Bebeklerde Bağışıklık Sistemi

10.12.2014
68
Bebeklerde Bağışıklık Sistemi

Bebeklerde Bağışıklık Sistemini Geliştirme Yolları

Özellikle yenidoğan bebeklerde bağışıklık sisteminin güçlenmesi için ekstra özen gösterilmelidir. Bu dönemlerde bağışıklık sistemi ne kadar güçlü olursa, hastalıkların bebeğinizin vücudunda barınma oranı o derece düşük olur. Sizler için çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek ile ilgili bir yazı dizisi oluşturduk. Çocukların farklı dönemlerde bağışıklık sistemleri nasıl geliştirilebilir birlikte inceleyelim.

 

Yenidoğan Bebeklerde Bağışıklık Sistemini Geliştirmek

* Yenidoğan bebeğinizin bağışıklık sistemi henüz gelişmediği için hastalıklara çok kolay yakalanır ve doğumundan sonraki 6 ay boyunca bağışıklık sisteminin gelişmemesine bağlı olarak pek çok hastalık geçirebilir.

* Yenidoğan bebeklerin bağışıklık sistemi annelerinden geçen antikorlar sayesinde oluşturulur. Bebeğinize sizden geçecek olan antikorlar özellikle gebeliğinizin son 2 haftasında olacağından bu dönemde daha özenli ve vitamin ağırlıklı beslenmekte fayda var. Erken doğum ile dünyaya gelerek antikorları alamayan bebekler vaktinde doğan bebeklere oranla daha fazla hastalanmaktadır.

* Dünyaya gelen bebekler ise annelerinin sütünü emerek bağışıklık sistemlerini güçlendirirler. Bu açıdan anne sütünün bebek gelişiminde etkileri çok büyüktür. özellikle doğumu takip eden ilk 6 ay boyunca anne sütü ile beslemek ve çok büyük bir mani olmadığı sürece 6 aylık süre içerisinde sadece anne sütü vermek en doğrusu olacaktır.

* Son olarak bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirmek için aşı programını tam olarak uygulamak gerekmektedir. Bebeğinizin sağlığı için gerekli olan ve doktorunuzun önerdiği tüm aşıları eksiksiz şekilde uygulamalısınız.

 

Bebeğinizin Oyun Çağında Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek

* Bebeğiniz oyun çağına ulaştıysa aşı takviminde yer alan ve bağışıklık sistemini güçlendirici aşılar tamamlanmıştır. Aşıların içeriklerinde yer alan bileşenlerin yer aldığı hastalıkları geçirme olasılıkları daha azdır. Bu dönemlerde ek gıdaya geçiş olduğu için bebeğinizin doğru şekilde beslenmesi çok önemlidir. Sadece düzenli ek gıda tüketimiyle, ek vitaminlere gerek olmadan bebeğinizi besleyebilirsiniz.

* Çocuğunuz oyun çağındayken daha hareketli ve aktiftir. Bu nedenle özellikle yaz aylarında çocuğunuzu dışarıda oynamaya çıkartın, bu sayede onun için zararsız ancak bağışıklık sistemini güçlendirici mikropları alacak ve bu mikroplar çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirecektir.

* Oyun çağında katı gıdalar tüketen çocuğunuzun besin programıyla ilgili doktorunuza danışarak onun önerilerini dinlemelisiniz.

 

Okul Çağındaki Çocuğunuzun Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek

* Okul çağındaki çocuğunuz topluluk içerisinde eğitim görecek ve bu nedenle farklı çocuklarla etkileşim halinde olacak. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta virüslerin en kolay şekilde yayılabileceği ortamlarda olduğunu bilmenizdir. Farklı çocuklardan farklı mikropları alan çocuğunuzun bağışıklık sistemi yeterli oranda gelişmediyse hastalıklara çok daha kolay yakalanacaktır.

* Okul çağındaki çocuğunuzun hastalıklara yakalanmaması ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için düzenli ve dengeli şekilde beslenmesi gerekmektedir. Ayrıca çocuğunuzun sağlıklı bir hayat sürebilmesi için bu yaşlardan itibaren sportif faaliyetlere alıştırılması gerekmektedir. Bu sayede beden ve ruh sağlığı açısından parlak bir gelecek çocuğunuzu bekleyecektir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.