Çocuğun Solak Olduğu Nasıl Anlaşılır?

25.04.2018
183
Çocuğun Solak Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Çocuğun Solak Olması ve Solaklık Belirtileri

“Çocuğun solak olup olmadığı nasıl ve ne zaman anlaşılır? Solaklar daha mı zeki olur?”

Toplumda solak oranı 10’da 1’dir. Bu oran oldukça düşük olduğundan tüm hayat sağ elini kullananlara göre tasarlanmıştır. Bu nedenle solaklar daima zorlanırlar.  En basitinden cezveler bile sağ elini kullananlara göre dizayn edilir. Bu nedenle bazı anneler çocuklarını sağ elini kullanmaları için çok çaba sarf ederler. Ancak bu tutum son derece yanlıştır.

Solak bir çocuğu sağ ele alıştırmak yanlış bir davranıştır. 

Çocuğun solak olup olmadığı ne zaman anlaşılır?

Çocukların solak olup olmadığı 3 yaşından itibaren belirti vermeye başlar. Ancak kesin olarak çocukların solak olup olmadığı 4 yaşından itibaren anlaşılmaya başlanır. Bazı çocuklar bu yaşlarda iki elini birden kullanabilir. Bu çocuklarda solaklık hemen anlaşılmaz.  Kritik nokta 4 yaş sonrasıdır. Çünkü bu yaştan itibaren çocuklarda baskın taraf ortaya çıkmaya başlar. 5 yaşındaki bir çocuğun artık solak olup olmadığı netleşir. Çünkü el göz koordinesi oluşmuştur. 

Çocukların solak olduğu nasıl anlaşılır?

  • Eşya alışverişlerini sol eli ile yapıyorsa
  • Bir şey uzatıldığında sol elini uzatıyorsa,
  • Yemeği sol elle yiyip dişlerini sol eliyle fırçalıyorsa
  • Resmi sol elle yapıp ayakkabıyı sol elle giymeye çalışıyorsa
  • Tek ayak üstünde dur dendiğinde sol ayağı üstünde duruyorsa,
  • Çocuğunuzun solak olma ihtimali yüksek demektir. Ancak bu belirtileri verdiği halde solak olmayan çocuklar da vardır. 

Solaklık genetik mi?

Solak olmanın genetikle ilgisi yüksektir. Anne ya da babası solak olanların yüzde 25’i hem annesi hem babası solak olanların yüzde 60’ı solaktır. Eğer amca hala teyze gibi yakın akrabalarda solaklık varsa solaklık olasılığı yüzde 15’tir. 

Solak Çocuğa Nasıl Davranılmalıdır?

Asla çocuğa sağ elini kullanması konusunda baskı yapılmamalıdır. Bu tavır çocuğunuzu geliştirmek yerine geriye götürür. Solak çocuklar için solaklar için üretilmiş makaslar, solak aletleri, solaklar için Mouse vb alarak onu desteklemelisiniz. Sağ ve sol el kullanmanın normal olduğunu bazı insanların sağ bazı insanların da sol elini kullandığını açıklamalısınız.
Dünya Solaklar Günü 13 Ağustos’ta kutlanmaktadır. Bu da ek bilgi olarak makalemize ekleyelim.

Sol elini kullananlar daha mı zeki?

Çok konuşulan ve tartışılan bir konu olan “solaklar daha mı zeki?” sorusuna herkes farklı yanıtlar vermektedir. Üstelik bu tartışma yüzlerce yıl önceye gitmektedir. Ancak solakların daha zeki olduğu ile ilgili bilimsel bir kanıt yoktur. Solak ya da sağlak olmanın yaratıcılığa ya da zekaya bir katkısı ispatlanamamıştır. Ancak Bill Gates ve Steve Jobs’un solak olması insanlara “acaba?” dedirtmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.