Cinsel İlişkide Ağrı Nedenleri ve Tedavisi

04.08.2016
85
Cinsel İlişkide Ağrı Nedenleri ve Tedavisi

Cinsel İlişki Esnasında Ağrı Nedenleri ve Tedavisi

Cinsel ilişki esnasında ağrı görülmesi oldukça fazla sıklıkta görülen bir durumdur. Ülkemizde 3 kadından ikisinin yaşadığı bu problem, hafif kasılma ve ağrılardan şiddetli ağrılara kadar ileri gidebilen bir durumdur. Cinsel ilişki esnasında ağrıların tedavi edilebilmesi için ağrıya sebep olan durumların saptanması gerekir. Bu nedenler, psikolojik ve fiziksel olarak karşımıza çıkabildiğinden cinsel ilişkide ağrı nedenleri araştırılırken oldukça dikkatli araştırmalar yapılması gerekmektedir. Kadınlarda en çok görülen ağrı ve görülüğü yerler; vajina girişi, vajina iç yüzeyi, vajinanın dış yüzeyinde görülen ağrılar olarak listelenebilmektedir.

Cinsel ilişkide ağrı sebeplerini araştırırken cinsel organları tanımalı ve ağrı sebepleri hakkında bu sayede bilgi sahibi olmalıyız.

 

Kadın Üreme Organları ve Cinsel İlişki Esnasında Ağrılara Etkisi

Kadın vücuduna hakim olan ve organlarını tanıyan kadınlar, cinsel ilişkide ağrı sebeplerini saptama yolunda başarılı olabilirler. Rahmin vücutla bağlanmasını sağlayan ve cinsel ilişkide aktif rol oynayan vajina, cinsel ilişkide ağrıların en çok görüldüğü yerdir. Rahim, üremenin gerçekleştiği bölge iken rahim ağzı, rahmin alt tarafında bulunan dar bölgeye denilmektedir. Vajinada ağrılara neden olacak diğer bir kısım ise vajinanın sağ ve sol tarafında bulunan küçük ve büyük dudaklardır. Klitoris adı verilen, cinsel ilişkide haz sağlayan kısım ise küçük dudakların üstünde yer almaktadır.

 

Cinsel İlişkide Ağrı ve Acıların Başlıca Sebepleri

Yukarıda belirttiğimiz gibi psikolojik ve fiziksel etkenlerden dolayı görülebilen cinsel ilişkide ağrı ve acıların tespiti çok yönlü muayene ile belirlenmelidir. Ağrı veya acılar vücudumuzdan kaynaklı sebeplerden dolayı oluşabileceği gibi psikolojik nedenlerden kaynaklı kasılmalardan dolayı da görülebilir.

Kadınlarda cinsel süreç dört ana evrede incelenebilir:

  • Cinsel istek: Kadınlarda cinsel ilişki için istek oluşması evresidir.

  •  Uyarılma: Bedensel belirtiler ile cinsel isteğin fiziksel olarak fark edilmesidir. Kadınlarda vajinanın ıslanması ve vajinanın giriş kısmında bulunan kasların gevşemesi gibi belirtiler ile cinsel istek fiziksel olarak ortaya çıkmış demektir.

  • Orgazm: Cinsel isteğe olumlu tepkiler gösteren, fiziksel değişiklikler gözlemlenen kadında doruk noktasının yaşanması olarak adlandırılabilir. Vajina ve gevşeyen kaslar kasılmaya başlar ve rahatlama duygusu yaşanır.

  • Çözülme: Yukarıdaki tüm belirtilerin normale dönmesi durumudur.

 

Vajinada Kuruluk Kaynaklı Ağrılar

Cinsel ilişkide ağrı sebepleri araştırılırken karşımıza en çok çıkan nedenlerin başında gelen vajina kuruluğudur. Vajina kaynaklı sorunların görülmemesi için cinsel ilişki esnasında vajinanın ıslak olması gerekmektedir. Vajinada yeterli ıslaklığın sağlanamaması durumu cinsel ilişkide ağrının en büyük nedenlerindendir. Bu durum, bazı kadın hastalıkları, stres, kullanılan ilaçlar ve uyarılmanın eksik olmasından dolayı görülebilmektedir. Bununla birlikte menopoz dönemine yaklaşılması veya menopozda olunması da vajinada kuruluk göstereceğinden cinsel ilişkide ağrıya sebep olabilmektedir.

 

Vajinit

Cinsel ilişkide ağrı ve acıların diğer bir nedeni de vajinit adı verilen vajina iltihabıdır. Vajina ve vulvada kaşıntı, yanma gibi belirtiler gösteren bu rahatsızlık, enfeksiyon tedavisi ile tedavi edilebildiğinden büyük sorunlar teşkil etmeyecektir.

 

Vajinusmus

Vajina girişinde bulunup, ilişki evreleri görülmeye başladığı esnada kasılmaya başlayan kasların spazm yaşama durumuna verilen isimdir. Nedenleri, prezervatifteki tırtıklar, vajinal enfeksiyonlar, ve cinsel organların tahriş olması olan vajinusmus, ilaç ve fiziksel egzersiz gibi yöntemlerle tedavi edilmektedir.

 

Cinsel İlişkide Psikolojik Nedenlerden Kaynaklı Ağrılar ve Tedavisi

Ruhsal durum ile doğrudan alakalı da olan cinsel ilişkide haz ve ağrı durumları, hastanın özgeçmişindeki bir rahatsızlık, atak veya zorlanarak cinsel ilişki gibi belirtilerle ortaya çıkabilmektedir. Cinsel ilişkide zorlanma yaşanmasında en büyük etki toplumsal baskı, kadınların cinselliğe bakış açıları ve yukarıda bahsettiğimiz gibi daha önceki kötü bir cinsel deneyim olabilmektedir. Bu durumların tamamının tedavisi için kadınların eşleriyle sorunlarını paylaşmaları ve sonrasında birlikte psikolojik muayene için girişimde bulunmaları gerekmektedir.  

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.