Çocuklarda Tırnak Yeme Problemi

11.01.2015
70
Çocuklarda Tırnak Yeme Problemi

Çocuklarda Tırnak Yeme Problemi

Pek çok farklı nedene bağlı olarak çocuklarda tırnak yeme problemi görülebilmektedir. Hiç bir anne ve baba çocyuğunun tırnak yeme problemi ile karşı karşıya kalmasını istemez ancak bu önüne geçilemeyen psikolojik bir durumdur. Çocuğunuza tırnak yemeyiş bıraktırmak için çeşitli yöntemler mevcut ve bu yöntemleri uygulayarak çocuğunuza kısa sürede tırnak yeme alışkanlığını bıraktırabilirsiniz. Sizler için çocuklarda tırnak yemeyi bıraktırma yolları hakkında çeşitli püf noktalarını araştırdık.

 

Çocuklar Tırnak Yemeye Başladığında Görmezden Gelmeyin

Çocuğunuz tırnak yemeye başlar ve bunu fark ederseniz asla bu durumu akışına bırakmayın. Tırnak yeme problemleri çok uzun dönemler sürebilir ve çocuğunuzun el yapısında kalıtsal bozukluklara neden olabilir. Bu nedenle çocuğunuzun psikolojik sorunları olup olmadığını anlamaya çalışın ve gerekirse çocuğunuzu psikoloğa götürün.

Bu durum alışkanlık haline dönerek yerleştiğinde giderilmesi daha güç bir problem haline dönüşecektir. Diğer bir öneri ise tırnakların uzamasına izin vermeden kesilmesidir.

Ayrıca tırnak yemeyi önlemek için hipnoz yöntemini de deneyebilirsiniz, doktorunuzun onayını aldıktan sonra uygulayabileceğiniz hipnoz yöntemi pek çok hastalıkta olduğu gibi tırnak yeme problemlerinde de etkili sonuçlar vermektedir.

 

Kalsiyum Eksikliği Tırnak Yemenin Nedenleri Arasında

Yapılan araştırmalar ışığında kalsiyum eksikliği görülen çocuklarda tırnak yeme eyleminin daha fazla görüldüğü gözlemlenmiştir. Çocuğunuz tırnak yemeye başladıysa yapacağınız bir diğer işlem çocuğun vücudunda bulunan kalsiyum değerlerini ölçtürmek ve kalsiyum eksikliği varsa takviye yapmaktır. 

Kalsiyum eksikliği bulunan çocuklarda süt ürünleri, yeşil yapraklı mevsim sebzeleri ve fındık tüketerek kalsiyum açığı kapatılabilir.

 

Acılı Ojeler Caydırıcı Olabilir

Acılı ojeler çocuğunuz üzerinde etkili olacaktır. Ellerini her ağzına götürdüğünde alacağı acı tat nedeniyle tırnak yeme alışkanlığı ortadan kalkabilir.

 

Akapunktur ile Tırnak Yeme Tedavisi

Tüm çareler işe yaramazsa insanlık tarihinin çok eski dönemlerinden beri pek çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan akapunktur ile tırnak yeme problemine çare bulabilirsiniz. Uzman bir doktora danışarak ne tür bir akapunktur tedavisi görmeniz gerektiğini öğrenerek tedaviyi başlatabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.