Çocuğunuza Söylememeniz Gereken 5 Şey

05.12.2017
88
Çocuğunuza Söylememeniz Gereken 5 Şey

Muhtemelen çocuklarınıza ‘baban gelene kadar bekle’, ‘keşke kardeşini daha çok sevsen’ gibi eski moda sözleri kullanmıyorsunuzdur. Fakat gerek onlar, gerekte sizin için kaçınmanız gereken başka sözler de var. Bu sözlerin yarardan çok zararı olabilir.

1. Harika bir iş çıkardın.
Araştırmalar gösteriyor ki, genel olarak kullanılan ‘tebrikler’ ve ya ‘iyi iş çıkardın’ gibi sözler yaptığı bir işte kendisinin sahip olduğu motivasyona uymak yerine sizin doğrulamanıza bağlı kalmasına neden olacak. Onlar gerçekten bir şeyler söylemenizi beklediğinde olabildiğince objektif olun ve ‘harika bir oyun’ demek yerine ‘Bu iyi bir gol pasıydı. Takım uyumunu sevdim.’ Gibi sözler söyleyin.

2. Pratik yaptıkça en iyi olacaksın.
Bir şey için daha fazla çalıştığında daha başarılı olacağı doğru. Fakat bu söz onun kazanma ve ya kaybetme üzerine hissettiği baskıyı arttırabilir. Ona gönderilen mesaj ‘eğer hata yaparsan, yeterince çalışmamışsın demektir’ olacak. Çocuklarınız benim problemim ne, çalışıyorum, çalışıyorum fakat hala en iyi değilim gibi düşünebilecektir. Bunun yerine onları daha fazla çalışması için cesaretlendirin, bu onları daha iyi hissettirecek.

3. Bir şeyin yok, iyisin.
Çocuğunuzun dizi kanıyor ve gözlerinden yaş geliyor olabilir. Böyle olduğunda, ona çokta kötü durumda olmadığını farkettirmek istiyor olabilirsiniz. Fakat ona bunu söylemeniz onun daha da berbat hissetmesini sağlayabilir. Çocuğunuz ağlıyor çünkü bir şeyi var ve iyi değil. Bunun yerine ona hislerine yakın şeyler söyleyin, ‘bu çok kötü bir düşme olmuş’ gibi. Sonra da bir yara bandı ya da öpücüğe ihtiyacı olup olmadığını sorun, ya da ikisine de.

4. Acele et!
Çocuğunuz kahvaltısında oyalanmış, henüz bunu başaramadığı halde ayakkabısını kendi bağlaması konusunda ısrar ediyor , ve bunlardan dolayı okula geç kalmak üzere olabilir. Fakat bi de bunun yanında sizin onu dürterek ekstra bir stres yaratmanıza gerek yok. Bunun yerine sakin ve kibar bir ses tonuyla ‘biraz daha çabuk olalım’ demeniz, ona kendisiyle aynı tarafta olduğunuz mesajını gönderecek. Onunla bir yarış için hazır olduğunuzu da gösterebilirsiniz; ilk kimin pantolonunu giyeceği üzerine yarışa var mısın, gibi.

5. Diyetteyim
Kilonuza mı dikkat ediyorsunuz? Bunu kendi başınıza yapın. Eğer çocuğunuz her gün kilonuzu ölçtüğünüzü görüp, şişmanlık hakkında konuşmalar işitirse, bu vücut görünümü ile ilgili problemlere neden olabilir. ‘sağlıklı besleniyorum çünkü bu beni daha iyi hissettiriyor’ demeniz daha doğrudur. ‘egzersize ihtiyacım var’ cümlesi kulağa şikayet gibi gelir, bunun yerine ‘hava çok güzel biraz yürüyüş yapacağım’ demek hem daha doğrudur, hem de onun da size katılması için ilham olabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.