Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

23.06.2015
2.714
Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman ve Nasıl Belli Olur?

Gebelikte anne karnında olan bebeğin cinsiyeti yumurta ve sperm hücresinin döllenmesi sırasında oluşmaktadır. Bebeğin cinsiyetini belirleyen etkenler kromozomlardır. İnsanda olan 46 kromozomun iki âdeti cinsiyet kromozomudur. Bu erkeklerde XY, kadınlarda ise XX olarak belirtilmektedir. Yani Y kromozomu erkeklik genlerini, X kromozomu da kadınlık genlerini taşır.

 

Bebeğin Cinsiyeti Anne Karnında Ne Zaman Belli Olur?

Anne karnında olan bebeğin cinsiyeti erkek ve kadından gelmiş olan kromozom çiftiyle oluşur. Kadınlarda her zaman X kromozomu olur. Bunun nedeni yumurtlama sırasında kadındaki eşey hücresinin ikiye ayrılması, fakat iki parçanın da X kromozomu taşımasındandır. Erkekte ikiye ayrılmış olan eşey hücresinde 2 farklı seçenek bulunmaktadır. Bunun nedeni erkekte X ve Y kromozomlarını içeren 2 değişik sperm oluşmasındandır.

Kadınlarda hep X kromozomu, erkeklerde X ya da Y kromozomuyla birleşerek, bebeğin cinsiyetini belli eder. Eğer kadındaki X kromozomu erkekte olan X kromozomu içeren sperm ile birleşince doğacak olan bebek kız olur. Eğer birleşme erkekteki Y kromozomu içeren spermle olursa, bu durumda doğacak bebek erkek olur. Buna göre doğacak olan bebeğin cinsiyeti erkekten gelen kromozoma bağlıdır. Bu yüzden bebeğin cinsiyeti döllenme zamanında erkek spermi tarafından belirlenmektedir.

 

Bebeğin Cinsiyeti Anne Karnında Ultrasonda Ne Zaman Belli Olur?

Çiftler gebelik oluştuğunda her zaman bebeğin cinsiyetini öğrenmek için sabırsız davranırlar. Her ne kadar bebeğin cinsiyeti döllenmeyle birlikte oluşsa da, bunun ultrasonda belirlenmesi belli bir süreç içinde gerçekleşir. İlk döllenme zamanında kromozoma bağlı olarak bebeğin hangi cinsiyette olduğu bellidir. Bunun öğrenilmesi için gebeliğin 14. ile 16. Haftalarının beklenmesi gerekir.

Gebelikte anne karnındaki bebekte yaklaşık 11. Haftada erkek olan bebeklerde penisin gelişmesi, bebekteki cinsiyet tahmininde en önemli unsurdur. Buna göre 11. Haftadan önce anne karnındaki bebeğin ultrasonda cinsiyetinin görülmesi mümkün olmaz. 11. Haftayla birlikte teorikte yapılan ultrason muayenesinde gebeliği görünmesi mümkün olur, ancak bu yine de her zaman mümkün olmayabilir.

Bebeğin cinsiyetinin saptanması 12. ve 14 haftalar arasında mümkün olabilir. Ancak bu bazı durumlarda geçerlidir. Genellikle uygulamada 14. ve 16. Haftalarda uzman bir doktor ultrason tetkikinde bebeğin cinsiyetini belirleyebilir. Bunlara rağmen anne karnındaki bebekte cinsiyet tespitinin yapılması için en uygun kabul edilen dönem 16. ve 20. haftalar arasıdır.

 

Bebeğin Cinsiyeti Gebelikte En Erken Kaçıncı Haftada Belli Olabilir?

Belirtildiği gibi 11. haftada erkek bebeklerde penis gelişmektedir. Bu yüzden 11. haftadan daha önce bebekte cinsiyet tahmini yapılamaz. Ancak bu her bebeğin cinsiyetinin 11. haftada yapılabilir olmasını açıklamaz. Bunun için kullanılacak ultrason cihazının ne kadar kaliteli olduğu, bebeğin anne karnındaki duruşu gibi etkenlerde önemlidir. Bunlarda uygun olmazsa bebeğin cinsiyeti belirlenemez.

