Çocukların Sık Sık Hastalanmasının Nedenleri

15.02.2018
118
Çocukların Sık Sık Hastalanmasının Nedenleri

Çocuğunuz kış boyunca bir türlü iyileşmiyorsa bunun çeşitli nedenleri olabilir. Bu yazımızda “Çocuklar neden sık sık hastalanır? Çocuğum neden tüm kış hasta? Çocuklarda geçmeyen grip, çocukların hastalanmaması için öneriler” gibi konulara değineceğiz.

Bazı Çocuklar Neden Sık Sık Hastalanır?

Çocuklar özellikle kış aylarında çok hastalanırlar. Ancak tüm çocuklar böyle değildir. Kış aylarında illa ki gribal enfeksiyon ya da solunum yolu enfeksiyonu yaşanıyor. Ancak  bazı çocuklar çok hafif geçirip kısa sürede kurtulurken bazı çocuklarda bu hastalıklar kış boyu devam ediyor. Geçmeyen hastalıkların temel nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

Çocukların Sık Hastalanmasının Nedenleri

Orta Kulakta Sıvı Birikmesi: Henüz bebeklik döneminden itibaren orta kulakta sıvı birikmesi söz konusu olabilir. Kulakta sıvı birikmesi tedavi edilmediği takdirde solunum yolu enfeksiyonlarını tetikler. Direnci düşürür ve duyma kaybına yol açabilir. Orta kulak genize bağlıdır. Eğer orta kulak hava almazsa bakteri ve virüsler için uygun bir ortam ulaşır. Çünkü ağız yoluyla vücuda giren virüsler orta kulakta birikerek burada enfeksiyon oluşmasına neden olur. Eğer ilaç tedavisi ile orta kulakta sıvı birikmesi tedavi edilemiyorsa tüp tedavisi ile orta kulakta su birikmesi tedavi edilebilir.
Alerjiler: Çocukların sık hastalanmasının başka bir nedeni de alerjilerdir. Çocuğunuzun buğday, bal, polen vb alerjileri olabilir. Alerji testleri yaptırarak doğu alerjeni bulmanız gerekir. Alerjiler diğer enfeksiyonların gelişmesine ortam hazırlar. Alerjenler ile mücadele edEn vücut zayıflar ve direnci düşer. Bu esnada alınan virüsler enfeksiyona yol açar.  Eğer kış aylarında sık sık hastalık söz konusu oluyorsa solunum yolu alerjileri tetkik edilmelidir. 
Bademcik Rahatsızlıkları:  Bademcik bağışıklık siteminin ilk kalesidir. Solunum yolu enfeksiyonları ile ilk mücadele bademciklerde başlar. Bademcikler sağlıklı çalışıyorsa faydalıdır. Eğer bademcikler büyüyorsa ya da enfeksiyonlara aşırı tepki gösterip gerektiği gibi görevini yerine getirmiyorsa doktor kararı ile bademcikler alınmalıdır.  Çünkü görevini yapmayan bademcikler birçok rahatsızlığa neden olur. Ancak bu çok faydalı organın hangi hallerde ameliyatla alınması gerektiği çok iyi bilinmeli ve bu hastanın hikâyesini tam bilen işinde uzman bir doktor tarafından uygun koşullarda bademcik ameliyatı kararı verilmelidir.  Aksi halde sıkıntılı bademcikler; uyku apnesi yılda 3ten fazla bademcik enfeksiyonu, beslenme zorluğu, gece uykusunda nefes almakta zorlanma, bademciklerden birinin aşırı büyümesi, sürekli bademcik iltihabı vb gibi sonuçlara yol açabilir.
Geniz eti: Geniz eti sorunu nefes almada sorun yaratır. Sağlıklı nefes almayı engeller. Sağlıklı nefes almak çocuk için son derece önemlidir. Gece uykusunun kalitesizleşmesine neden olur. Uyku apnesi sorunlarına yol açar. Solunum yolu enfeksiyonlarına ortam hazırlar. 

*Uyarı: Çocukların sık enfeksiyon geçirmesi istenen bir durum değildir. Ancak unutulmamalıdır ki steril ortamlarda büyüyen çocukların bağışıklık sitemleri daha zayıf olmaktadır. Çocukların geçirdiği enfeksiyonlar onların bağışıklık sitemini güçlendirir. Yetişkinlik dönemlerinde daha rahat ederler. 

