Bebekler Nasıl Güneşlenmeli?

31.07.2015
135
Bebekler Nasıl Güneşlenmeli?

Yazın Bebeğe Güneş Banyosu Nasıl Yaptırılmalı?

Bir kişi yaşamı boyunca almış olduğu ultraviyole ışınların yarısından çoğunu bebeklik ve çocukluk döneminde alır. Bunu nedeni bu dönemde dışarıda geçirilen zamanın fazla olmasıdır. Bebeklerin ciltleri güneş ışınlarını tolere edemeyecek derecede hassas olur. Güneş ışınlarının sudan ve kumdan yansıması bile cildi yakacak etkiler yapar. Ciltte oluşan güneş yanıklarının cilt kanserine neden olma olasılığı 2 kat fazla olur. Bu nedenle bebeklerin güneşten korunması, cilt yanıklarının önüne geçilmesi gerekir. Bebeklerin güneşten tamamen sakınılması doğru değildir. Çünkü belli oranda bebeklerin D vitamini alması gerekir. Güneş ışığı en iyi D vitamini kaynağıdır. Bebeklerin güneş ışınlarının yoğun olduğu dönemde dışarıya çıkarılmaması gerekir. Özellikle ciltleri hassas olduğundan, direkt güneş ışığından korunmaları gerekir.

 

Güneş Doğal D Vitamini Kaynağıdır ve Raşitizmi Önler

Bebeklerin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için, beslenmesi kadar güneş ışığının da önemli bir yeri vardır. Güneş D vitamini kaynağı olarak, kemiklerin gelişiminde önemli bir görev üstlenmiştir. Eğer bebeklerde D vitamini eksikliği olursa, raşitizm hastalığı görülebilir. Raşitizm hastalığı bebeklerde bıngıldağın geç kapanmasına neden olur, dişlerin geç çıkmasını sağlar, oturma ve yürümede gecikmeler olur. Bu nedenle bebeklerin fazla soğuk, sıcak olmayan havalarda her gün 2 saat kadar güneşe çıkarılması ve güneş ışığından yararlanması sağlanmalıdır. Özellikle rüzgârın olmadığı günlerde bebekler çıplak olarak güneşe çıkarılabilir.

 

Bebeklere Güneş Banyosu Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Bebekleri güneşe çıkarırken, özellikle başını ve gözlerini koruyacak güneş başlığı kullanılmalıdır.
 • Yaz aylarında güneş ışınlarının dik olduğu zamanlarda yani sabah 10.00 ile öğleden sonra 16.00 saatleri arasında güneş banyosu için dışarıya çıkarılmaması gerekir.
 • Bebeklere güneş banyosu yaptırılmaya başlandığından, ilk günde 2 dakika ile başlanmalı, giderek 30 dakikaya kadar çıkılmalıdır. Bu sürenin aşılmaması gerekir. Bebeklerin yaşı büyüdükçe bu sürenin en fazla 45 dakika olması uygundur.
 • Bebeklere güneş banyosu sırasında şapka ve fanila giydirilmeli, güneş altında uyumalarına izin verilmemelidir.

 

Yaz Aylarında Bebekler Güneş Çarpmasından Korunmalıdır

Uzun süre bebeğin güneş altında kalması, cildinde kızarıklık, acıma hissi, daha ileri derece ciltte su toplanması, kusma, ateş ve baş ağrısı gibi etkilere neden olur. Bu etkilerin görülmesi halinde bebeklerin acil olarak doktora götürülmesi gerekir. Güneş çarpmasında bebeklerin cildi soğuk ve nemli olursa, uygun bir yere yatırılarak bacakları yukarı kaldırılmalıdır. Kuru, kırmızı bir cildi varsa, soğuk suya tutulmalı ve ateşi düşene kadar ıslak bezle kompres yapılmalıdır.

 

Bebekleri Güneşin Zararlarından Korumak İçin Ne Yapılmalıdır?

 • Güneşe çıkarmak için, 10.00 ile 16.00 saatler dışındaki zamanlar tercih edilmeli
 • Eğer tatil yerinde olunursa, suya dayanıklı olan 30 faktörlü koruma etkisi olan güneş kremleri kullanılmalıdır.
 • Güneş banyoları  2 dakika ile başlamalı, yarım saate kadar çıkmalıdır.
 • Bebekler havuza, denize sokulursa, güneş kremleri mutlaka tazelenmelidir. Koruyucu kremler suya dayanıklı olsa da, bu ihmal edilmemelidir. Bu kremler güneşe çıkmadan yarım saat önce sürülmelidir.
 • Bebeklerin başı güneşten korunması için şapkayla örtülmelidir.
 • Vücutlarında olan sıvı kaybının önlenmesi için, gün içinde bol su içmeleri sağlanmalıdır.
 • Bebekler 6 aydan küçük olursa, direkt olarak güneşe çıkarılmamalı, gölgede güneşlenmeleri sağlanmalıdır. Bu dönemde bebeklerin ciltleri daha hassas olur.
 • Bebekler terlemeyecekleri şekilde, güneşten korunacak biçimde giydirilmelidir. Şapka ve açık renkli giysiler, pamuklu olanlar tercih edilmelidir.
 • Hava bulutlu bile olsa, güneş ışınlarının % 70 kadarı bulutları geçerek zararlı etkiler yapabilir. Bu nedenle havaya kanıp bebeklerinizi bulutlu havada fazla tutmayın.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.