Çocuklarda Bademcik Hangi Durumlarda Alınmalı?

27.05.2015
54
Çocuklarda Bademcik Hangi Durumlarda Alınmalı?

Çocuklarda Bademcik Ne Zaman Alınmalıdır?

Bademcik çocukların büyük bir çoğunluğunda çok sık görülen bir rahatsızlıktır. Bademciğe zamanında müdahale edilmediği taktirde kalp kapakçığı yetmezliği, böbrek yetmezlikleri veya eklem romatizmalarına kadar pek çok rahatsızlığa neden olabilmektedir.

Bademcikler vücutta mikroplarla savaşmaya yardımcı olan savunma hücrelerini üretmekte olan lenfoid dokuların bir parçası olarak bilinmektedir. bağışıklık sisteminin tam anlamıyla gelişmediği çocukluk döneminde burun ve ağızdan alınan yoğun miktardaki mikroba karşılık olarak vücudun koruyuvu bir meleği gibi savaş vermektedir. Bademciğin en önemli belirtilerinden bir tanesi yüksek ateştir ve zamanında müdahale edilmediği taktirde uzun vadede daha büyük problemlere sebep olabilmektedir.

 

Bademciklerde Tıkanma Nedeniyle Çocuklar Yeterli Oranlarda Gelişememektedir

Bazı çocuklarda bademcikler normalden çok daha fazla büyüktür, bu durum özellikle geceleri bebeklerin hava alıp vermesini olumsuz etkilemekte ve solunum yollarının tıkanmasına neden olmaktadır. Bu sebeplere bağlı olarak uyku sırasında beyine daha az oksijen gitmektedir. Beyine az oksijen gitmesinin bir sonucu olarak vücutta karbondioksit birikmektedir.

Solunumda meydana gelen bu aksamalara bağlı olarak çocuklarda ilerleyen dönemlerde kalbe ve akciğere binen yük artmaktadır. Bu problemlerle büyüyen bebekler çocukluk döneminde okula başladıklarında, okulda aldıkları eğitimdeki becerileride düşük olmaktadır. Bu durumlar zamanla uyku apnesine de neden olabilmektedir. Solunumda meydana gelen olumsuzluklar uykunun deliksiz ve kesintisiz olmasını engellemekte ve bu durum bebeğin yeterli oranda gelişimini olumsuz şekilde etkilemektedir.

Doktorunuzun kontrolü altına olan çocuğunuz 1 sene içerisinde üç kereden fazla streptokokal enfeksiyonu geçirir ve bunu ilerleyen senelerde devam ederek sürdürürse, doktor ameliyat kararı alabilmektedir. Aksi taktirde streptokokal enfeksiyonlar eklem rahatsızlıkları, böbrek ve kalp rahatsızlıkları geçirme risklerini büyük ölçülerde tetiklemektedirler. Bunun yanı sıra bir sene içerisinde 3 kereden fazla yüksek ateş şikayeti bulunan çocuklarda bademciklerin alınmasının şart olduğunu bilmelisiniz.

 

Çocuklarda İki Bademcik Arasında Boyut Farklılıkları Olabilmektedir

Tüm çocuklarda olmasada bazı çocuklarda iki bademcik arasında boyut farklılıkları olabilmektedir. Bu durumda bademcik ameliyatı acilen yapılmalı ve büyük olan bademcikte tümör bulunabilme ihtimaline karşın zaman kaybedilmemesi çok büyük önem taşımaktadır.

 

Bademciklerde Apse Gelişimi Ciddi Problemlere Neden Olabilmektedir

Doğal enfeksiyon sırasında apse gelişmiş olursa, bu duruma bağlı olarak bademcik ameliyatlarının önerildiği doğrudur. Doktorlar bu problemlerin cerrahi müdahale gerektirdiğini ve çok acele edilmesi gerektiğini bildirmektedir. Tüm bunlara ek olarak bademcikte kist ve taş, halsizlik ve ağızda kötü kokular bademciklerin alınmasını tetikleyen faktörlerdir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.