Bebeğinize Nasıl Banyo Yaptırmalısınız?

12.12.2014
51
Bebeğinize Nasıl Banyo Yaptırmalısınız?

Bebeklere Banyo Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeğin banyodan korkmadan huzurlu bir şekilde banyo yapması ve rahatlaması çok önemlidir. Ancak çoğu bebek su ile ilk temas ettiği anda ağlar ve huzursuzluk yaratır. Bebeğin başından aşağıya su döküldüğünde ağlaması çok normal bir durumdur, ancak bebeğin çok şiddetli ağlama nöbetleri bazı anneleri çok fazla zorlayabilir. Bebeklere banyo yaptırmak çileye dönüşmesin ve banyo sırasında bebeğiniz olması gerektiği gibi rahatlasın diye, size bazı püf noktaları hazırladık. Bu kriterlere dikkat ederek bebeklere banyo yaptırmak gibi zorlu bir görevin başarıyla üstesinden gelebileceksiniz.

 

Bebeğiniz Sudan Korkuyorsa Onu Sakinleştirecek bir Oyuncak Veya Ninni Rahatlamasını Sağlayabilir

* Bazı bebekler ilk yıkamalarda yapılan hatalar nedeniyle sudan korkarlar ve su vücutlarında şok etkisine neden olur. Bu nedenle bebeğinizin rahatlamasını ve banyoyu normal bir durum olarak algılamasını sağlamalısınız. Bebeklerde ilk banyo bu nedenle çok önemli bir yer teşkil etmektedir.

* Eğer huzursuzluk yapıyor ve banyoda durmak istemiyorsa, ona en sevdiği ninnileri söyleyerek onu rahatlatabilir veya sevdiği oyuncaklarla oyalanmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede suda olmanın bir oyun olduğunu anlayabilir ve ilginç gelebilir.

 

Sadece Yüzünü Kurulayarak Ona Kuruluk Hissi Verebilirsiniz

* Bebeğiniz banyoda en çok yüzünün ıslanmasından dolayı huysuzlanacaktır. Bu nedenle başını çok hızlı bir şekilde yıkayarak ve hızlıca kurulayarak bebeklerde banyo korkusu bir miktar azaltılabilir. Yüzü kuru olduğu sürece sudan korkmayacak ve vücudunun suda kalan kısımlarının rahatladığını hissedecektir.

 

Şampuan ve Kozmetik Ürünleri Olabildiği Kadar Az Kullanın

* Bebekler kimyasal ürünlerle asla yıkanmamalıdır. Ancak kimyasal olmayan doğal ürünler bile kullansanız bebeğiniz bu durumdan hoşlanmayacaktır. Bebekler banyoda suya yeni alışmışken bir başka yabancı maddeyle temas etmeyi sevmezler.

* Zaten bebeklerin şampuan ve benzeri kozmetik ürünlere çok az miktarda ihtiyacı vardır ve mümkün olduğu kadar az şampuan kullanmaya özen gösterin.

 

Bebekler Annelerine Dikkat Ederler

* Dikkat ederseniz bebeğe banyo yaptırmak için onu suyla ilk temas ettirdiğinizden, sudan çıkıncaya kadar olan süreç içerisinde bebeğiniz sürekli olarak sizi izler.

* Bu dünyada güvendiği tek varlığın siz olmanızdan kaynaklanır ve size güvenerek kendini teslim eder.

* Bu nedenle bebeğinize banyo yaptırmak için sizinde pozitif olduğunuz bir günü seçmekte fayda var. Bebekler konuşamaz ve kendini ifade etmekte zorlanırlar ancak mimiklerinizden ve davranışlarınızdan gergin olduğunuzu hemen anlayabilirler. O yüzden sürekli güler yüzlü ve ona banyonun keyif veren bir şey olduğunu gösterebilecek tavırlar bürünmelisiniz. Mimiklerinizle ona mutluluk hissini verebilirseniz, bebeklerde banyo yapma işi çok daha kolay hale gelecektir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.