Çocukların Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

27.04.2016
63
Çocukların Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

 

 

Çocuğun bağışıklık sistemini güçlendirmek için yapılması gereken en önemli şey çocuğun anne sütüyle beslenmiş olmasını sağlayabilmektir. Anne sütü, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde oldukça etkili bir faktördür. Bununla birlikte çocuğa uygulanması gereken aşıların da bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkisi vardır. Çocuğun bağışıklık sistemi zamanla güçlenen bir yapıdır. Bu nedenle çocuk yaşta enfeksiyon kapmak daha kolaydır. zamanla güçlenen bağışıklık sistemi enfeksiyon oluşumunun önüne geçebilmektedir. Ancak çocuklarda bağışıklık sistemi henüz gelişme aşamasında olduğu için tehlike daha büyüktür. Bu sebeple anne – babanın çocuğun bağışıklık sistemini güçlendirecek yöntemlere başvurması gerekir.

 

Çocuğun Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Çocukların bağışıklık sistemi zamanla güç kazanmaktadır. Ancak bu süreci hızlandırarak bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamak mümkün olmaktadır. Bunun için yapılması gerekenler aşağıda sıralandığı gibidir,

  • Çocuğun gün içerisinde bol su tüketmesine özen göstermek gerekir. Su tüketimi birçok hastalığın engellenmesinde en etkili yöntemlerden biridir. Bağışıklık sisteminin de güçlenmesinde rol oynar.

  • Beslenme düzeninin önemini çocuğa aşılamak gerekir. Sağlıksız, dengesiz beslenmek bağışıklık sistemini zayıflatan bir eylemdir. Özellikle hazır ve işlenmiş gıda tüketimini büyük ölçüde aza indirmek hatta tamamen kesmek gerekir. Kızartma gibi ağır yağ içeren yiyeceklerin tüketimini azaltmak bunun yerine sebze ve sağlıklı et tüketimini arttırmak gerekir. Tüketilen gıdalardaki vitamin, protein, kalsiyum, magnezyum değerleri de dikkate alınmalıdır.

  • Çocukların sigara dumanına maruz kalmamasına dikkat etmek gerekir. Sigara dumanına maruz kalan çocuklarda sigaranın sebep olduğu hastalık belirtileri görülebilir. Sigara dumanı en az sigara kadar zarar vere bir faktördür.

  • Çocuk doğar doğmaz yapılması gereken aşıların yaptırılmış olması gerekir. Zamanla yapılması gereken aşıların da takibini yaparak aksatmamaya özen göstermek önemli bir konudur.

  • Çocukların elleri çabuk kirlendiği için ellerin sık sık yıkanmaya teşvik edilmesi gerekir. Bu şekilde çeşitli enfeksiyon hastalıklarından korunmak mümkün olacaktır. Ellerin yıkanması esnasında dezenfekte etme özelliği olan sabun kullanmaya özen gösterilmelidir.

  • Çocuğun uyku düzeni de bağışıklık sistemini doğrudan etkileyen faktörler arasındadır. Akşam saat 10 ile 4 arasındaki uyku oldukça önemlidir. Bu süre içerisinde çocuğun uyumasını sağlamaya özen göstermek gerekir.

  • Çocuğun sporla tanışmasına olanak tanınmalıdır. Kendi yaşına göre spor yapabilen çocuğun bağışıklık sistemi de güçlü olacaktır.

  • Gribal enfeksiyon salgını olduğu dönemlerde kapalı ve kalabalık alanlarda bulunmamaya özen göstermek gerekir. Evde hasta olan biri varsa çocuğu mümkün olduğunca enfeksiyondan uzak tutmaya özen göstermek gerekir.

  • Çocukların giydirilmesi de oldukça önemli bir konudur. Kışın çocuklar ince ve kat kat giydirilmeye özen gösterilmelidir. Böylece kapalı bir alana girildiğinde terlemeyi önlemek için kat kat giyilen kıyafetlerden bir veya birkaçı çıkarılır.

Ancak unutulmamalıdır ki aşırı temizlik de çocuğun bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkileyen bir faktördür. Çünkü bazı mikrop ve bakteriler çocuğun bağışıklık sistemini güçlendirme görevi görürler. Eğer bu mikrop ve bakteriler aşırı temizlik akıntısıyla tamamen ortadan kaldırılırsa çocuk ileride daha büyük bir hastalıkla karşılaştığında nasıl başa çıkması gerektiğini bilemez.

Çocuğun bağışıklık sistemini güçlendirme işlemi annenin rahminde başlar. Bu sebeple öncelikle annenin bilinçlenmesi ve gebelik dönemi boyunca tükettiği yiyecek ve içeceklere dikkat etmesi gerekir. Düzenli yapılan egzersiz ve yürüyüşler de hem annenin hem de çocuğun sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu dönemde sağlıksız gıda, alkol ve sigara tüketmemeye özen göstermek gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.