Bebeklerde Bronşit Riski

18.12.2014
85
Bebeklerde Bronşit Riski

Bebeklerde Bronşit Riski

Bronşit genellikle 3 yaşın altındaki çocuklarda sık görülebilen bir rahatsızlıktır. Bebeklerde bronşit rahatsızlığı bronşiolitlerin virüs sebebiyle iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Bronşit şiddetli öksürükle başlar ve kış ayına bağlı soğuk algınlığı rahatsızlıklarıyla çok kolay şekilde karıştırılabilir.

 

Bronşit Nedir?

* Bebekler doğduktan sonra 3 yaşına gelinceye kadar bronşit geçirme riski taşımaktadırlar.

* Bronşit genellikle kış aylarında daha sık görülmektedir.

* Kış ayında sıkca görülen soğuk algınlıklarına benzer ancak RSV adı verilen vürüsün vücuda girmesiyle oluşan bir rahatsızlıktır.

* Doktor kontrolünün ardından evde düzenli beslenme ve bakım reçeteleri ile kolaylıkla atlatılabilen bir rahatsızlıktır.

* Çok küçük bebeklerde ise solunumu bozan bu rahatsızlığın tedavisi daha ciddi şekilde uygulanabilmektedir. Kesinlikle doktor kontrolünde seyretmesi gereken bu hastalığın tedavisinde doktorunuzun direktifleri doğrultusunda hareket etmelisiniz.

 

Bronşitin Belirtileri Nelerdir?

* Genellikle kış aylarında görülen soğuk algınlıkları ile aynı belirtileri gösteren bronşit, bebeklerin zor uyumasına neden olur, ayrıca uyurken hırıltılı solumaya neden olmaktadır. Bunların yanı sıra yüksek ateş, öksürük, huzursuzluk ve soluma güçlükleri gibi belirtiler göstemektedir.

 

Bronşit Nasıl Tedavi Edilmektedir?

* Bronşit tedavisi doktor kontrolünde tedavi edilen bir hastalıktır. Genellikle ateş düşürücü ilaçlar kullanılarak tedavi edilir. Bunun dışında doktorunuz nefes açıcı ilaçları önerebilir. Ancak antibiyotik tedavisi bu hastalık için çözüm değildir.

* Bronşit tedavisi sırasında bebeğinizi kirli havaya sahip ortamlara sokmayın, parfüm ve deodorantları solumalarını engelleyin, en önemlisi ise bronşit olan bebeğinizin yanında asla sigara içilmesine izin vermeyin.

 

Bronşit Bulaşıcı Bir Hastalık mıdır?

* Bronşit toplumsal etkileşim sırasında rahatlıkla geçebilen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle çocuğunuz diğer çocuklarla teması sırasında kolaylıkla bronşit virüsü kapabilir. Burada hijyenin önemi devreye giriyor ve çocuğunuz kalabalık ortamlardan geldiğinde ona el yıkama alışkanlığını kazandırmalısınız.

 

Bebeğinizi Bronşitten Korumak İçin Yapmanız Gerekenler

* Bebeğinizin grip, nezle gibi rahatsızlıklar geçiren diğer bireylerle temasa asla geçmemelidir. Çocuklarda bu rahatsızlıklar çok kolay şekilde bronşite dönüşebilmektedir.

* Evinizi tüm mevsimlerde sık sık havalandırmalı ve ortamın havasının temiz olmasını sağlamalısınız.

* Evin düzenli olarak temizlenmesi mikropların kolay kolay barınamamasını sağlamaktadır.

* Sigara dumanı ciğerlere doğrudan tenefüs ettiğinden bronşit gibi soluma enfeksiyonlarının çok daha geç iyileşmesine neden olmaktadır.

* Bronşite yakalanan bebekler bol C vitamini almalı ve mevsiminde meyve, sebzeleri bol miktarda tüketmeliler. Ayrıca bol sıvı tüketimi mikropların vücuttan daha kolay atılmasına yardımcı olmaktadır.

* Eve giren tüm bireylerin düzenli olarak el yıkaması, mikropların eve girmesini engellemektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.