Çocuklarda Hiperaktiflik

07.02.2015
63
Çocuklarda Hiperaktiflik

Çocuklarda Hiperaktiflik

Hiperaktif çocuk yerinde uzun süre duramayan ve hareketliliğini sürekli olarak devam ettiren çocuk anlamına gelmektedir. Halk arasında yaygın olarak kullanılmakta olan hiperaktivite denilen dikkat eksiklikleri ve aşırı hareketlikik bozuklukları bulunan çocuklar hareketlerini sınırlamakta zorlanan çocuklardır. Yaşanmakta olan bu kontrol bozuklukları çocukların sosyal hayatlarına ve arkadaşlarıyla olan ilişkilerine olumsuz yönde yansımaktadır. Hiperaktif çocuklar genellikle eğitim hayatlarında başarısız sonuçlar elde etmektedir.

 

Hiperaktiflik Nedir?

Hiperaktiflik bir öğrenme bozukluğu olarak düşünülmektedir, oysa bir öğrenme bozukluğu değil öğrenmeyi engelleyen bir durumdur. Hiperaktivite davranış sorunlarına yol açabilen bir huy bozukluğu olarak açıklanabilmektedir. Bu özellikte olan çocuklar genellikle düşünmeden hareket ederler ve dikkatlerini bir kaç dakika aynı nokta üzerinde yoğunlaştıramazlar.

Hiperaktivite erkek çocuklarda daha çok görülen bir özellik olmakla birlikte genellikle okul çağında bulunan çocukların %4’ünde görülebilen bir özelliktir. Hiperaktif çocuklara sahip olan aileler büyük problemler yaşarlar ancak aileden çok hiperaktif çocuğun kendisi stres altındadır. Toplum içerisinde gerçekleştirdiği hareketlerin strese neden olarak istenmeyen hareketler olduğunu bilen çocuklar, bu davranışları sonlandıramaz ve bu nedenle daha fazla stres yaşarlar.

Burada hiperaktivite problemleri saptanan çocukların danışmanlar, öğretmenler, doktorlar ve ailelerin işbirliği sonucu tedavi ve sorunların çözümüne ortak bir yaklaşımda bulunulması gerekmektedir.

 

Hiperaktiviteye Neden Olan Sebepler Nelerdir?

Hiperaktivite gözülen çocuklarda bunun nedeni tüm yapılan araştırmalara karşın tam anlamıyla bulunamamıştır ancak aşağıda belirtmiş olduğumuz sebeplerin hiperaktiviteye neden olabileceği düşünülmektedir.

* Hiperaktivitenin nedenleri tam olarak bilinememesine karşın çocuğun beyninde bulunan ve mesaj alışverişlerini üstlenmiş olan modüllerin içerisinde yer alan kimyasal madde eksiklikleridir.

* Anne veya babada veya çok yakın çevrelerinde hiperaktif bireyler bulunuyorsa, bu bireylerden gelen kromozomlarla çocukların hiperaktif olarak dünyaya gelmesi söz konusu olabilmektedir.

* Hiperaktiflik bazı durumlarda ise çocuklukta görülen şiddetli geçen hastalıklar sonucunda görülebilmektedir.

* Ayrıca çocuğun gelişiminde meydana gelen problemler hiperaktifliğe tetikleyici etkiler yaratabilmektedir.

* Son olarak doğumdan sonra veya önce çocuğun beyin dokusunda yaşanabilecek hasarlara bağlı olarak hiperaktiflik görülebilmektedir.

 

Hiperaktif Çocuklar Büyüdüklerinde Ne Olur?

* Hiperaktif çocuklar büyüdüklerinde hiperaktivite hareket bozuklukları kesinlikle tam anlamıyla tedavi olarak iyileşmez ancak oldunlaşmaya bağlı olarak bazı düzelmeler gözlemlenebilmektedir.

 

Hiperaktif Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

* Hiperaktif çocuğunuz varsa evde, okulda veya arkadaşlarıyla dışarıda oynarken dürekli olarak gözlem altında tutulması gerekmektedir. Aşırı hareketliliği nedeniyle kendisine veya çevresindekilere zarar verebilecek kazalara neden olabilecektir. Hiperaktif çocuğunuza asla sinirlenmemeli ve onu cezalandırmamalısınızi elbette yapmış olduğu hataları desteklemeyin ancak danışmanlar ve doktorların önermiş olduğu şekilde çocuklarınıza davranın ve yapmış olduğu hareketleri istemeden gerçekleştirdiğinin bilincinde olun.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.