Bu konuda yapılmış bazı araştırmalar bulunmaktadır. Bir araştırmada gebeliğinin 11. ve 14. haftaları arasında olan 148 kadında bebeğin cinsiyeti belirlenmeye çalışılmış. Bu cinsiyet tespitlerinde % 80,30 oranında doğru cinsiyet tespiti yapılmış, buna karşılık % 19,7 hatalı cinsiyet tayini yapılmıştır. Bu araştırmanın sonuçlarına göre, 11. ve 14. haftalarda bebeğin cinsiyetine baktıran kişiler, beşte bir oranında hata payını dikkate almalıdır.

Gelişen teknoloji sayesinde gebeliğin ilk trimesteri sonuna doğru, üç boyutlu ultrasonla yapılan 200 anne üzerinde yapılan incelemede yapılan cinsiyet belirlemesinde % 85,3 oranında doğru tespit yapılmıştır. Bu oranın arttırılması için dört boyutlu ultrason kullanılabilir. Bebeğin cinsiyetinde kesin bir sonuç alınmak istenirse, 14. ve 16. haftalarda iyi bir uzmanla ya da 16. ve 20. haftalardaki tetkikle cinsiyet belirlenmelidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

 1. nermin_90 dedi ki:

  arkadaşlar bnm oğlumun cinsiyeti 17. haftada belli oldu 13.hafta gibi kız olacak gibi dediler ondan sonrada küçük bey göstermedi cinsiyetini nihayetinde 17.haftada oğlan olacağını öğrendik.

 2. zeynep dedi ki:

  Bir arkadasim 4 aylik hamile ve bebeginin cinsiyetini yeni ögrenri erkek cinsiyeti. Karni gittikce sisiyor agrilari da cok üzüntüden sanćıları cogaliyo sizce ne yapmali?

 3. anneleronline dedi ki:

  Vakit kaybetmeden bir kadın doğum doktoruna görünmesi faydalı olacaktır.

 4. anneleronline dedi ki:

  Doktorunuz tarafından bebeğin cinsiyeti hakkında yüzde yüz olarak ifade edilmesi büyük ihtimalle bebeğin cinsiyetinin kız olacağı yönünde olabilir fakat bebeğin anne karnında duruş pozisyonları bazen bebeğin cinsiyetini belli etmeyecek şekilde de olabiliyor ve yine duruş kaynaklı yanılmalar da olabiliyor.

 5. mehmetgoz dedi ki:

  Merhabalar eşim 13.4 haftalik hamileyken Dr erkek dedi ama bir gün sonra başka Dr gitti 100 yüz kız dendi doğrumudur acaba

 6. ayşe dedi ki:

  15. haftadayız halen bebeğimin cinsiyetini öğrenemedim dr bebeğin duruş poizsyonundan dolayı cinsiyetini tam söyleyemiyor 2 hafta sonra tekrar kontrolde bakacak.

 7. Ayşe dedi ki:

  Merhaba ben 15 haftalık hamleyi dün doktoruma gittim bana önce bacakları kapalı dedi sonra kıza benzediğini söyledi acaba ne kadar doğru bilmiyorum ve ben çok merak ediyorum bundan sonrakinde acaba cinsiyeti tam beli olurmu?

 8. diclemina dedi ki:

  Ben 11 haftalik gebeyim 12 haftamda doktura gitsem cinsiyeti belli olurmu bi kizim var buda oglum olsun istiym

 9. anneleronline dedi ki:

  Bebeğin duruş pozisyonu cinsiyetini görünmesine bazen engel olabiliyor, doğru anı da yakalayabilmek biraz şans meselesi fakat uygun pozisyon yakalandığı takdirde bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilmeniz mümkün.

