Bebeğinizi Sütten Kesmek

27.11.2017
79
Bebeğinizi Sütten Kesmek

Emzirme işlemi anne ve bebeğin en güzel ve en özel ilişkisidir. Beslenmenin yanında karşılıklı bir sevgi bağının oluştuğu, birbirlerini anlayıp keşfettikleri bir olaydır. Bu yüzden bebeğin sütten kesilmesi anne ve bebeği için önemli bir karardır.

Bebeğin beslenmesinde ilk 6 ay yalnızca anne sütü verilmeli, 9-12. Aya kadar ise yavaş yavaş anne sütü geri plana alınıp bebek ek öğünlerle beslenmelidir. 12 ay sonunda anne sütü kesilebilir veya 24 aya kadar devam edilebilir.

Bebek Ne Zaman Sütten Kesilmeli?

Bebeğin sütten kesilmesinin net bir tarihi yoktur. Bebeğin uyku düzeni sağlıklı, günlük öğünlerini alıyor ve anne de emzirmede sıkıntı yaşamıyorsa 2 yaşına kadar çocuk emmeye devam edebilir. Fakat bebek yalnızca anne sütüyle beslenmek istiyor, yeterince beslenemiyor, bebeğin sürekli emmek istemesi anne için sorun yaratıyorsa ilk 6 ay sonrası doktorunuzun da bilgisi dahilinde bebek sütten kesilebilir.

Bebek Sütten Nasıl Kesilmeli?

Bebek anne sütünden kesilirken annenin ve bebeğin bu duruma hazır olması gerekir. Bu zaman genel olarak 1 yaş sonrasıdır. Bebeği sütten kesmeye karar verdiğiniz zamanda bebeğiniz herhangi bir sorun yaşamıyor olmalıdır. Örneğin; hastalık, ayrılık, diş çıkarma gibi.

Bebeği sütten keserken bu işlemi birdenbire yapmak yerine zamana yaymak daha doğrudur. Eğer bebek birdenbire sütten kesilirse istenmediğini ya da cezalandırıldığını düşünebilir. İlk olarak günde bir iki emzirme atlanılıp daha sonra gündüz emmesi tamamen kesilebilir. Bu durum yavaş yavaş olmalı, bebek anne kucağında beslenmeye devam etmeli, bu sayede bebeğe hala çok sevildiği fakat bunun olması gereken bir durum olduğu mesajı verilmelidir.

Anne bu aşamada nasıl bir tutum izlemeli?

Annenin bebeğine karşı sabırlı olması, ona karşı daha fazla sevgi ve şefkat gösterip onunla arasındaki bağı sıkı tutması, bebeğinin olumsuz düşüncelere kapılmasını engellemelidir. Bu aşama bebek için daha zor görünse bile aslında anne için daha zordur. Sütten kesilme sürecinde önemli olan sütten kesme olayı değil, bu olayın ne zaman gerçekleştirileceğidir. Eğer doğru zaman bulunursa hem anne için hem de bebek için süreç sorunsuz ve sağlıklı bir şekilde aşılacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.