Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür?

15.03.2015
69
Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür?

Bebeklerde Ateş Nasıl Ölçülür? Bebeğin Ateşini Düşürmek İçin Neler Yapılabilir?

Yüksek ateş sadece bebeklerde değil tüm insanlarda hastalıktan hemen önce ve hastalık beraberinde görülen en önemli belirtilerden bir tanesidir. Çocuğunuzun sıcaklığını eliniz ile kolaylıkla ölçebilirsiniz, çocuğunuz normalde olduğundan daha sıcaksa uygun bir termometre ile çocuğunuzun ateşini ölçmelisiniz. Bebeklerde ateş 38 dereceyi geçmemelidir. Çocuğunuzun ateşini ölçtüğünüzde çıkan sonuç 38 dereceyi aşıyorsa acilen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

 

Bebeklerde Ateş Nasıl Ölçülür?

Bebeklerde ateş ölçümü pek çok farklı noktadan yapılabilir ve genellikle tüm bölgelerden aynı hassasiyetle ölçüm yapılabilir. Bebeklerde ölçüm yapılan noktalar koltuk altı, dil, kulak, dil altı ve popo bölgesidir. Ancak burada bilinmesi gereken koltuk altından yapılan ölçümlerin diğer ölçümlere göre yarım derece daha az çıkmasıdır. Bunun yanı sıra bebeğiniz 2.5 yaşın altındaysa dilden ölçüm yapmak daha zor bir halde olacak ve net sonuçlar vermeyecektir. Bebeklerde ateş ölçmek konusunda en net ve gerçek sonucu veren yöntem makattan ateş ölçülmesidir. Fakat küçük bebeklerde uygulanması zor olduğundan anneler tarafından tercih edilmemektedir. Makat ölçümden sonra en doğru sonucu alabileceğiniz ateş ölçüm birimi kulakatan ateş ölçerlerdir. Bu nedenle bebeğiniz dünyaya geldiğinde kulaktan ateş ölçebilen bir derece edinmeniz yerinde olacaktır.

Ayrıca bebeğiniz hastalanmadan önce belirli periyotlarda bebeğinizin ateşini ölçün ve normal vücut sıcaklığını belirleyin. Bu sayede bebeğiniz ateşlendiğinde aradaki farkı daha iyi anlayabilirsiniz.

 

Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür?

Genellikle 3 aydan küçük bebeklerde ateşini evde düşürmek çok zor ve hassas bir durum olacağından acilen doktorunuza başvurmanızda fayda olacaktır. Üç aylıktan büyük çocuklarda ise aşağıdaki yöntemler etkili olacaktır.

Bebeğiniz Ateşlendiğinde Üstünü Açın ve İnce Giydirin: Çocuğunuz ateşlendiğinde titreme görülecektir. Bu durum çok normal bir durum olmakla birlikte üzerini örtmek tehlikeli olacaktır. Bu nedenle bebeğiniz ateşlendiğinde kalın giysiler giydirir ve üzerini örterseniz sıcaklık vücuttan atılamaz ve bebeğin ateşi daha fazla artar. Titreyen ateşli çocuğunuzun üzerindeki herşeyi çıkarmayın,kıyafetlerini mümkün olduğunca inceltin,gerekiyorsa ince bir pikeyle sarmak yeterli olacaktır.

Ateşli Bebeğinize Ilık Duş Aldırın: Bebeğinizin ateşi 38 derecenin üzerine çıktığında doktora başvurmadan hemen önce ıslak havlu ile vücuduna kompres yapmalı ve vücut ısısını düşürerek stabil dereceye getirmeye çalışın. Bu işlem işe yaramayacak olursa bebeğinize ılık duş aldırarak vücut sıcaklığını düşürmeyi denemelisiniz.

Bunun için bebek küvetini ılık su ile doldurmalı ve bebeği içerisinde yaklaşık olarak 20 dakika kadar bekletmelisiniz. Ancak suyu kafasına dökmeyin ve bebeği suyun içerisinde yatar şekilde asla bırakmayın.

Bunun dışında çocuğunuza ılık duş aldırmak istemiyorsanız, büyükçe bir havluyu ıslatarak çocuğunuzun vücudunu bu ıslak havlu ile sarın. Ancak özellikle kış aylarında bebeğinizi ılık su ile yıkadıktan sonra çok iyi şekilde kurulamalısınız ve bu işlemin ardından pamuklu yumuşak ve sıcak tutan giysiler giydirmelisiniz.

Ateşli Bebeğe İlaç Tedavisi Uygulamak: Çocuklarda ve bebeklerde ilaç tedavisi uygulamadan önce kesinlikle doktora danışmak ve doktorunuzun önereceği ilaçları kullanmak gerekmektedir. Bebeklere asla kendi kafanıza göre ilaç vermemelisiniz. Genellikle bebek ve çocuklarda parasetamol kullanılmaktadır ve ihtiyaca göre en az 4 saat aralıklarla ilaç verilmektedir ancak daha öncede belirttiğimiz gibi ilaç kullanımında son karar doktorunuzun olmalı asla kendiniz bebeğinize ilaç vermeyin.

 

3 Aydan Küçük Çocuklar Ateşlenirse Nasıl Müdahale Edilmelidir?

Genellikle yenidoğan bebeklerin vücut sistemleri tam olarak gelişmemiştir. Bu nedenle bebek vücudu enfeksiyonlarla olması gerektiği gibi savaşamaz. 3 Aydan küçük bebeklerde ateşlenme durumunda evde çok fazla yapılacak birşey olmayabilir, bu nedenle bebeğin ateşi 38 dereceyi aştığında doktorunuzu aramalısınız. Bu yaşlarda bebeklere asla ilaç tedavisi uygulamamak gerekir. Bu tip durumlarda ancak tam teşekküllü hastanelerde müdahale edebilecek konfigrasyonlar bulunmaktadır. Küçük bebeklerin ateşini düşürecek ilaçlar eczanelerde satılmaz ancak hastanelerde bebeğin ateşini düşürebilecek ilaçlar bulunabilmektedir.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.