Bebeklerde Akciğer Gelişimi ve Steroid Uygulanması

04.04.2015
261
Bebeklerde Akciğer Gelişimi ve Steroid Uygulanması

Anne Karnında Bebeğin Akciğer Gelişimi

Pek çok farklı nedene bağlı olarak bebeklerin dünyaya erken gelme ihtimali söz konusu olabiliyor. Normal olarak hamilelik süreci 40 hafta olarak bilinmektedir ancak çeşitli faktörlerle dünyaya erken gelmek zorunda olan bebeklerin çeşitli sağlık problemleri söz konusu olabiliyor. Özellikle bebeğinizin akciğer gelişiminin tam olarak gerçekleşebilmesi için, bebeğin 40 hafta boyunca anne karnında kalması ve akciğer gelişimini tam anlamıyla sağlamış olması gerekiyor. Bazı bebeklerde hamileliğin seyrine bağlı olarak akciğer gelişiminin tam anlamıyla sağlanmadığı tespit edilecek olursa, hamileliğin 34. haftasından sonra ilaç tedavisi ile bebeğin akciğer gelişiminin daha hızlı gerçekleşmesi sağlanabilmektedir.

Bu işlem için hamileliğin yaklaşık olarak 34. haftasından itibaren anneden sıvı alınması sonucu fetüsün akciğer gelişimi yetersiz bulunacak olursa, bazı annelere doktorların önereceği şekilde steroid verilerek akciğer gelişiminin hızlanması sağlanır. Bazı annelerde ise amniyosentez verilir. Steroid verilen hamilelerin bebeklerinin akciğer gelişiminin daha hızlı olduğu tespit edilmiştir. Genellikle erken doğum riski bulunan annelere bu işlemin uygulanabilmesi için gerekli testler yapılır ve bu tanıyı sadece uzman doktorlar koyabilir. Genellikle 34. haftadan itibaren akciğer gelişmesi için tedavi uygulanabilmektedir.

 

Bebeklerde Akciğer Gelişimi Tedavisi

Bebek 34. hafta yapılan testler sonucu akciğer gelişimini tam anlamıyla gerçekleştirememiş ise, buna uygun bir uzman doktor ile görüşülerek gerekli tedavi aşamaları başlatılmalıdır.

Genellikle akciğer gelişimini tam anlamıyla gerçekleştirememiş olan bebekler sezaryen doğum ile dünyaya gelmektedir. Bu durumlarda bebeğin dünyaya getirilmesi için 39. haftanın beklenmesi gerekmektedir. Akciğerlerin gelişmesi için gerekli olan amniyosentez tedavi yöntemleri uygulanarak bebeğin 39. haftaya kadar akciğerlerinin gelişmesi sağlanıyor ve bunun ardından 38. ve 39. haftalarda bebeğin dünyaya getirilmesi sağlanıyor. Bundan daha erken doğan bebeklerin akciğerlerinin tam anlamıyla gelişmediği tespit edilmiştir.

Genellikle erken dünyaya gelen bebeklerde ve yenidoğan bebeklerde ortak olarak görülen bir problem ‘yaş akciğer‘ adı verilen durum ortaya çıkabilmektedir, bu durumun bir diğer adı ise yenidoğanın geçici takipnesidir. Bu durumun görülmesi halinde bebeğin 72 saat boyunca hastanede kontrol altında tutulması gerekmektedir. Burada akciğerler henüz tam anlamıyla gelişmediği için solunum takviyesi uygulanmakta ve enfeksiyon riskine karşı koruma sağlanmaktadır. Genellikle bu durumlar hastanelerin yoğun bakım ünitelerinde çok büyük maliyetler meydana getirmektedir.

Sezaryen doğumlarda özellikle annelerin son adet gördükleri dönemler tam anlamıyla tespit edilemiyor ve buna bağlı olarak doktorun yapmış olduğu tektikler göz önünde bulundurularak sezaryen doğum tarihi tespit ediliyor. Burada doktorların yapmış olduğu incelemeler içerisinde en önemlisi amniyosentez ile bebeğin akciğer gelişiminin tamamlanıp tamamlanmadığı incelenerek değerlendiriliyor.

Bu gibi bebeğin akciğer gelişiminin yetersiz olduğu durumlarda meydana gelebilecek erken doğumların tamamının sezaryen doğum olmasına gerek yok, burada önemli olan bebeğin ve annenin sağlık durumuna göre doktorun seçeceği en güvenli doğum seçimini uygulamaktır. Bazı durumlarda akciğer gelişimi tam anlamıyla tamamlanmamış olan anne adaylarının erken doğumları normal doğum ile gerçekleşebilmektedir. Anne adaylarının kolaylığından dolayı sezaryen doğumu istemesi durumu aslında risk açısından daha tehlikelidir, öncelikle seçilmesi gerekenin normal doğum olduğunu unutmamak gerekir. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

 1. dilara dedi ki:

  35 haftalık hamileyim.erken doğum riski oluştuğu için doktorum 34. haftada ciğer geliştirici iğne yapılması gerektiğini söyledi.rahimde açılmalar başlamış.şu an açılma 2 cm kadar var.bu şekilde tedavi işe yarar mı?

 2. anneleronline dedi ki:

  Bu şekilde tedavi yapılmaktadır. Şunu bilmek lazım ki yapılan akciğer geliştirici iğne olası erken doğuma karşın bebeğin ciğer gelişimini tamamlamasına yardımcı olmak ve solunum problemlerini önlemek amacıyla yapılmaktadır. Erken doğumu geciktrici değildir, erken doğumu önleyici farklı yöntemler uygulanmaktadır.

 3. Betul dedi ki:

  Benmde 32 haftalık bebegim erken doğum olduğu için iğne oldum ama ertesi gün bebeğim hiç hareket etmiyor.bu normal birşey mi ?

 4. Aslı dedi ki:

  Bende 2016 senesinde preeklampsi den dolayı erken sezeryana alındım.24+2 haftalıkdım. 24Haftalık iken ciğer geliştirici iğne yapıldı 2 defa. Ama sorunlu bir gebelik olduğu için.kızımız 2 gün sadece küvöz de yaşadı

 5. Büşra dedi ki:

  Hocam ben 24 haftalık hamileyim iki kere erken doğumum oldu 35 haftada yaptim ıkisinide birini kaybettim ciğerleri gelişmedigi icin digeride 10 gün kuvezde kaldi doktoruma durumu anlattim bana protestan ve ciğer geliştirici iğne verdi ama ultrasonda bi sorun çıkmadı sancim acilmam falan da yok bana cok erken geldi 24 haftada vermesi birde bu iğnenin 2 hafta kadar bi etkisi varmis cok kararsız kaldim nie bukadar erken verdi die 2 3 hafta beklesemde sonrami vurdursam diyorum sizin fikirlerinizede ihtiyacım var