Bebekler Uyurken Nasıl Yatırılmalı?

23.02.2015
161
Bebekler Uyurken Nasıl Yatırılmalı?

Bebek Nasıl Yatırılmalıdır?

Özellikle yenidoğan bebeklerin yatarken hangi pozisyonlarda uyutulması gerektiği çok fazla tartışılan ve kafa yorulan konulardan bir tanesidir. Yenidoğan bebeğin yatış pozisyonuyla ilgili uzmanların yapmış oldukları açıklamalara göre bebeğinizi en doğru şekilde yatırma pozisyonu sırt üstü yatırma pozisyonudur. Bebekler yüz üstü yatırıldıklarında boğulmaya kadar pek çok risk ön plana çıkacak ve tehlikeli olacaktır.

Bebek yaş olarak büyüdükçe kendisi en rahat edeceği pozisyonlarda uyumayı kendi gücü ve isteği ile seçmelidir. Bunun dışında bebeğinizin yatakta yatarken kendini döndüremediği veya kalkamadığı yaşlarda kesinlikle en uygun yatış pozisyonu sırt üstü yatıştır. Bebek ilk 6 ayı atlattığında ani ölüm riskide ortadan kalkacaktır.

 

Bebeğinizi Yatırırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

* Bebek karyolasına yatırılırken ayaklarının karyola ayağına deymesi çok büyük önem taşımaktadır. Bu sayede kayarak örtünün baş kısmına dolanmasına engel olmuş olacaksınız.

* Bebeklerin uyurken üstünü örtmek tehlikeli olabilir. Battaniye veya yorganlara başları dolanarak kendilerine zarar verebilirler. Bebeğinizi pamuklu giysilerle kalın giydirin ve sarın bu sayede güvenle uyuyacaktır.

* Ayrıca bebeğiniz 1 yaşını doldurmadan yastık ile uyuması sakıncalı olacaktır.

*Bunun dışında bebeğinizin uyuyacağı alan çok aşırı sıcak olmamalıdır. Bebeklerin gözenekleri tam olarak çalışmaz ve bebekler genellikle terlemezler, bu nedenle çok sıcaklarda bunalır ve rahatsız olurlar. bebeğin uyuduğu oda yaklaşık olarak 16 ile 20 derece arasında olmalıdır.

 

Uyurken Risk Altında Bulunan Bebekler

Bazı bebekler diğer bebeklere göre uyurken daha fazla ölüm ve tehlike sınırı altında bulunmaktadır. Sizler için uyurken ölüm gibi ani tehlikelere daha açık risk grubunda bulunan bebekleri inceledik.

* Anne karnında yeterli oranda gelişememiş düşük doğum ağırlığına sahip olan bebekler ve erken doğumla dünyaya gelen bebekler.

* Anne ve babaları çok yoğun şekilde sigara ve tütün ürünleri tüketen bebekler.

* İkiz doğum bebekler.

* Çok genç yaşta anne olan bireylerin bebekleri.

* Tüm araştırmalara karşın nedenlerinin tam olarak bilinememesi sonucu erkek bebeklerin, kız bebeklere oranla daha riskli olduğu tespit edilmiştir.

 

Bebeğiniz Uyurken Riskleri Azaltmanın Yolları

* Bebeğin aşırı sıcakta kalarak bunalmasını engellemelisiniz. Onu uyandırmanız gerekse bile bebeğiniz aşırı sıcağa maruz kaldığında üstünü değiştirmelisiniz. Özellikle dış mekanlardan soğuktan kapalı ve sıcak alanlara girdiğinizde bebeğinizin üzerinde bulunan kalın eşyaları ve giysileri çıkartmanız gerekiyor.

* Özellikle bebeğin odasında veya bebek sizin odanızda kalıyorsa bebeğin yattığı odada sigara içilmesi bebeğin uyurken ani ölüm riskini çok fazla arttırmaktadır. Gebelik döneminden itibaren anne ve babalar sigara tüketimini kesmelidir. Ayrıca yeni sigara içmiş birininde bebeğe teması engellenmelidir.

* Bebeğinizi sizin uyuduğunuz yatakta uyutmayın, bu durum bebeğin siz uyuduktan sonra sıkışarak ezilmesine neden olacaktır. Bu nedenle bebeğinizi ne olursa olsun kendi yatağında yatırın. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.