 10. anneleronline dedi ki:

  14. ve 16. haftalar bebeğin cinsiyetini en kesin olarak öğrenebileceğiniz gebelik haftalarıdır.

 11. Zeynep dedi ki:

  Sonuç 29.56 lütfen acil cevap

 12. anneleronline dedi ki:

  Gebelik lehine olabilir, kesin sonuç için doktorunuzun kontrolü gerekmektedir.

 13. Ayşe dedi ki:

  Ben 16 haftalik hamileyim bugün ulturasona girdim ve doktoruma sordum erkege benziyor dedi kesin öğrenmek için ne yapmalıyız

 14. anneleronline dedi ki:

  Bebeğin cinsiyeti en net olarak ultrason ortamında görülebilir bu nedenle ultrason ortamında bebeğin cinsiyeti tamamen görüntülendikten sonra öğrenebilirsiniz.

 15. Nuket dedi ki:

  Ben 4 aylk hamileyim bebeğimin bacakları kapalı şeklide we doktor kemik yapısı kız a benziyor dedi sizce doğrymudur

 16. anneleronline dedi ki:

  Doğruluk payı olabilir fakat kesin olarak bebeğin cinsiyetini öğrenebilmek için ultrason ortamında doktorunuzun bebeğin net bir pozisyonunu yakalayıp cinsiyeti görebilmesi gerekiyor.

 17. merrve dedi ki:

  Merhaba 17 haftalik hamileyim ve kendini sakliyor dedi doktor acaba kizmidir hep oyle diyorlar sakliyorsa kizdir diye erkekde saklarmi kendini

 18. anneleronline dedi ki:

  Saklayabilir, saklama denilen şey bebeğin anne karnındaki duruş pozisyonu ile alakalı, ilerleyen günlerde ultrasonda bebeğin cinsiyeti görülecektir.

 19. ası dedi ki:

  Usaqın cınsıyyetı ne zamazamanbılın\n

 20. filiz akbiyik dedi ki:

  17+2haftalik hamileyim ve bana doktor yüzde yüz kiz dedi acaba deyisme olabilirmi bu haftadan snra

 21. Kader dedi ki:

  Ben yarn tam 15 haftalik olacagim. Ve yarn doktora gidecegim cinsyet belli olurnu acaba. Birde bugune kdr hic tatli seyler yemedim hep eksi seyler yiyorum. Bunnla ilgilide hurafe seyler soluyorlar.:-) bana yardmci olurmusunuz

 22. anneleronline dedi ki:

  Bulunduğunuz hafta itibariyle bebeğin cinsiyetini ultrason ortamında net olarak görmek mümkündür, bu nedenle tahminen doktorunuzun tespiti kesinlik teşkil edecektir.

 23. anneleronline dedi ki:

  12-16. haftalar arası ultrasonda bebeğin cinsiyetini görme imkanı olabiliyor, 17. haftada oluşum daha netlik kazandığından daha rahat gözlemlenmesi mümkündür.

 24. Berna dedi ki:

  Merhaba ben avusturyada yasiyorum \n22 aylik hamileyim ama doktorum daha hala belli bisey demedi kiza benziyor dedi ultrason fotoraflarimi yolasam bana biri yardimci olabilirmi ?? Lütfen cok merak ediyorum simdiden tessekürler

 25. anneleronline dedi ki:

  Tahminen bebeğin cinsiyeti ultrasonda görülebilir fakat bu durum biraz da bebeğin anne karnındaki duruş pozisyonu ile alakalı, bazı gebeliklerde büyüklerimizin tecrübeleri tıpa tıp uysa da bazı gebelikler de bu belirtilerin görülmediği de oluyor.

 26. anneleronline dedi ki:

  Ultrasonda bebeğin cinsiyetinin görülmemesi muhtemelen duruş pozisyonundan kaynaklanıyordur, doktorunuz net bir görüntü alsa mutlaka sizlerle paylaşmış olurdu bu nedenle bir sonraki kontrolü beklemeniz daha sağlıklıdır.

