Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş

11.12.2014
84
Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş

Bebeklerde Katı Gıdaya Geçerken Yaşanan Sorunlar

Bebekler ilk 6 ay boyunca sadece anne sütüne ihtiyaç duyarlar ve bu süreç içerisinde başka bir ek gıda verilmesine ihtiyaç yoktur. Ancak anne sütünün yetmediği durumlar ve çeşitli sağlık sorunları nedeniyle bazı durumlarda ek gıdaya erken geçiş zorunluluk haline gelebilir. Bu gibi durumlarda bebeğin ek gıdalarla tanıştırılması yavaş yavaş ve aşamalı şekilde olmalı. Aksi halde beslenme alışkanlıklarından uzaklaşan bebek sağlıksız bir beslenme yapısı benimseyerek, gelişimini sağlıklı şekilde tamamlayamaz.

 

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Sırasında Yaşanan Problemler ve Çözümleri

Bebeklerin ek gıdaya geçişi sırasında karşılaşabileceğiniz en önemli sorunlardan biri alerjik reaksiyonlardır. Besinler bebeklerde alerji oluşumuna en çok neden olan maddelerdir ve özellikle ek gıdaya geçişte yeni tanışılan gıdalar alerjilere yol açabilir. Bebeğinizde ek gıdaya geçiş döneminde karşılaştığınız alerjik reaksiyonlar için doktorunuza danışarak gerekli tedavi uygulamalarını başlatmalısınız.

* Bunun dışında bebeklerin ek gıdaya geçişinde yaşanabilecek bir diğer problem ise kabızlık sorunudur. Bebek 6 ay boyunca hep süt içer ve sindirim sistemi sütün sindirilmesine alışkındır. Birden katı gıdalarla beslenme yaşandığında ise yeterli şekilde çalışmayan sindirim sistemi kabızlık probleminin yaşanmasına neden olur. kabızlık sorunu bazı durumlarda ise şiddetli ishal şeklinde görülebilir. Bu gibi durumlarda derhal doktorunuza danışmalı ve gerekli tedavileri uygulamalısınız. Bebeklerde ek gıdalara geçişte görülen ishal çok önemli değildir ancak ishal bebek sağlığı açısından çok önemli bir rahatsızlıktır ve ani kilo kayıplarına neden olarak bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkiler.

* Ayrıca bebeklerde en çok iştah problemlerinin yaşandığı dönem ek gıdaya geçiş dönemi olarak bilinir. Bu döneme kadar anne sütüne alışkın olan bebeğiniz, bir anda farklı tatlarla tanışır ve alışkanlıklarından vazgeçmesi zor olur. Bu gibi durumlarda bebeğinize karşı daha anlayışlı olun ve sevmediği besinlerin içerisine bol süt ilave ederek tanıdık tatlar oluşturmaya çalışın.

* Diğer yandan anne sütünden tüm elde etmesi gereken bileşenler fazlasıyla alan bebeğiniz ek gıdalardan tüm ihtiyaçlarını karşılayamayabilir. Bu gibi durumlarda ek gıdaların bebeğin ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri tam anlamıyla taşımadığı anlaşılır ve doktorunuza danışarak alınması gereken takviyeler ile ilgili bilgi alınır.

* Bebeğiniz ek gıdalara geçerken oldukça inatçı olacaktır. Bazı durumlarda mamanın sıcaklığı bile onu beslenmekten vazgeçirmeye yetecek bir faktördür. Bu nedenle mama sıcaklığının anne sütüne en yakın seviyede tutulmasına ekstra özen göstermelisiniz. Ayrıca soğuk şekilde vereceğiniz mamalar, bebeğinizin zatüreye varacak derecede ciddi hastalıklara yakalanmasına neden olabilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.