ancak günümüzde çoğu insan sadece iki öğün yiyor. Bu durumda en az 5 öğün yemelisiniz. Açlığınızı gidermek için birkaç saatte bir yemek yerseniz mideniz sürekli meşgul kalacak, bünyeniz sürekli yiyecek geldiği için daha rahat hissedip ne var ne yok yakacaktır.

Metabolizma hızlandıran yiyecekler tüketin: başka bir makalemizde metabolizma hızlandıran yiyecekleri paylaşmıştık o makalemizde faydalanarak metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

Bol bol su için: Günde en az 8 bardak su tüketin. Çünkü hücreler için su çok önemlidir. Tuvalete çıktığınızda idrarınız sarı ise hala vücudunuzun suya ihtiyacı var demektir. İdrar renginiz beyaz olana kadar su içmeye devam edin.

Günde 10 Bin adım: Eğer spor yapmaya fırsatınız yoksa en azından günde 10 bin adım atın bu yaklaşık 1 saat yürümeye tekabül eder. Ancak hızlı yürüyorsanız çok daha kısa sürede bu kadar adımı atabilirsiniz. Günde 10 bin adım 300- 400 kalori yakmanızı sağlar bir de metabolizmanız hızlandığından dolayı 200-300 kalori fazladan yakarsınız bu da size -650 kalori demektir. 7200 kalorinin bir kiloya denk olduğunu kabul edersek sadece yürümek bile 10 günde yaklaşık bir kilo vermenizi sağlayacaktır.

Sebze ve meyve tüketin: Bol bol salata ve yeşillik ve diğer sebzelerden tüketin. Çünkü kalorileri çok az, çok besleyici ve sağlıklılar. Ayrıca lifli gıdalar da tok tutar ve zayıflatır.

Araba, asansör kullanma: sizi hareket ettirecek her fırsatı değerlendirin. Kısa mesafelerde araba kullanmayın. Asansör yerine merdivenleri kullanın.

Uyku: uykunuzu düzenli ve yeterli alın. Uyku esnasında da kalori harcarsınız. Güzel bir uyku uyanıkken dinlenmekten daha fazla kalori harcatır. Ancak fazla uyumak da kilo yapar.

Motivasyon: Kendinizi motive edin. Başaracağınıza inanın. Sabırlı olun. Yemek için çıldırdığınız baklavalarla mücadele etmek yerine baklavanın 4’te birini yiyin ve işinize gücünüze bakın. Yemeğe takılıp kalmayın. Unutmayın dünyaları da yeseniz maksimum 5 saat sonra acıkacaksınız. Bunu düşünerek zamanınızı başka şeylerle doldurun. Yani baklava yeseniz bile 4-5 saat sonra yine istersiniz. Yemenin sonu yoktur. Sadece o fit muhteşem halinizi düşünün. Yazın, tişörtten, kottan, şorttan fırlayan yağları, basenleri istemiyorsanız, kendinizi isteklendirmeniz gerekiyor. Kendinizi en iyi siz tanırsınız. Ne şekilde kilo verdiğinizi daha önce mutlaka tecrübe etmişsinizdir. O zamandan kalan tecrübelerinizi kullanın. Asla ümitsizliğe kapılmayın. Her gün tartılmayın en az 4 günde bir tartılın aynı yerde aynı zaman diliminde, aynı tartı ile tartılın.

Not Alın: Yaptıklarınızı yediklerinizi not alın. Bugün ne yaptım defteir oluşturun. O deftere diyet ve egzersiz günlüğü tutun. Böylece yaptıklarınızın sonuçlarını görebilirsiniz. İlerde yine ihtiyacınız olursa kullanırsınız.

Her duyduğunuza inanmayın: “Arkadaşınızın arkadaşı, yemeği kesmeden, spor yapmadan falanca ilaç ile 5 kilo vermiş” Versin. Siz aldırmayın. Siz doğru olanı yapın. Az yiyin spor yapın. Sizi kırmak üzmek isteyenleri kilo aldığınızı söyleyenleri umursamayın. Onlara sadece tebessüm edin. Bol sağlıklı günler dileriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.