 27. turkan dedi ki:

  13 haftalikken doktor

 28. Dilan kaplan dedi ki:

  Arkadaşlar ben ozele gittim 3 bucuk aylikken erkeye benziyor dedi ama suan devlete gittim cinsiyetini söylemedi doktor

 29. Cilem dedi ki:

  15haftalik hamileyim bebegimin cinsiyetini öğrene bilir miyim

 30. Bırsen dedi ki:

  14+2 haftalık hamılyım doktor cınsıyetı hakkında yorum yaparmı yoksa daha beklemem gerekıyormu.

 31. anneleronline dedi ki:

  Ultrason kontrolü sonucu bebeğin cinsiyetini öğrenebilirsiniz.

 32. anneleronline dedi ki:

  14. hafta itibariyle ultrasonda bebeğin cinsiyetini görmek mümkün olabilir bazı durumlarda 17.haftaya kadar netleştirilebilmektedir, rutin doktor kontrollerinizde doktorunuz bilgilendirme yapacaktır.

 33. Hacer dedi ki:

  12haftalik 3 günlük hamilegim dün doktora gittim bebek erkek dedi değisebilirmi

 34. anneleronline dedi ki:

  Doktorunuz ultrason ekranında net bir şekilde görüntü alarak bebeğin cinsiyetini belirlemiş ise tahminen büyük ölçüde doğrudur. İlerleyen kontrollerde tekrar bebeğin cinsiyeti hakkında bilgi vereceklerdir.

 35. Rahşan dedi ki:

  Merhaba ben şuan 18 haftalık hamileyim 14 ve 16. Haftalarda yüzde ellibir kız dedi bacak arası düz dedi kız olma ihtimali yüksek mi acaba.

 36. Gösde dedi ki:

  Merhaba 13+4 günlük hamileyim bugün doktorum kıza benziyor ama henüz bir hazırlık yapmayın Dedi 7 eylül de tekrar çağırdı bir daha bakalım Dedi bu saatten sonra değişme ihtimali var Mıdır ?

 37. anneleronline dedi ki:

  Doktorunuz ultrason kontrolünde kesin olarak bebeğin cinsiyetini teşhis ettiğinde sizinle net olarak paylaşacaktır.

 38. anneleronline dedi ki:

  Doktorunuz ultrason kontrolünde kesin olarak bebeğin cinsiyetini teşhis ettiğinde sizinle net olarak paylaşacaktır.

 39. Asli dedi ki:

  Arkadaşlar 10.2 günlük hamilelik, renkli ultrasona gittik, doktor bize büyük ihtimalle erkek dedi, bu hafta cinsiyeti belirleyebilmek için erken değil mi

 40. anneleronline dedi ki:

  Bulunduğunuz hafta itibariyle bebeğin cinsiyetini gözlemleyebilmek biraz erken olabilir, gebeliğin 12. ve 17. haftalarında bebeğin cinsiyeti ultrason kontrolleriyle netlik kazanacaktır.

 41. birgül dedi ki:

  Merhaba 17 haftalık oldu bebeğim ama cinsiyeti beli değil kendini göstermiyor dediler neden olabilir ve çok merak ediyorum ne zaman belli olur

 42. anneleronline dedi ki:

  Bebeğin anne karnındaki duruş pozisyonu nedeniyle ultrasonda görüntü elde edilemediği için cinsiyet bilgisine ulaşılamıyor, bu dönemlerde bebeğin cinsiyetini ekranda görüldüğü takdirde öğrenebilirsiniz.

 43. selviye dedi ki:

  Arkadaşlar suan ben 7haftalık gebeyim ama bebeğin kesesini göremediğini söyledi doktor dış gebelikte olabilir dedi normel kese görüldü

 44. ilknur dedi ki:

  mrblar. bn 21 haftalık hamileym. bebegime kız denildi. 4 doktorun hepside kız ddi cevremdekilerde cınsıyet degisebilir diyolar. kafam karıstı. simdiden snra yanılma ihtimali varmı?

