Çocuklarda Evde Okul Öncesi Eğitim

14.03.2015
101
Çocuklarda Evde Okul Öncesi Eğitim

Çocuklara Okul Öncesi Eğitim Nasıl Verilir?

Toplumumuzda okul öncesi eğitime pek önem verilmiyor ve genellikle çocuklar okul yaşına geldiklerinde eğitim hayatlarına başlamak zorunda kalıyorlar. Ancak okul öncesi eğitim okula hazırlık konusunda çocukların temel eğitim alabilmesi için çok önemli. Çocuğunuz okul çağına gelmeden önce evde ona okul öncesi eğitim verdiğiniz taktirde çocuğunuzun öğrenme kapasitesi fazlasıyla artacaktır.

Çocuğunuzun öğrenme kapasitesini arttırmak için okul öncesi eğitimin doğru ve çocuğun yaşına uygun şekilde verilmesi gerekmektedir. Bunun için çocuğunuzun zevkleri ve becerilerini iyi bilmeli ve becerilerini geliştirici okul öncesi eğitim seçenekleri değerlendirilmelidir.

 

Çocuklara Evde Eğitim Nasıl Verilir?

Çocuğunuz 2 yaşına ulaştığında ona şekilleri, sayıları, renkleri ve hayvan isimlerini tanıyabileceği oyunlar öğretilmelidir. Bu yaştaki çocuğunuz genelde yaratıcılık becerilerini geliştirecek düzeye ulaşmamıştır ancak taklit etme ve tekrarlama ile temel bilgileri öğrenebilecektir. Bu nedenle bu yaşlarda bulunan çocuklar çevrelerinde ve TV’de gördükleri pek çok şeyi taklit etmeye çalışırlar.

Çocuğunuz genellikle ilgi alanlarını bu dönemlerde benimseyecektir, bu nedenle çocuğunuz 2 yaşındayken onu çok iyi gözlemlemelisiniz ve ilgi alanlarını belirleyerek, çocuğunuzun becerilerini geliştirme yönünde onu yönlendirmelisiniz. Çocuğunuz bu yaşlardayken genellikle algısı çok fazla gelişmemiştir ve belirli bir noktaya uzun süre odaklanamayacaktır. Bu durumda endişelenmenize gerek yok çocuğunuzun yaşı gereği aynı aktiviteleri çok uzun süre tekrarlayabilmeleri mümkün olmayabilir. Çocuğunuzun bu dönemden itibaren eğitici ve öğretici oyunlara teşvik edilmesi her geçen sene boyunca konsantrasyon ve algı becerilerinin gelişmesine neden olacaktır.

Çocuğunuz üzerinde denediğiniz oyunlar üzerinde hangisine daha çok ilgi gösterecek olursa bu tür beceri oyunları üzerinde durmanızın faydası olacaktır. Belirlemiş olduğunuz beceri ve zeka geliştirici oyunları cocuğunuz üzerinde onu sıkmadan ve eğlenceli şekilde uygulamalısınız.

2 Yaşına gelen çocuğunuza renk ve şekiller içeren oyunları sunarsanız asla sıkılmayacaktır, sonrasında zamanla sayılar ve hafızasını güçlendirici oyunlarla ona katkı sağlamaya devam edebilirsiniz. Bu yaşa gelen bebeğinizin kısa süre içerisinde ne kadar çok şeyi öğrenebileceğine inanamayacaksınız.

Ayrıca çocuğunuza sadece hafıza kabiliyetini arttırıcı oyunlar oynatmak yeterli olmayacaktır. Bunun dışında hem sosyal çevresi ile olan ilişkilerini onlara öğretebilmeli, hem de sorumluluk bilinci çocuğa aşılanmalıdır. Bu bilinci geliştirebilmek için çocuğunuza kendi eşyalarını toplayabilmeyi öğretmelisiniz ve odasını benimseyerek uyandığında yatağını toplamayı öğrenmelidir. Ayrıca sadece odası ve yatak düzeni değil, ayrıca sofra düzeninide öğrenmelidir. Bunun için tüm aile birlikte sofraya oturulacağını ve aile fertlerine saygı göstermesi gerektiğide öğretilmelidir.

Ayrıca çocuğunuza okul öncesi eğitim verirken onun diğer çocuklarla birlikte sosyal şekilde davranabilmesini öğretmelisiniz. Bunun için çocuğunuzu kendi yaşıtlarıyla daha fazla zaman geçirebileceği park ve bahçelerde oynatmalı ve yaşıtları ile iletişime geçmesini sağlamalısınız. Bu sayede çocuğunuz okula başladığında yaşıtları ile nasıl iletişim kurabileceğini öğrenmiş olacaktır. 

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.