Cildin Erken Kırışmasının Nedenleri ve Önleme Yolları

05.04.2017
113
Cildin Erken Kırışmasının Nedenleri ve Önleme Yolları

Cildin Erken Kırışması

Cildimiz en önemli kıyafetimizdir. Ve üstümüzden hiç çıkarmayız. O halde cildimize dikkat etmemiz gerekiyor. Cildinize özen gösterirseniz gerçekten erken yaşlanmaktan ve cildinizin erken kırışmasından kurtulabilirsiniz. Cildin erken kırışmasının çeşitli nedenleri vardır bu nedenleri sıralayarak sizleri bu faktörler hakkında bilgilendirmek istiyoruz. Bir sonraki başlığımızda ise cilt kırışıklıkları ile mücadele hakkında bilgiler paylaşacağız.

Cildin Erken Kırışmasının Nedenleri

Güneş: özellikle bahar ve yaz aylarında güneş kendini göstermeye başaldığı zaman hemen dışarı çıkmak isteriz. Çıkmalıyız da ancak cildimizi güneşe karşı korumalıyız. Cildimizi korumak için kimyasal içermeyen faydalı koruyuculuğu yüksek güneş kremleri kullanabilirsiniz.

Güneş Gözlüğü: Çok bahsedilmese de çok önemli kırışık nedenlerinden biri de güneş gözlüğü kullanmamaktır. Özellikle güneşli günlerde gözlerimizi güneşten korumak için gözlerimizi kısarız. Gözleriniz kısmanız, göz çevrenizde kırışıklıklar oluşmasına neden olur. O yüzden geniş çerçeveli bir güneş gözlüğü kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Yüz mimikleri: Yüzümüzdeki mimikler cildimizin kırışmasına neden olur. Hatta sanatçılar bunu abartırlar. Kırışmamak için gülmüyorum derler. Gülün hayatın tadını çıkarın ancak yüz mimiklerini fazla yapmak kalıcı ifade kırışıklıklarına neden olabilir. Stresli bir yaşam alnınızı kırıştırabilir.

Sigara: cildin düşmanlarından biri de sigaradır. Sigra alışkanlığı cildi ve dişleri saratmanın yanı sıra cildin erken kırışmasına da neden olur. Bu yüzden bir an evvel sigarayı bırakın.

Uyku pozisyonu ve yetersiz uyku: yeterli ve vaktinde uyunmak sağlıklı bir vücuda sahip olmanıza neden olur. Bu da cildinizin beslenmesini sağlar. Bu birinci faktördür. İkincisi ise hep aynı pozisyonda uyumamaktır. Sürekli yüzünüzün üstüne yatarsanız yüzsünüzün o kısmı çok çabuk kırışacaktır. Bu nedenle sırt üstü yatmaya alışın. Alışamıyorsanız kendinizi zorlayın.

Stres: Ülkemizde kadınların stressiz bir yaşam sürmelerini istemek ya da beklemek hiç gerçekçi değil. Türkiye’de kadın olmak oldukça zordur. Her şeye rağmen strese karşı koyumanın yollarını öğrenin. Biraz daha canınızı sıkan şeylere karşı umursamaz olmayı öğrenin. Stressiz bir yaşam için sakin kalmalı ve soğukkanlı olmalısınız.

Alkol: alkol hücreleri şişirir. Sabah kalktığınızda yüzünüz gözünüzün her zamankinden daha çok şişmesi o gece aldığınız alkolden kaynaklanır. Yüz şişer ve şişlik iner bu sürekli olursa o cildin kırışmamasını bekleyemezsiniz. O yüzden alkolü tamamen bırakın ya da azaltın. Böylece alkolün olumsuz etkilerinden cildinizi korumuş olursunuz.

Cildin kuruması: nem cildin ihtiyacı olan önemli bir unsurdur. Cildiniz sürekli kurur, dış etkenlerden etkilenir. Cildinizi kaliteli bir krem ile korumanız gerekir. Cilt kuruması cildinizin kırışmasına ortam hazırlar. Özellikle yüzünüzü ve boynunuzu nemlendirin.

