Bebeklerde Ense Kalınlığı

10.06.2015
119
Bebeklerde Ense Kalınlığı

Anne Karnındaki Bebeğin Ense Kalınlığı Nasıl Ölçülür?

Down sendromu, son yıllarda çok daha fazla görülen, gebelikte tespiti halinde gerekli müdahale yöntemleri doğru ve zamanında uygulandığında tedavi edilerek olası risklerin önlenebildiği genetik bozukluklardır. Down sendromu, gebelikte 1 ve 14.haftalarda yapılan testler soncunda bebekte ense kalınlığı, PAPP-A ve HCG ölçümleri gibi tetkiklerden elde edilen sonuçlara göre tanısı konulabilen bir genetik bozukluktur. Yapılan ölçümlerin bilgisayar ortamında onlarca değerle uyumu kontrol edildikten sonra down sendromu tanısı olup olmadığı kontrol edilmektedir.

 

Ense Kalınlığı Nasıl Ölçülür?

Ense kalınlığı ölçümü, gebelikte 11 ve 14.haftalardaki ultrasonografi sonuçlarına göre yapılmaktadır. Ense kalınlığı ölçümü için yapılan ultrasonografi sonucunda elde edilen değer; 2,5mm üzerinde olduğunda Down sendromu riski artmaktadır. Ense kalınlığı ölçümünden elde edilen sonuç, down sendromu konusunda belirgin bir risk olsa da tek başına bu tanının konmasında asla yeterli değildir. Ense kalınlığı ölçümüyle birlikte kalp anomalisi, enfeksiyon, PAPP-A ve HCG ölçüm sonuçları ile anne karnında meydana gelen ani büyüme de down sendromu konusunda belirleyici unsurlar olacaktır. Ense kalınlığı değeri ile birlikte bu değerlerinde normalüstü çıkması tanının konulmasında oldukça etkili olacaktır. İlgili sonuçlardan birkaçının beklenen değerlerin üstünde çıkmasından sonra tanının konulmasında ilk aşama kaydedildiğinden vakit kaybetmeden koryonvillus biyopsisi adı verilen CVS işlemi yapılır ve tanının kesinliği netlik kazanır.

Ense kalınlığı ölçümlerinde doğru yöntemlerin kullanılması, ilgili tanıların konulmasındaki en büyük etkenlerden birisidir. Testin uygulanmasında doğru bilgisayar programı ve hassas ölçülere riayet edildiği takdirde değerler olduğu gibi çıkacak, boş yere gebeyi ve ailesini tedirgin edecek sonuçlar elde edilmeyecektir. Kullanılan aletlerin kalibrasyonunun belirli periyotlarda yapılması ve testi uygulayacak personelin hafta hafta gebelik konularında uzman olması gerekmektedir. Gebelikte testin uygulanacağı haftada bebekte meydana gelmesi muhtemel değişikliklerin farkında olmayan personel tarafından yapılan testlerin sonuçları, yanlış yorumlanacak bu sayede yanlış tedavi ve tanı söz konusu olacaktır. Gebelikte 11 ve 14.haftalarda yapılacak bu testler ortalama 20 dakika gibi bir süre almaktadır.

 

Ense Kalınlığı Neyi İfade Eder?

Ense kalınlığı, down sendromunu ifade ettiği gibi, anne karnında meydana gelen aşırı sıvı birikintisi gibi durumlara da işaret etmektedir. Bu düzensizlik de; yine bir kromozom hatası olan turner sendromu hastalığına işaret eder. Bunun yanında ense kalınlığının 2,5 mm üzerinde olması, iskelet bozuklukları, kalıtsal enfeksiyonel rahatsızlıklar ve akciğer hastalıklarına da işaret edebileceğinden gebelikte 11 ve 14.haftada ikili testlerin kesinlikle yapılması, test sonuçlarına göre istenilen diğer incelemelerin de titizlikle gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

 

Beta HCG ve PAPP-A testleri

Gebelikte 11 ve 14. Haftada yapılan PAPP-A ve Beta HCG testleri kandaki bu değerlerin ölçülmesiyle gebelik seyrinin sağlıklı bir şekilde devam edip etmediğinin göstergesidir. Kanda Beta HCG değerinin gebeliğin ilerleyen her seviyesinde azalması gerekmektedir. Kandaki Beta HCG değeri, ilerleyen haftalara göre azalma göstermiyorsa enfeksiyon ve akciğer anomalileri durumlarının görülmesi muhtemeldir.

PAPP-A ise, gebeliğin ilerlemesiyle belirli seyirlerde artması gereken bir maddedir. Trizomili bebeklerde bu artışın daha yavaş olması veya artışın görünmemesi kromozomal, enfeksiyonal rahatsızlıkların varlığına işaret etmektedir.

Bu testlerin yapılması gebelikte fetüs anomalilerinin erken teşhisi açısından oldukça önemlidir. Gebelikte bu haftalarda mevcut tüm anomaliler saptanamayacağından ilerleyen haftalarda izlem bulgularına göre yeni testlerin uygulanması, kandaki değerlerin kontrol edilmesi gerekebilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. Hacer gul dedi ki:

    Beni bebeğinin ense kaldığının olduğunu söylediler ve bebekten sivi alınacak denildi bebegin sıvıyı aldıktan sonra düşeceğini soyluyrlar

  2. anneleronline dedi ki:

    Bebeğinizde ense kalınlığı ödem vb. bir durumdan kaynaklı ise alınan sıvı ile ense kalınlığı sorununuz ortadan kalkacaktır.