 45. yasemin dedi ki:

  16 haftalık bebeğim cinsiyeti erkek dedi ama yanılma olabiliyor diyer kontrolde tekrar bakalım dedi sizce

 46. Ayla dedi ki:

  Benimde kafam karışık 17 haftalik hamleyi kız dediler farklı hamileliğim sırt ağrısı şiddetli baş ağrısı mide bulantim yok arada solum agriyo sağ kaşık ağrısı var kızımda mide bulantim 6 aya kadar di ve sadece sol kaşıgim agriyodu cinsiyet önemli değil ama bu kadar farklı inanamıyorum kafam çok karisik

 47. Sevilcan dedi ki:

  Mrb ben 11 hafta 4 gunlukken doktora gittim bebegimn cinsiyetini sordum vucut yapisina gore kiz dedi basak bir doktora yine gittim o da ayni sekilde vucut yapisina gore kiz dedi. Cinsiyetini gormeden vucut yapisina gore belirlene bilior mu cinsiyet ne kadar yanilma payi olabilir

 48. sema dedi ki:

  ben 12 haftami bitirmek uzereyim komsum gitmeden once tatli ye beebeek gevsiyor cinsiyeti caabuk belli oluyor dedi dogrumu

 49. Ceylan dedi ki:

  14+3 günlük hamileyim dun gittm doktora erkwgee benziyor dedi cikintilik var ddedi ne kadar doğrudur acaba?9 kasimda kendi doktorun bakcak bu arada başka doktora gitmistim…

 50. Melike dedi ki:

  17 haftalik hamileyim bebegimin cinsiyeti bellimidir cok merak ediym

 51. Sevda dedi ki:

  Bugün doktora gittim cinsiyeti icin ama kndini gostermedi 16+6gunluk ne zmn belli olur acaba

 52. Leyla Yılancı dedi ki:

  Arkadaşlar benim 78 günlükken doktorun erkek dedi kesin dedi.ve bir oğlum oldu bazen erkende belli olabiliyor. Rabbim utandırmasın inşallah herkesin gönlüne göre versin

 53. Guluzar dedi ki:

  Ben 12hafta 2 günlüğüm cinsiyetini merak ediyorum kesin cikarmi

 54. Sumeyra dedi ki:

  Bugün doktora gittim 17 haftalık 4 günlük erkek dedi doktor doğru mudur acaba

 55. Nehir dedi ki:

  Slm ben 15 haftalık hamileyim bebeğimin cinsıyetıni bır sonraki hafta oğrenebılir miyım acaba lutfen yardımcı olun

 56. elnara dedi ki:

  Iyi aksamlar ben 12 hafta acaba cinsiyeti beli olurmu

 57. zeynep dedi ki:

  12 haftalikken 2 taramaya gittigimde bebegim cinsiteti ni yuzde 80 kizdedi. 16 haftalikken baska doktora gittigimdede bebegim arkasi donuktu ama oda kiz a benziyo dedi yanilmis olbilirler mi

 58. aysel dedi ki:

  Merhaba ben 20haftalık hamileyim doktora gitim doktorum kız gibi dedi yanıltma hisi varmı

 59. Döne dedi ki:

  Hocam ben 12 haftalık hamileyim, Cinsiyeti için doktora gittim bana 100 de 70 kız dedi. Yanılma payı varmı..

 60. Ayse kara dedi ki:

  Ben 13.3 haftalikken doktora gittim bana kiza benziyor dedi seklinden

 61. birguzel dedi ki:

  Merhaba ben dun doktordaydim 15.1 gunluk hamileyim toktoruma cinsiyetini sordum bana kiza benziyor dedi 100 de 100 deyil dedi bidaki randevude yine bakicas dedi acaba yanilma payi varmidir

 62. Merve dedi ki:

  Mrb gebeligimin 17 +6 gununde doktorum cikinti var erkege benziyo dedi simdide 18 + 6 gun oldu doktorum bir kizin olcak dedi bunun yanilma payi varmi acaba

 63. tuba dedi ki:

  Meraba bnde 11.1 haftadaym Bnm mide bulantısı bas donmesi yok ne yapabilirim bide Bnm kinin cinsiyeti beli olmazmi ayin 8 inde hastaneye gdcem yani bu salı

 64. Beyazmelegim dedi ki:

  Selam, ben 10 haftalikken gittkm doktora 3D\’ye bebegim bacaklarini acmisti ve bacak arasinda bir nokta gorduk esimle, merak ettim acaba hangi cinsiyet once gelirsir belli olur.

