Bebeklerde Görülen Enfeksiyonlar

08.01.2015
64
Bebeklerde Görülen Enfeksiyonlar

Bebeklerde Görülebilecek Viral Enfeksiyonlar

Viral enfeksiyonlar genellikle yenidoğan bebeklerde görülmemektedir. Genellikle 1 yaşını tamamlamış olan bebeklerde görülen viral enfeksiyonlar çocukların bebeklik döneminden çıkarak steril ortamlarını terk etmeleri ve diğer insanlarla daha fazla etkileşim haline gelmeleriyle görülen rahatsızlıklardır.

1 Yaşını aşan bebekler diğer bebeklerle park ve oyun bahçelerinde daha fazla iletişim halinde bulunurlar, bunun dışında çevrelerinde yer alan tüm yetişkin bireyler bu yaşlardaki çocukları temas ederek sevmekten hoşlanır. Bu durumlar viral enfeksiyonların çok kolay şekilde bebeğe geçmesine neden olur.

Bebeğiniz bu gibi durumlarda viral enfeksiyonları kapar ve hastalanırsa, ateşini düzenli olarak kontrol altında tutmalısınız. Bebeğinizin ateşi 39 derecenin üzerine ulaştığında bebek vücudunda kalıtsal değişimler meydana gelebilir. Bu nedenle 39 derece sınırı bebeklerin sağlığı açısından çok büyük önem taşır. Bebeğinizin ateşi hastalıktan dolayı 39 dereceyi aştığı anda acil olarak doktorunuza başvurmalısınız.

Bebeğiniz bu dönemde henüz konuşmaya başlamadığı için vücudundaki değişimleri size tam anlamıyla ifade edemeyecektir ve bu nedenle ateş oranı en önemli belirti olarak kabul edilmektedir.

Bebeğinizle ne kadar çok vakit geçirirseniz onun hareketleriyle ne anlatmak istediğini o oranda anlayabilirsiniz. Bu sayede bebeğinizle ilgili kararlarda daha etkili sonuçlara ulaşmanız mümkün olabilir.

 

Bebeklerde Görülen Viral Enfeksiyonlar ve Belirtileri

* Bebeklerin vücut yapıları genel olarak stabil şekilde bulunur ve 36 derece sıcaklık bebekler için normal olarak kabul edilmektedir. Fakat viral enfeksiyonlar nedeniyle bebeğinizin ateşi 39 derecenin üzerine çıkacak olursa, çok acil şekilde doktorunuza başvurmalı ve bebeğinizi kontrol altına almalısınız. Bebeğinizin ateşi kontrolsüz duruma geçtiğinde doktora götürürken kesinlikle soğuk havlular ile kompres uygulanmalı, özellikle nabız bölgeleri soğuk tutulmalıdır. 

* Bebekler hastalandıklarında ateşleri çıkmasa bile bu durumu belli edecek semptomlar gösterirler. En belirgin hastalık belirtileri iştahı açık bebeklerde bile iştahsızlık, huysuzluk, uyku problemleri ve düzensizlikleri görülebilir. Bu tip viral enfeksiyonlar bebekler için basit hastalıklar olarak nitelendirilir ve bebeğinizde hastalık belirtilerini fark ettiğiniz anda doktorunuza başvurarak kolayca atlatılabilir.

* Bebeğinizin viral enfeksiyonlar yaşamasını minimum dereceye düşürmek istiyorsanız, bebeğinizin kalabalık ortamlarda bulunmasına engel olun, bu sayede viral enfeksiyonları kapma ihtimali düşük olacaktır. Ancak bebeğinizin özellikle küçük yaşlarda ve gelişim dönemlerinde çeşitli mikroplarla tanışmasının çok önemli olduğunu unutmayın. Bebeğiniz dünyaya geldiği andan itibaren çeşitli mikroplarla temas etmeli ve bağışıklık sistemini zorlayan bu mikroplara karşı savunma mekanizması geliştirmesi gerekmektedir.

* Bebeğiniz viral enfeksiyonlar nedeniyle hastalansa bile basit tedavi yöntemleriyle kolayca iyileşebileceğini ve vücudunun her hastalık sonrası daha çok güçleneceğini unutmayın. Parklarda ve bahçelerde kaptığı doğal mikroplar onun vücudunda ilaç etkisi gösterecek ve faydalı olacaktır.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.