Bebeği Ayakta Sallamak Zararlı Mı?

13.09.2017
100
Bebeği Ayakta Sallamak Zararlı Mı?

Bebeği Sallayarak Uyutmak

Kültürümüzün bir parçası olan bebeği sallayarak uyutma son derece yanlış bir davranıştır. Bebekler özellikle ilk aylarda gaz sancılarından dolayı uyuyamazlar ve ağlarlar. Bebekleri susturamayan anne babalar bebeği bir battaniye ya da örtü içine koyarak sallamaya başlarlar. Bir süre sonra bebek gerçekten de uyur. Anne baba bebeğin uyuduğunu görünce, bebek ağladığı zaman bebeği sallamayı bir kurtarıcı olarak görür ve bundan sonra her seferinde bebeği sallayarak uyutmaya çalışırlar. Ayaklar yani diz üstüne yatırarak yapılan sallamada tavsiye edilmez. Çünkü bebek uyku öncesi bir alışkanlığa sahip olur. Üstelik hızlı sallanırsa bebeğe zarar verir.  Sallayarak uyutmanın birçok tehlikeli yanı vardır. 
 

Bebeği Sallayarak Uyutmanın Zararları

Bebeği sallayarak uyutmak bebekte bir alışkanlığa neden olur. Bebek büyüdüğünde 4-5 yaşına geldiğinde bile annesinin bacaklarından ayrılmak istemez.  Çünkü anne her seferinde bebeği salladığından tek kaldığında da dizine yatırıp sallamaya başlar bu davranış kalıp davranış haline gelir. Çocuk anne kucağı olmadan uyumaz. Bu psikolojik bir sorun olarak yetişkinlik dönemine bırakılır. Yani bu davranış yetişkinlik döneminde kendine güvenememe gibi sorunlara yol açabilir. 
 
Bebek sallanarak uyutulduğunda aslında uykusu geldiği için uyumaz. Sersemlediği için uyur. Çünkü kulak içinde bulunan “vestibüler labirent” adı verilen ve dengeyi sağlayan bu organ içindeki sıvı, bebek sallandıkça hareket ederek baş dönmesine yol açar. Hafif baş dönmesi, sersemleme uyku haline neden olur ve bebek uyumaya başlar. Bebeklerin sallanarak uyutulması kalıcı beyin hasarlarına neden olabilir. Özellikle Sarsılmış bebek sendromu adı verilen çok üzücü ve tehlikeli bir hastalığa neden olabilir. Sarsılmış bebek sendromuna yakalanan bebeklerin +’te biri hayatını kaybeder. Geri kalanı ise nörolojik sorunlarla yaşamına devam eder. Bebeğin bırakın sallanmasını göğsünün iki tarafından tutup hızlıca sarssanız bile bebekte sarsılmış bebek sendromu gelişebilir. Çünkü kemik yapıları güçlü değildir. İlk aylarda beyin henüz kafatasına yerleşememiştir. Bu nedenle zeka geriliği, beyin felci, sinirsel hastalıklar, psikolojik bozukluklar, dengeye bağlı hastalıklar ile karşılaşmamanız için bebeklerinizi sallayarak uyutmayın.
 
Peki bebeğini sallayarak uyutuyordunuz ve bu yazıya rast geldiniz bu durumdan nasıl kurtulacaksınız ona bir bakalım.
 

Ayakta Sallayarak Uyutmaktan Nasıl Vazgeçirilir?

Eğer battaniye ya da örtüde bebeği sallıyorsanız derhal bırakmalısınız. Bu konuda asla taviz yok ancak ayakta sallayarak uyutmaya çalışan anneler için tavsiyemiz bebeğine sarılıp yatak içinde sırtından tıpışlayarak uyutmaya çalışmalarıdır.  Karnı doymuş kendisi ile iletişim kurulan bebek bir süre sonra uyuyacaktır. Bunun bir süreç olduğunu ve sabır gerektirdiğini unutmayın bir süre ağlayabilir hatta ağlamalarının şiddeti artabilir. Ancak siz sabır gösterin bir süre sonra alışacaktır. Bu süre zarfında ona sıcak ve ilgili davranın.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.