 65. Zehra aka dedi ki:

  14+5te doktor kız dedi. 16+5te başka bi doktor Çıkıntı var erkeğe benziyo dedi hangisi doğrudur

 66. Sennur dedi ki:

  İyi günler ben 19 haftalik hamileyim doktor bebeğimin erkek olacağını söyledi kesin dedi yanılma olabilirmi tesekkurler

 67. Ayca dedi ki:

  Bana da doktorum 14+2 haftalikken 100 de 99 erkek dedi sizce bu dogru mudur etraftan farkli yorumlar geliyor cinsiyet donmesi olur diye yorumlarinizi bekliyorum arkadaslar

 68. Güler123 dedi ki:

  13 haftalik hamileyim ve sürekli sol tarafim agriyo bu neyden kaynaklanıyor acaba?

 69. Betul ozdemir dedi ki:

  15 gun once asilama yaptirdim beta hcg 80 cikti kesin hamile miyimdir ?

 70. Aysel dedi ki:

  Merhaba 11 haftalıkken kontrole gittim çıkıntı var erkeğe benziyor dedi. 13.5 günlükken gittim önce göstermedi dedi sonra kız dedi kesintidir?

 71. esra dedi ki:

  merhaba 16 haftalık hamıleyım ıkılı arama testınde trsomı deyerı yuksek cıkmıs ve dogumda rısk dıyor ne anlama gelıyor lutfen cvp yazın

 72. Asim dedi ki:

  Merhabalar çok tatlı yiyorum bengimin cinsiyetini merak ediyorum 9 haftalik. Hamileligim

 73. Gurur dedi ki:

  14haftalik hamileyim cinsiyet ne zaman belli olur

 74. Ceren dedi ki:

  Arkadaslar farkettinizmi acaba genelikle erkek cocuklarin kafasi doktor ultrasonlarina gore sol tarafta duruyor

 75. aysun dedi ki:

  14. haftada gittim kız dedi 17. haftada gittim yine kız dedi dogrumudur ki

 76. sima dedi ki:

  ben 13 haftalıkken doktora gıttım kıza benziyor dedi ıkı tane kızım var bu da erkek olsun istiyorduk bır hafta sonra gel dedi bundada göstermiyor dedi erkek olma ihtımali var mı acaba

 77. imran 65 dedi ki:

  Ben 12.hafta ultrasona gittim erkek dedi başka bir kadın doğum uzmanina 14.hafta gitti gimide bu sefer kız dedi bide benden ayryeten ultrason istedi bişey anlamadım

 78. Hacer dedi ki:

  Merhaba ben 12+2 günlük hamileyim kontrolümde doktorum ` erkek dedi ne kadar doğrudur ?

 79. Hanife dedi ki:

  Merhaba ben 11+5 haftalık hamile iken doktor hayırlı olsun oğlun olacak dedi 16+0 haftalık iken gittiğim de başka doktor kıza benziyor dedi şimdi hangisi doğru kafam çok karışık

 80. kadn kadn dedi ki:

  Ben 12.6 gunluk hamileyim ultrason kiz dedi acaba dogurluk payi varmi

 81. Habibe dedi ki:

  Merhaba ben ikiz gebelik hamileyim çift yumurtanın ikizi bugün doktora gittim 14,3 gun haftalık hamileyim cinsiyetini sordum kıza benzetiyor um diğerine de belki O da kız olabilir dedi ne kadar doğrudur