Yer Çekimi: Yer çekimi sadece cildin kırışmasına değil birçok yaşlılık belirtisinin ortaya çıkmasına da neden olur. Yanaklarınızı düşürür, cildinizi sarkıtır. Memeleriniz göbeğinize doğru yaklaşır. Ancak bunlara bir çözüm bulmak maalesef mümkün değildir. Yer çekimine karşı koyamıyorsanız bari diğer önlemleri alın.

Genetik Yapı: Kırışmanın başka bir nedeni de kalıtsaldır. Genetik faktörler anne babadan çocuklara geçer, hatta uzak akrabalarınızın uzak dedelerinizin genlerini de taşırsınız. Genlerinizde kırışmaya eğilim fazlaysa kırışırsınız. Bunu zorlaştırmak ya da geciktirmek sizin elinizdedir.

Yüzü fazla yıkamak: Yüzünüzü yıkamak için perişan olmayın. Yüzünüzü günde 2-3 kez yıkamanızı yeterlidir. Yıkama esnasında cildinize nazik davranın. Yüzünü ovmayın. Eğer yüzünüzde makyaj varsa o makyaj ile asla uyumayın. Makyajla işiniz bittiği anda makyajınızı temizleyin.

Pudra kullanmak: Pudranın fazlası cildi kurutur. Kuru cilt yıpranır ve kırışır. Fazla pudra kullanımından kaçının.

Sinirlilik: Eğer çok asabiyseniz çabuk kırışacaksınız demektir. Her sinirlendiğinizde kaşlarınızı çatar yüzünüzü gerersiniz. Bunu yıllarca yaptığınızı bir düşünün, o cildin erken kırışmaması için hiçbir neden yok! O nedenle sakin kalmalısınız.

Evet yukarıda cildin kırışmasının nedenlerini sıraladık. Yukarıda saydığımız nedenlerden uzak kalarak cildinizi koruyabilirsiniz bunların dışında şimdi de cildin erken kırışmasını önlemek mümkün müdür? Yolları nelerdir? Onlara bakalım…

Cildin Erken Kırışmasını Önleme

Kilo alıp verme: kilonuzu belli bir noktada tutmaya çalışın çok sık olmasa da tartılın eğer kilonuzun 2 kg üstüne çıktıysanız derhal o kiloları vermeye çalışın. Aslında bunlara hiç gerek kalmadan beslenme biçiminizi hayat tarzı haline getirip dengeli beslenerek az yiyerek sürekli zinde sağlıklı ve fit kalabilirsiniz.

Spor yapmak: Erken kırışmayı engellemek için hücreleri gençleştirin, spor yapın, onlara enerji, bol oksijen yollayın, vücudun direncini artırın. Böylece cildinizi de kırışıklara karşı korumuş olursunuz.

Solaryum: Solaryum asla yaptırmayın. Sağlıklı bir cildin lambayla kızartılmasının anlamı nedir ki

Kese yaptırmak: yüzünü değil ancak vücudunuzu kese yaptırmalısınız. Özellikle yaz aylarında fazla bastırmadan kese ölü derinin atılması için son derece faydalıdır.

Kaliteli nemlendiriciler: Cildinizi korumak için kaliteli nemlendiriciler kullanım her kremi yüzünüze sürmeyin. Ayrıca her pahalı kremin kaliteli olduğunu düşünmeyin. Kendini ispatlamış nispeten ucuz bir kremi kullanabilirsiniz.

Bol bol su içmek: cildi oluşturan hücrelerin önemli bir kısmı sudan oluşur. Cilt hücreleri susuz kaldığında büzüşür, su aldıklarında ise genişleyip pürüzsüzleşirler. O yüzden bol bol su tüketmelisiniz.

Yüzdeki kırışıklıklar için maske yapmak: kaliteli maskeler kullanarak yüzünüzü nemlendirebilir kırışıklıklarla oluşmanda önce mücadele edebilirsiniz.

Bu yazımızda yüzün kırışmaması için ne yapmalıyız, yüzdeki kırışıklıklar için maske, cilt kırışıklığı nasıl giderilir, yüzdeki kırışıklıklar için krem, yüzdeki kırışıklıklar nasıl yok edilir. Gibi başlıklara hakkında bilgiler sunduk. Lütfen yorumlarınızla cildiniz için uyguladıklarınızı bizimle paylaşın.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.