Bebeklerde D Vitamini Kullanımı

21.05.2015
81
Bebeklerde D Vitamini Kullanımı

Bebeklerde D Vitamini Kullanımı

D vitamini eksikliği yurdumuzda yaşanan bebek doğumlarında en büyük problemlerden biri olarak bilinmektedir. Bebek dünyaya geldikten sonra D vitamini takviyesi verilmeli ve bebek anne sütünü kesintisiz olarak 6 ay boyunca içebilmelidir.

 

Yenidoğan Bebeklere Hangi Aydan İtibaren D Vitamini Verilmelidir?

Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra düzenli olarak D vitamini verilmesi gerekmektedir. Doktorunuzun önereceği oranda D vitaminini günlük 3 damla olmak üzere bebeğinize 1 yaşına ulaşıncaya kadar vermeniz gerekmektedir.

 

Bebeklere Neden D Vitamini Verilmelidir?

Bebeklerin günlük olarak 400 IU D vitaminine ihtiyacı vardır. Anne sütüyle düzenli olarak beslenen bebekler bu oranda D vitaminini elde edemeyeceğinden yeterli D vitamini için anne sütü yeterli olmayacaktır. Bu durumda doktorunuzun önereceği D vitamini takviyeleri ve düzenli güneş banyoları ile bebeğinizin D vitamini eksikliklerini tamamlayabilirsiniz.

 

Bebeklerde D Vitamini Eksikliği Sebepleri

Bebekler dünyaya geldiklerinde ilk 8 hafta boyunca anneleri ile aynı düzeyde D vitaminine sahiptirler. Bu nedenle annede D vitamini yetersiz olarak görülüyorsa bu durum bebeğin D vitamini yetersizliği yaşamasına neden olacaktır. Anne D vitamini eksikliği yaşadığında anne sütünden bebeğe geçecek olan D vitaminlerinde de azalma söz konusu olacaktır. Bu nedenle hamilelik dönemlerinizde ve bebeğinizin dünyaya geldiği dönemlerde kesinlikle D vitamini oranınızı dengelemeli ve bol miktarda D vitamiki almalısınız ki bebeğinizde D vitamini eksiklikleri görülmesin.

Bunun dışında özellikle güneşe hiç çıkarılmayan bebeklerde D vitamini eksiklikleri görüldüğü tespit edilmiştir. Güneş ışınları en önemli D vitamini kaynaklarından biridir. Bu nedenle bebeğinizi güneşe çıkarırken çok fazla sarıp sarmalamayın ve güneş ışınlarını vücudunun almasını engellemeyin. Bebeklerde görülen güneş ışığını alamama ve D vitamini eksikliği gibi durumların prematüre bebek doğumlarına, beslenme yetersizliklerine kadar pek çok farklı nedene bağlı olarak görülebilmektedir.

Bu sebeplerden dolayı gebeliğinizi öğrendiğiniz andan itibaren doktorunuzun da yönlendirmesiyle D vitamini alımınızı gerçekleştirmenizde fayda var.

 

D Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar?

D vitamini bebek vücudu içerisinde fosfor ve kalsiyum emilimini sağlayan bir vitamindir ve yeterli oranda D vitamini alındığında vücudun kalsiyum ve fosfor dengesi sağlanmış olacaktır. D vitamini yetersizliği çocuklarda pek çok probleme yol açabilmekte ve raşitizm problemine sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra yetişkinlerde görülen D vitamini eksikliklerinde ise osteomalaziye neden olabilmektedir.

Bunun dışında bebeklikten itibaren görülen D vitamini eksiklikleri kalp hastalıkları, şeker hastalıkları ve tüberküloz gibi hastalıklara neden olabilmektedir.

 

D Vitamini Almak İçin Güneş Işınları Yeterli mi?

Bunun için hamilelik döneminden itibaren anne adayının düzenli olarak güneşe çıkması ve bebek dünyaya geldikten sonra aynı şekilde bebeğinde güneş banyosu yapması vücudun D vitamini eksikliklerini giderdiği görülmektedir. Ancak güneş banyosu yaparken güneş kremi kullanılmasının güneşten alınacak D vitamini miktarını büyük oranda azalttığı görülmektedir. Buna ek olarak camdan gelen güneş ışınlarının hiç bir etkisi bulunmamaktadır.

Ancak ne olursa olsun güneşten alınacak D vitamini çeşitli olumsuz faktörlere bağlı olarak hasar görmekte ve istenilen etkileri yeterli oranda yansıtamamaktadır. Bu sebeple D vitamini eksikliğini gidermek için bebeğiniz dünyaya geldikten sonra düzenli oladak D vitamini takviyelerinin verilmesi önerilmektedir.  

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.