 

Çocukların Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Neler Yapılabilir?

 • Bağışıklık sisteminin güçlendirme çalışmaları anne karnında başlar. Dengeli ve doğru beslenme vitamin ve mineraller açısından eksiklerin giderilmesi son derece önemlidir ilk 6 ay sadece anne sütü verilmelidir. Mümkünse 24 ay boyunca bebek anne sütünden mahrum edilmemelidir. Balık tüketimi bağışıklık için son derece önemlidir omega 3 bağışıklığı güçlendiren muhteşem bir gıdadır.  Özellikle kış aylarında elma kivi kefir, yoğurt bağışıklığı güçlendirir.  Eczaneden vitamin almak yerine bu vitaminleri doğal olarak tüketmek sebze ve meyveleri yemek daha doğru olacaktır. Çocuğunuza düzenli olarak çinko omega 3, c vitamini ve d vitamini içeren gıdalar verin.
 • Evinizi mutlaka her gün havalandırın. Çocuğun uyuduğu odada çarşaf ve yorganların hava almasını sağlayın. Haftada bir değiştirin.
 • Tuzlu su ile burun temizliği yapın hasta olmasa da bu işlemi haftada iki kez uygulayın. 
 • Çocuğun koşmasını engellemeyin ancak terli terli gezmesine müsaade etmeyin hemen üstünü değiştirin.
 • Bol bol sıvı tükettirin. 
 • Ceviz badem fındık karışımını bir avuçtan az oalcak kadar her gün yedirin.
 • Eğer balgam yapmıyorsa süt içirin. 
 • Abur cuburlardan paketli gıdalardan uzak durun hele hele cips asla yedirmeyin. Kendinize sadece bir gün abur cubur günü seçin o gün kısıtlı tüketmesine izin verin. Ve en önemlisi onu çok sevin sevginizi gösterin sık sık sarılın ve onu çok sevdiğinizi söyleyin. Birlikte en az 2 saat vakit geçirin. Etkinlikler ve faaliyetlere birlikte katılın. Günlük işlerinize bile onu dahil edin.
 • Dışarıya çıkın güneşten faydalanın.
 • Doğal gıdalar tüketin. Özellikle pazarlarda satış yapan küçük tezgahları olan köylerden ürün getiren teyzeleri tercih edin.
 • Onu rahatlatın. Çünkü morali yüksek ve mutlu bir çocuk kolay kolay hasta olmaz.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

 1. Kadir Onay dedi ki:

  Tüm hastalıkların sebebi oto immun,yani bağışıklık sisteminin zayıf olmasıdır.\nBağışıklık sisteminin merkezi,ikinci beynimiz olan bağırsaklarımızdır.Doğuştan veya Zaman içinde,başta antibiyotikler olmak\nüzere ilaç kullanımı,gdo lu,hormonlu,katkılı,koruyuculu gıdalar,asitli içecekler ve diş dolgularında kullanılan civa; Mükemmel\n sindirim işlevini icra eden yaşam dostu,sağlığımızın sigortası,yararlı bakteriler olan Probiotiklerin yokolmasına,bağırsak\n florasındaki bakteri dengesinin bozulmasına sebep olmakta,sonuç olarak,bağışıklık sistemimiz zayıf düşmektedir.\nVücudumuzun savunma sistemi olan,bağışıklık sistemimizin zayıflaması,tüm hastalıklara zemin hazırlamakta ve sık,sık hasta olmamıza\nsebep olmaktadır.\n Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde;(özellikle anneden sözkonusu, bu yararlı\n probiyotik bakterleri almadan doğan sezeryan doğum çocuklar da dahil) uygulanacak en kalıcı,kesin,yanetkisiz,\ngüvenilir doğal tedavi yöntemleri,Apiterapi ve İmmunoterapi dir.\n Son derece basit, kolay ve uygulanabilir bu doğal yöntemler için;\n05050658499 ve 05324063215 no lu telefonlarım ve Whatsapp tan ulaşabilirsiniz.Saygılarımla.Kadir Onay