Beden Tipine Göre Beslenme Önerileri

13.02.2015
57
Beden Tipine Göre Beslenme Önerileri

Beden Tipine Göre Beslenme Önerileri

Kilo vermeye karar verdiniz ve kendinize uygun bir diyet programı arıyorsunuz. Öncelikle yapmanız gereken beden tipinizi doğru şekilde analiz edebilmektir. Ancak bu sayede kendinize uygun diyet programını uygulayabilir ve daha hoş bir fiziğe kavuşarak başarılı olabilirsiniz. Ayrıca beden tipinize göre beslendiğinizde bölgesel olarak zayıflamak mümkün hale gelecek ve sorunlu bölgeleriniz daha fazla zayıflayacaktır.

Genellikle en büyük şikayetlerimizden bir tanesi diyet yapıp kilo verdiğimz halde göbek bölgemizin erimemesidir veya basen ve kalça bölgelerimizdeki yağların erimemesinden şikayet ederiz. Bu durumların önüne geçebilmek için beden tipimize göre beslenerek fazla kilolardan kurtulmamız mümkün hale gelecektir.

 

Hangi Vücut Tipine Sahibiz ve Vücut Tipine Göre Tüketmemiz Gereken Besinler Nelerdir?

Armut Tipi Vücut Yapısına Sahip Bireyler Nasıl Beslenmelidir?

Bu vücut yapısında ağırlıklı olarak basen bölgelerinde yağlanma söz konusudur. Omuzlar ise dardır. Ancak karın bölgesi ile belin ince olduğu görülmektedir.

 

Armut Tipi Vücut Yapısı İçin Beslenme Önerileri

* Mevsim yeşilliklerinden hazırlanmış olan sağlıklı salatalar ile doğal salata soslarını tercih etmelisiniz.

* Bu beden tipi için en uygun besin değerleri omega 3 yağ asitleri içeren besinlerdir. Omega 3 bakımından en değerli olan besin ise balıktır.

* Çeşitli kuru temişleri (Ceviz, fındık, tuzlu fıstık ve badem) gibi besinleri fazla tüketmek basen ve kalçalarda daha fazla yağlanmaya neden olur ve bu vücut tipinde istemediğimiz bir durumdur. Bu nedenle bu tür besinlerden uzak durmakta fayda var.

* Ayrıca armut tipi vücut yağısında kafein tüketimi aynı şekilde yağların fazla bulunduğu bölgelerde daha çok tetikleyici etki sağlayacaktır.

* Yağlı yoğurt, yağlı peynir ve yağlı süt yerine bu ürünlerin yarım yağlı olanlarını tercih etmelisiniz.

 

Kum Saati Vücut Yapısında Olan Bireyler Nasıl Beslenmelidir?

Kum saati tipi vücut yapısında genel olarak kalça ve omuzların aynı genişliğe sahip olduğu görülmektedir. Buna ek olarak bel bölgesi ise çok incedir ve bu durum orantısız bir görünüme neden olmaktadır.

Toplumun bakış açısı olarak değerlendirecek olursak bu tip vücut yapısı en fit olarak nitelendirilen vücut yapısı olarak bilinmektedir. Ancak bu vücut yapısına sahip olan bireyler vücut yapılarının hoş olmadığını düşünmektedir. Sizde bu vücut yapısına sahipseniz çok özenli beslenmek zorundasınız. Kontrolün kaybedilmesi halinde vücut yapısı çok hızlı bir şekilde formunu yitirebilmektedir.

 

Kum Saati Vücut Yapısına Sahip Bireyler İçin Beslenme Önerileri

* Kum saati vücut yapısına sahip olan bireyler doymuş yağ oranı yüksek olan besinleri tüketmemesi gerekmektedir.

* İçeriğinde bol miktarda yeşillik bulunan biber, domates, zeytin gibi akdeniz iklimi besinleri tüketilmelidir.

* Diğer yandan sınırsız şekilde yağsız tavuk eti, balık gibi ızgara beyaz etleri tüketbilirsiniz.

* Bu vücut yapısına sahip bireyler sürekli olarak sağlıklı bir beslenme şeklini benimsemelidir. Ayrıca akşam saat 5’ten sonra karbonhidrat alınması bu beden tipinde zararlı olarak nitelendirilmektedir.

 

Elma Vücut Yapısı Olan Bireyler Nasıl Beslenmelidir?

Fazla kiloların vücudun orta kısmına özellikle göbek kısmında toplandığı bir vücut modelidir. Türk toplumunun en çok sahip olduğu vücut yapısı budur ve genellikle yanlış beslenme politikaları ve az egzersiz yapılmasından dolayı oluşan bir vücut tipidir.

Bu vücut tipinde genellikle vücudun çeşitli organlarında yağlanmalar meydana gelmektedir. Bu yağlanma sağlığın bozulmasına neden olacak etkiler yaratmaktadır.

 

Elma Vücut Yapısı Olan Bireyler İçin Beslenme Önerileri

* Bu grupta olan bireylerin sağlıklı beslenmeleri gerekmektedir. Özellikle sebze ve salata ağırlıklı bir beslenme programı bu vücut yapısı için en ideal olanı olacaktır.

* Bunbun dışında karbonhidrat ağırlıklı kahvaltıları tüketmek yerine kepekli ekmek, çavdar ekmeği,tam buğday ekmeği veya yulaf ağırlıklı bir besin tablosu oluşturulmalıdır.

* Şeker, un ve yağ tüketimi çok dengeli olmakla birlikte tuz tüketimide çok dengeli ve kararında olmalıdır. Kilo almaya ve fizik tipinin bozulmasına en müsayit vücut tipidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.