Baş Ağrılarına İyi Gelen Bitkiler

14.02.2015
50
Baş Ağrılarına İyi Gelen Bitkiler

Baş Ağrısına İyi Gelen Bitkiler

Baş ağrıları pek çok farklı nedene bağlı olarak oluşabilen bir durumdur. Bunlar stresli yaşam tarzı, hızlı bir hayat veya çeşitli hastalıklara bağlı olarak görülebilmekle beraber bazı durumlarda aşırı gürültüye bağlı olarakda görülebilmektedir.

Baş ağrısına neden olan rahatsızlıkları incelediğimizde en çok öne çıkanlar sinüzit ve migrendir. Bunun dışında yoğun olarak beyninizi çalıştıracağınız işlerde çalışmak ve buna benzer durumlarda baş ağrısının nedenleri arasında yer almaktadır.

Baş ağrınız ne tür ve ne şiddette olursa olsun kesinlikle kendi kafanıza göre ağrı kesici kullanımına gitmeyiniz. Baş ağrılarınızın gerçek nedenlerini öğrenmeden ilaç kullanımı çok sakıncalı bir durumdur. Ancak bitkisel yöntemlerle baş ağrılarını geçirmek mümkündür ve bu yöntemler doğal olduğu için her hangi bir yan etkisi bulunmadan beyin üzerinde rahatlatıcı ve gevşetici etkiler yaratarak baş ağrılarının giderilmesine neden olmaktadır.

Alternatif tıp tedavi yöntemleri içerisinde çok önemli bir yere sahip olan bitkiler bir çok rahatsızlıkta olduğu gibi baş ağrılarında da çok etkili bir çözüm yoludur.

 

Baş Ağrılarına İyi Gelen Bitkiler

Kedi Otu

Kedi otu bitkisi yatıştırıcı etkileri ile bilinen bir bitkidir. Baş ağrısı üzerinde etkili olan bir çok ilaç, hap veya kapsülün içerisinde kedi otu bitkisi bulunmaktadır. Özellikle çay olarak hazırlandığında yatıştırıcı etkileri daha fazla bulunmaktadır.

 

Sarı Kantaron

Sarı kantaron bitkisi doğal bir anti depresan olarak bilinmektedir. Sarı kantaron bitkisi moral bozukluğuna ve motivasyon eksikliğine çok iyi gelmektedir. Baş ağrısına karşı etkili olan ilaçların içerisinde sarı kantaron bitkisinin bileşenleri yer almaktadır. Sarı kantaron bitkiside aynı şekilde çay olarak tüketilirse maksimum fayda sağlayacaktır.

 

Zencefil

Zencefilinde diğer bitkiler gibi baş ağrısını giderici etkileri bulunmaktadır ancak zencefil baş ağrısı başlamadan önce içildiğinde baş ağrısını önleyici etkileri bulunan bir bitkidir. Yani baş ağrısı başladıktan sonra zencefilin geçirici etkileri zayıftır. Bu nedenle zencefili çay olarak düzenli tüketmek gerekir, bu sayede baş ağrıları henüz başlamadan giderilmiş olur.

 

Nane

Nane baş ağrısını geçirmek için kullanılabilen bitkilerden bir tanesidir. Ancak çay olarak değil özellikle yağ olarak kullanıldığında etkileri daha iyi görülmektedir. Nane yağı başınızın ağrıyan bölgelerine masaj yaparak uygulanan bir tedavi yöntemidir.

 

*Yukarıda belirtmiş olduğumuz bitkiler baş ağrısına iyi gelen yöntemler arasında en önemlileridir. Baş ağrısı tedavi yöntemleri arasında en önemlileri doğal yollarla çay şeklinde tüketilen bitkilerdir, ancak nane yağının lokal açıcan faydalarıda inkar edilemez.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.