Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

31.12.2014
60
Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuklara Tuvalet Eğitimini Ne Zaman Verilmeli?

Yaz ayları çocukların tuvalet eğitimleri açısından değişiklik göstermeyen bir ay ancak soğuk kış aylarında çocuğunuza tuvalet eğitimi vermek zorunda kalıyorsunuz, bunun nedeni ise altı ıslak olan çocukların kış aylarında daha kolay üşüterek hastalanabilmeleridir. Avrupa’da yapılan bazı araştırmalara göre kız çocukların erkek çocuklara oranla tuvalet eğitimini daha kolay alabildikleri saptanmıştır.

Çocukların tuvalet eğitimi yetileri incelendiğinde, sağlıklı bir şekilde gelişimin tamamlamakta olan çocukların 18 aylıktan itibaren 3 yaşına kadar tuvalet eğitimi alabildikleri görülüyor. Yine tecrübeler ve araştırmalar doğrultusunda 18 aylık ile 3 yaş arası çocukların büyük tuvaletlerini genellikle günde 1 kez yemekten hemen sonraki yarım saat içerisinde yaptıkları görülüyor.

Büyük tuvalet yani (kaka) için en çok kahvaltı öğünü sonrasında tuvalet ihtiyaçlarını gideriyorlar. Bunun dışında büyük tuvalet haricinde küçük tuvalet yani çiş periyotları daha sıkıntılı bir süreçtir. Özellikle bol sıvı tüketildikten sonraki yarım saat bebeğin çiş yapması bekleniyor. Bu durumda anneler genellikle bol sıvı tüketen bebeklerinin yarım saat sonra altını ıslatacağını bilmeli ve buna göre tetikte olmalıdır.

Büyük ve küçük tuvalet periyotları her çocukta farklılık göstermektedir ve buna bağlı olarak zaman içerisinde çocuğunuzun tuvalet periyodunu en iyi şekilde öğreneceksiniz. Bazı çocuklar büyük tuvaletlerini söyleyebilirken bazıları ise sadece çişlerini söyleyebiliyor. Ancak zaman içerisinde tüm bebekler tuvalet eğitimini bir şekilde alıyorlar. Önemli olan bu zahmetli süreci minimum düzeye çekebilmek.

* Bebekler genellikle tuvaletlerinin geldiğini yüz ifadeleri ile belli ederler ve bu ifadeyi iyi analiz edebilirseniz bebeğinizin ne zaman tuvaletini yapacağını anlamış olursunuz.

* Bebeğiniz büyüdükçe kirli bezi onu rahatsız edecek ve tuvalet eğitimi alma konusunda istekli olarak işinizi kolaylaştıracaktır. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan bir tanesi, bebeğinizle uyum içerisinde olabilmek ve o konuşamadığı için vücut dili ile size ne anlatmak istediğini anlayabilmektir.

 

Annelere Tuvalet Eğitimi Hakkında Püf Noktaları

* Bebeğiniz sizinle sürekli olarak iletişim halinde olmayı ister ve onunla ilgilenmek için sürekli olarak onunla konuşarak iletişim halinde olmalısınız. Bu sayede sizin konuşmalarınız onun üzerinde daha etkili olacaktır. Tuvalet eğitiminin en temel noktalarından bir tanesi anne çocuk arasındaki ilişkidir.

* Ardından çocuğunuzun özendirilmesi açısından tuvalet eğitimi olan çocukların ona izletilmesi ve bunun bir büyüme ibaresi olduğunun belirtilmesi gerekmektedir. Bu sayede bebeğin bilinç altına, bir an önce büyümek için tuvalet eğitimi alması gerektiği işleyecektir.

* Bebeğinizin tuvaletini yetişkinler gibi yapması beklenemeyeceği için, bebekler için tuvalet aparatlarından satın almalısınız. Ancak bebekler bunları pek sevmez ve bu aparatlarda ayaklar yere tam anlamıyla basmayacağı için büyük tuvalet zor yapılır. Bu nedenle bebekler için tasarlanmış olan lazımlıklar çok daha faydalıdır. Burada hem kendine özel bir araca sahip olma duygusu hem de rahat tuvalet ihtiyacını giderebileceği yere basmalı bir aparat onu daha çok mutlu edecektir. Bebeğin tuvalet eğitimi alması için lazımlığın evin neresinde olması gerektiği bebek ve annenin birlikte karar vermesi gereken bir durumdur. Bu sayede kendi seçimlerini yaptığı için lazımlığa tuvaletini yapmak onu daha çok mutlu edecektir. Ancak bebek lazımlık kullanırken evin her yerinde bunu gezdirmek ister ve düşürerek istenmeyen durumlara neden olabileceği için sürekli olarak gözlem altında tutulması gerekmektedir.

* Lazımlıktan sonra normal tuvaleti kullanması gereken bazı çocuklar ise tuvaletin deliğine düşeceği endişesini taşıyabilir ve bu durum normal tuvalet kullanma kabiliyetini geciktirebilir. Bu korkuyu yenebilmek için çocuğunuzu tuvalete özellikle ilk günlerde giyinik oturtun ve orada sabit durması gerektiğini anlamasını sağlayın. Bu sayede düşmeden orada kalabileceğini görecektir.

* Tuvalet eğitimi verilirken pek çok çocuk unutkanlık göstererek altını kirletebilir. Bu gibi durumlarda bebeğinize kızmamalı onu motive edici ve tuvalet eğitimini destekleyici konuşmalar gerçekleştirmelisiniz. Bu sayede bebeğiniz yaptığının yanlış olduğunu anlar ancak ona kızmadığınız için korku psikolojisine girmeden öğrenme eğilimine yönelir. Tuvalet eğitiminde özellikle annelerin çok sabırlı ve anlayışlı olması gerekmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.