Çocuklarda Zeka Gelişimi

16.12.2014
56
Çocuklarda Zeka Gelişimi

Çocukların Zeka Gelişimine Katkıda Bulunmak

Eskiden çocukların zeka gelişimlerinin değişmeyeceği ve genetik kod denilen soyağacına bağlı olarak oluştuğu düşünülmekteydi. Günümüzde ise yine genetik kod’un çok önemli olduğu ancak buna bağlı olsada zeka gelişiminin, çocuğun gelişimiyle beraber çeşitli aktiviteler ile geliştirilebildiği görülmüştür. Çocukların zeka gelişimi desteklenme sürecinde çocukluk evresi, sosyal çevresi hatta hamilelik döneminin bile etkili olduğu bilinmektedir. Çocuklarınızın zeka gelişimini hızlandırmak ve katlıda bulunmak istiyorsanız sizin için hazırlamış olduğumuz etkinlikleri, çocuklarınız üzerinde uyarlayabilirsiniz.

 

Bebeklerde Zeka Gelişimine Katkıda Bulunmak İçin Oyun Ektinlikleri

* Bebeğinize öncelikle en temel duyuları öğretmelisiniz. Zeka gelişiminde ilk olarak kendi yüzünüzde yer alan göz, burun, kulak gibi bölgeleri ona gösterin ve bebeğin yüzünde bu noktalara dokunarak onun hangi organ olduğunu ona sorun..

* Bebeğinizin en sevdiği eşyasını (Genelde bu dönemlerde en sevdiği obje bir oyuncak olacaktır) bir köşeye saklayın ancak görebilmesi için bir ipuucu ve bir köşesini açıkta bırakın. Bebeğinize onu bulması için bir süre verin. Bebeğiniz objeyi açıkca görülen bir noktadan bulacaktır. Bu durum araştırma yetilerini geliştirmesine yardımcı olacaktır.

* Çocuğunuzun hafızasını geliştirmek için ona aklında tutması gereken objelerin isimlerini öğretmelisiniz. Örneğin evin içerisinde yer alan objeleri ona göstererek isimlerini öğretin. Bu sayede bebeğiniz objelerin isimlerini sizinle birlikte tekrar ederek ezberleyecektir.

* Bebeğinizin fiziksel reflekslerini ve vücut kontrolünü geliştirin. Bunun için yere bir leğen yerleştirin ve topu leğenin içerisine sokmasını isteyin. Her doğru atışta onun sevincini paylaşın, bu oyun onu eğlendirirken vücudunu nasıl kontrol etmesi gerektiğini öğretecektir.

* Bir kova içerisine tarak, diş fırçası, banyo lifi gibi ona zarar vermeyecek pek çok objeyi yerleştirin, ancak isimlerini ona daha önceden öğrettiğiniz objeler olmasına özen gösterin. Ardından kovadan objeleri tek tek çıkartarak ona isimlerini sorun. Bildiklerini dışarı alın ancak bilemediklerini ona telrarlatarak yeniden kovaya koyun. Objeleri bilene kadar kovadan çıkartmayın.

 

Çocğuğunuzun Zekasını Geliştirme Yöntemleri

* Beyin gelişimi ve hafızanın güçlenmesi sağlıklı beslenmeyle doğru orantılıdır. Bu nedenle bebekler özellikle gelişim dönemlerinde çok iyi ve sağlıklı beslenmelidir.

* Bebeğinize soru sorması konusunda teşvik edici davranın ve her gördüğünü size sormasını ve öğrenmesini ödüllendirici şekilde ödüllendirin.

* Bebeği asla geçiştirmeyin ve önemsiz şeyler konuştuğunu düşünmeyin. Onun her anlatmak istediği şeyi detaylı şekilde dinleyin ve ona bu konuda sorular yöneltin. Bu durum onun düşnmesini sağlayacak ve düşünme özellikleri gelişecektir.

* Çocuğunuza onu ne kadar sevdiğinizi hissettirin ve size çekinmeden her konuda danışabileceğini ona hissettirin. Bu sayede en basit kavramlardan en zor kavramlara kadar size danışacak ve her konuda sizden bilgi edinecektir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.