Bebek Masajı Nasıl Yapılır?

14.01.2015
85
Bebek Masajı Nasıl Yapılır?

Bebek Masajı Nasıl Yapılır?

Bebeklere masaj uygulamak bebeğin kan dolaşımının hızlanması ve vücudunun gevşeyerek rahatlaması açısından çok önemlidir. Özellikle yenidoğan bebeklerde emekleme öncesi dönemde uygulanan faydalı masajlar sayesinde bebeğinizin çok daha sakin bir yapıya geçtiğini göreceksiniz. Yenidoğan bebeklere masaj uygulamak en doğru şekilde banyo sonrasında gerçekleştirilmektedir. Bu zamanı özellikle uykudan hemen önceki bir zamana denk getirirseniz bebeğinizin çok rahat bir şekilde uykuya daldığını ve tüm gece deliksiz olarak uyuduğunu göreceksiniz.

Bebek masajı kesinlikle bebeğin annesi tarafından yapılmalıdır ve bu sayede anne bebek arasındaki bağlar daha çok güçlenerek sevginin sağlamlaşması sağlanır. bebek annesi tarafından sevildiğini düşünür ve çok mutlu bir yapıya geçer.

Bebeğinize düzenli şekilde masaj uygulamanın en önemli etkilerinden biride bebeğin masaj ile birlikte gazını atması ve gaz sancılarından kurtulmasıdır. Bebeğinize masaj uygularken çok sert hareketlerden kaçınmak ve onu rahatlatıcı şekilde hafifi dokunuşlarla masaj uygulamak gerekmektedir. Bu sayede bebeğiniz rahatlar ve en iyi şekilde gevşer.

Ayrıca yenidoğan bebeklerin masaj sırasında en çok masaj uygulanması gereken bölgeleri bacak kısımlarıdır. Bebeğin bacaklarına uygulanan masaj sayesinde bacak kasları normalden daha hızlı şekilde gelişir ve bacakları güçlenerek daha hızlı yürümesi mümkün hale gelir. Bunun dışında kollar ve sırt bölgeside çok önemlidir, özellikle sırt bölgesine yapılan masaj bebeğin gazını daha kolay atmasını sağlar ve rahatlatır.

Düzenli olarak masaj uygulanan bebeklerin masaj yapılmayan bebeklere oranla daha hızlı şekilde uzadıkları tespit edilmiştir. Ayrıca masaj uygulamaları bebeğin reflekslerinin daha hızlı gelişmesini sağlar.

Bebeğiniz için masaj uygulamadan önce hasta olmadığından ve sağlıklı olduğundan emin olmalısınız. Bebeğiniz hastayken masajın faydalı etkileri yerine acı çekecek ve masaj uygulamak daha büyük sorunlara yol açacaktır. Özellikle aşı olmadan önce ve olduktan sonra masaj uygulamaları yapılmamalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.