Bebeğin Altını Değiştirmek

10.12.2014
73
Bebeğin Altını Değiştirmek

Bebeğinizin Altını Değiştirirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bebeğiniz genellikle bezi değiştirilirken huysuzluk yapabilir. Bu nedenle bebek bezi değiştirirken onun ilgisini çekici aktiviteler gerçekleştirmeniz gerekebilir. Onun sakin olması ve altını rahatlıkla temizlemeniz için size izin vermesi gerekmektedir. Bunun için bebeğinizin altını değiştirirken ona ilgisini çekebilecek oyuncaklar vermek ilgisini çekerek sakin kalmasını sağlayacaktır.

Özellikle gelişimini arttıracak özellikte oyuncaklar ve bilmeceli resimler verirseniz kişisel gelişimine de katkı sağlamış olacaksınız.

 

Bebeğinizin Altını Sık Sık Kontrol Edin

* Bebeğiniz altını kirlettiği zaman size ağlayarak haber verecektir, ancak bazı durumlarda tepkisiz kalabilir ve altını kirlettiğinde bunu anlayabilmeniz için sürekli olarak kontrol etmeniz gerekmektedir. Uzun süre altı kirli kaldığında pişik olabilmektedir.

* Bebeğiniz ilk aylarda altını ortalama olarak 10 kez kirletecek ancak ilerleyen dönemlerde daha az bez değiştirmeniz gerekecektir.

 

Bebeğinizin Altını Ne Zaman Değiştirmelisiniz?

* Bebeğiniz altını kirlettiğinde hemen değiştirmelisiniz. Uzun süre altı kirli kalırsa pişik, çeşitli yaralar ve enfeksiyonlara yol açabilir.

* Bebeğinize mama vermeden önce veya mama verdikten sonra altını değiştirebilirsiniz.

* Bebeğiniz yatmadan önce altını kontrol edin, eğer kirliyse tüm gece altı kirli kalacak ve pişik olacaktır.

* Sabah uyanır uyanmaz altını kontrol etmelisiniz, çoğu bebek gece uyanmasa bile altını ıslatacaktır.

* Bebeğinizle birlikte evden dışarı çıkacağınız zaman altını kesinlikle kontrol etmelisiniz. Dışarı çıktığınızda altını değiştirecek ortam bulamayabilirsiniz ve zor durumda kalabilirsiniz.

 

Bebeğinizin Altını Değiştirirken Bilmeniz Gerekenler

* Kız bebeklerde alt değiştirirken çok önemli bir detaya dikkat etmelisiniz. Kız bebeğinizin altını değiştirirken önden başlayarak arkaya doğru temizlemek hijyen açısından en doğrusu olacaktır.

 * Bebeğiniz katı gıdalar tüketmeye başladığında yediği besinlerden dolayı pişik görülebilir. Her pişik idrar veya alt pisletme ile alakalı olmayabilir. Bebeğinizde sürekli olarak pişik görülüyorsa, yediği besinleri gözden geçirmelisiniz.

* Bebeğinizin fiziksel özelliklerini iyi analiz ederek buna uygun bez kullanmalısınız, çok dar bezler bebeğinizin rahatsız olmasını ve huysuzluk yapmasına neden olur. Bunun dışında çok bol bezler sarkma yapar ve tam koruma sağlamaz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.