Çocuklarda Şeker Hastalığı

18.06.2015
86
Çocuklarda Şeker Hastalığı

Çocuklarda Diyabet Şeker Hastalığı

Şeker hastalığı çocukluk yaşlarından başlamak üzere her yaşta görülebilmektedir. Özellikle bebeklik yaşlarından itibaren diyabet hastalığının görülebildiği ve her yaşta diyabetin risk oluşturduğu bilinmelidir. Fakat şeker hastalığının çocuklarda görülmesi durumunda tanı kolay kolay konulamamaktadır, özellikle yaşamsal riskler oluşturmadığı sürece şeker hastalığı bebeklik ve çocukluk dönemlerinde çok zor tespit edilir.

Sosyo ekonomik nedenlerden dolayı dünya üzerinde yaşayan ve yeterli imkanlara sahip olmayan ailelerin çocuklarında tespit edilen şeker hastalıkları üzücü bir şekilde ölümlerle sonuçlanmaktadır. Genellikle az gelişmiş ülkelerde bu gibi hastalıklar teşhis edilse bile yeterli oranda tedavi edilememekte ve sonuçları ağır ödenmektedir.

Küçük yaşlarda şeker hastalığı tanısı konulmasının mümkün olmama nedenlerinden bir tanesi de hastalığın bir yetişkin hastalığı olarak algılanması ve buna bağlı olarak çocuklarda hastalığın belirtilerinin dikkate alınmamasıdır. Ancak diyabet hastalığı çocukluk yaşlarda tespit edilebilirse tedavi süreci çok daha verimli sonuçlar verir ve şeker hastası çocukların tüm hayatları boyunca sağlıklı bir yaşam sürmeleri sağlanabilir.

 

Okul Çağındaki Çocuklarda Diyabet

Yapılan araştırmalara göre okul çağında olan çocukların diyabet hastası olması durumunda çok daha dikkatli davranılmalıdır. Bunun nedeni ise çocuk okuldayken kan şekeri değerlerinin çok daha fazla değişime uğrayabileceğidir. Okul saatleri içerisinde tüketilen besinler ve çocuğun hareketliliği ile fiziksel aktiviteleri kan şekerini değiştirebilen faktörlerdir.

* Okul çağında bulunan şeker hastası çocuklarda insülin tedavileri ve şeker ölçümleri düzenli olarak yapılmalıdır. Ayrıca çocuğunuzun şeker ile ilgili problemler yaşadığında bunu anlayacak şekilde eğitilmesi ve ilgili yetişkinlere durumu anlatabilmesi çok önemlidir. Bunun için çocuğunuza şekerin yükseldiğinde ve düştüğünde ne gibi belirtiler ile karşı karşıya kalabileceği öğretilmelidir.

* Çocuğunuza şekeri tetikleyen ve yükselten besinleri öğretmeli ve bu konuda onu bilinçlendirmelisiniz. Aksi taktirde aşırı miktarda tüketilen atıştırmalık ve abur caburlar çok ciddi problemlere yol açabilmektedir.

* Okul çayındaki çocuklarda diyabet ile ilgili gerekli ekipmanların eğitim kurumlarında bulundurulması çok önemlidir. Ayrıca çocukların insülin uygulamaları için bulunacağı özel odalar mutlaka bulunmalıdır.

* Ayrıca çocuğun yanında ve eğitim kurumunda, acil durumlara karşı çocuğun doktoru ve ailesinin kolaylıkla ulaşılabilecek telefonlarının bulunması çok önemlidir.

* Diğer yandan fiziksel hareketliliğin kan şekeri üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır ve bu açıdan çocuğunuzu kan şekerini düzene sokacak.

* Okul çağında olan diyabet hastası çocuklarda, diğer çocuklarla birlikte olma ve aynı aktiviteleri gerçekleştirmede güçlükler meydana gelebilmektedir.

* Okul çağındaki çocukların kan şekerini ölçme ve kontrol altında tutma problemleri olabilmektedir. Ayrıca okulda şeker hastalığına uygun olmayan besinlerin çocuğa sunulması çok tehlikeli sonuçlar doğurmaktadır.

 

Çocuklarda Diyabete Neden Olan Faktörler

* Çocukların diyabete yakalanma nedenleri arasında en önemlilerinden bir tanesi aileden gelen genetik diyabet öyküsü ve şişmanlıktır.

* Ardından yüksek kan basıncı, azalan fiziksel aktiviteler ve yüksek kan basıncı yer almaktadır. Ayrıca düşük kiloda doğan çocuklar veya fazla kilolu olan çocuklarda da diyabet görülebilmektedir. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.