Bebeğin Aşırı Hareketli Olması Ne Anlama Gelir?

12.12.2016
191
Bebeğin Aşırı Hareketli Olması Ne Anlama Gelir?

Bebeklerde Aşırı Hareketlilik

Günümüzde en çok karşılaşılan, anne babaların sık sık şikayette bulundukları, problemlerden biri çocuklardaki aşırı hareketliliktir.

Hareketli çocuklar, daha anne karnındayken, sürekli hareket halinde olmasıyla, kendilerini göstermeye başlarlar. Doğduktan sonra da, sık sık ağlar, uyumada zorlanabilir veya uyuyunca hemen uyanabilirler. Bebekler, ellerini ayaklarını sürekli oynatır, kucaktayken çabuk sıkılıp, rahat durmayabilirler. Tabi ki karşılaşılan bu durumlar, çok küçük dönemdeki bebekler için sorun olarak düşünülmemektedir. Ancak, bebek büyüyüp, emeklemeye, yürümeye başladıkça hareketleri daha fazla olacağından, ebeveynler tarafından sürekli gözetilmesi gerekmektedir.

Bebeğim Çok Hareketli Ne Yapmalıyım? Hareketli Bebeklere Nasıl Davranılmalı?

Tanımlamak gerekirse, aşırı hareketli olan bebekler dikkati azalmış, uykusuzluk problemi yaşayan, yerinde durmayan, aykırı davranış gösteren, sürekli aktif çocuklar olarak bilinmektedir. Aileler, aşırı hareketli olan bebekler karşısında ne yapacağını bilemediğinden, telaşa kapılmaktadır. Bu durumda ailelerin, bebeğin farklı bir yapıya sahip olduğunu kabul etmeleri ve bir uzmandan yardım almalıdırlar.

Ayrıca ebeveynler, bebeğin davranışlarını biraz daha kontrol altına tutabilmek için, bebeğin beslenmesinden, bakımına kadar olan tüm ihtiyaçlarını düzenli aralıklarla yapmalıdır. Yani, bebek düzenli zaman aralığında beslenmeli, her gün aynı saatlerde banyosu yaptırılmalıdır. Uyku düzeni ise; normal bebeklerin sallanarak daha çabuk uyuduğu bilinmektedir, ancak aşırı hareketli bebeklerde, sallanmak onu daha çok uyaracağından, uyumayıp huzursuz ve gergin bir hale getirebilir. Aşırı hareketli bebekleri olan aileler, bebek uyandığı zaman hemen odasına gidip, lambayı açarak onu uyararak uykusunun açılmasına sebep olabilirler ve bu nedenle yapabilecekleri bebeğin odasında sabit ışık veren bir gece lambası bulundurmaları daha iyi olacaktır. Ayrıca, bebeğin acıkması veya altını kirletmesi dışında, uyanan bebeği anne kucağına almadan yeniden uyumasına yardımcı olmalıdır. Yine de bebek, çok sık uyanıyor ya da uyuyamıyorsa doktora danışılmalıdır.

Önemli olan, aşırı hareketli bebeğe sahip anne babaların, bebeğin ileri dönemlerdeki yaşantısını da etkileyeceğinden, öncelikle sakin bir yaklaşımla hareket etmeleri ve çocuğun psikososyal gelişiminin olumlu yönde ilerlemesine yardımcı olmaları en doğrusudur.

Ancak, anne babalar bazen çocuklarının çok hareketli olmasından yakınır ve çocuğa sürekli ceza verir, uyarılarda bulunur. Çocuk açısından bu durum, sosyal ortamlardan uzaklaşmasına, duygusal problemlere ve özgüven eksikliği ile neden olabilmektedir.

Çocuğa, kızmak veya sürekli ikazda bulunmak yerine, onu enerjisini dağıtabileceği aktivitelere yönlendirmek gerekir.

Aşırı hareketli çocukların ebeveynleri ile de yapabileceği sportif faaliyetler, faydalı olabilecek hobilerle uğraşmasını sağlamak, okul öncesi dönemden başlayan dikkat seviyesini arttıran eğitici çalışmalar da etkili olmaktadır.

Aynı zamanda, hareketli çocuklara karşı anne babaların davranışları aşırı tepkili olmamalı, çocuğa incitmeden yaklaşılmalıdır. Çocuk bir şey anlatırken, ebeveynler mutlaka sabırla dinlemeli, dikkatini çocuğa verip, devam etmesi için yardımcı olmalıdır. Okul öncesi eğitime, yaşına uygun spor faaliyetlerine yönlendirilmeli, çocuğun zevk alacağı, faydalı aktivitelere teşvik edilmelidir. Çocuğun öğrenme güçlüğü olup olmadığına, isteksizliği var mı, yok mu dikkat edilmelidir. Küçük bir yaşta olsa bile, akranları ile olan ilişkileri, arkadaşları ile uyumu, iletişimine yardımcı olmalıdır. Evdeki eşyalar, çocuk aşırı hareketli olduğundan zarar görmemesi için, ona göre dizayn edilmelidir. Çocuğun yaptığı herhangi bir hatalı davranış karşısında, bağırıp çağırarak değil, sakin bir şekilde konuşarak yaptığının hatalı olduğu söylenmelidir. Hatta duruma göre, ödül ve ceza uygulaması da yararlı olacaktır.

Aşırı hareketli olan çocuklarda, sürekli aktif olmaları dışında, dikkat eksikliği de görülmektedir. Bu nedenle, dikkati toplayan bir eğitim almaları gerekebilir. Burada ailelere düşen en büyük görev, çocuğun davranışlarına alışılması ve normal bir çocuk olarak yaklaşılmasıdır. Aşırı hareketli çocukların davranışlarını düzeltmek, küçük yaşlarda zordur ama çocuk büyüdükçe, anne babanın bilinçli yaklaşımı ile imkansız değildir.  

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. Nurufe Zorlu dedi ki:

    Merhaba 1yasinda oğlum var ve çok hareketli ama logolarla oynamasını çok seviyor ağlaması bağırması yok sadece fazla hareketli yiz dikkatini bir yere toplaması için ne yapmalıyım ne önerirsiniz çok hareketli olduğundan fazla kelimede cikartmiyor ne yapmalıyım.