Çoğul Gebelik (İkiz Gebelik) Döneminde Karşılaşılan Riskler

25.08.2015
57
Çoğul Gebelik (İkiz Gebelik) Döneminde Karşılaşılan Riskler

Çoğul Gebelikler Hakkında Bilgiler

Çoğul gebelik, birden fazla yumurta hücresinin bir spermle birleşmesi sonrasında oluşan gebeliklere verilen addır. Genetik olarak birbirinden hemen hemen farklı birden fazla embriyo oluşmaktadır. Çoğul gebeliklerin yaklaşık olarak u’i bu şekilde gerçekleşmektedir. Bazı durumlarda da döllenmiş bir yumurta hücresinin gelişme esnasında bölünmesiyle birlikte aynı özellikleri taşıyan embriyolar oluşturmasıyla çoğul gebelik oluştuğu bilinmektedir. Çoğul gebelikler ebeveynler için çoğu zaman sevindirici bir haber gibi görünse de beraberinde getirdiği riskler de her zaman tekil gebeliklere göre daha fazladır.

 

Çoğul Gebelik İhtimalini Artıran Durumlar

Ailede daha önce çoğul gebelik görünmüş olması devam eden nesillerde de bu şekilde bir gebeliğin görünmesine sebep olabilir. İleri yaştaki gebeliklerde yumurtada meydana gelen hantallık ve zayıflamalardan dolayı çoğul gebelik (ikiz gebelik) görülme durumu daha çoktur. Çoğul gebelik oluşmasında toplumsal ve iklimsel özelliklerinde etkisi oldukça fazladır.

 

Çoğul Gebeliğin Anlaşılması

Ülkemizde aile sağlığı kapsamında 1.basamak sağlık kuruluşları tarafından gebeliğin tespitini takip eden dönemlerde belirli periyotlarla gebeliğin takibi yapılmaktadır. Bu takiplerde 1.basamak sağlık kuruluşlarının eksik kaldığı yerlerde aile hekimlikleri tarafından hastanelere yapılan yönlendirmeler, ultrasonla gebelik takibinin yapılmasına imkan sağladığından çoğul gebelik (ikiz gebelik) tespiti ve takibi kolayca yapılmaktadır. Ultrasonografik muayenenin ilk adımında bebeklerin içinde bulundukları keseler ile plasentanın incelenmesi yapılmaktadır.Kese ve plasenta muayenesi ile gebeliğin türü tespit edildikten sonra gerekli hafta dolduktan sonra cinsiyet belirlenmesi için tekrar ultrason muayenesi gerekmektedir.

 

Çoğul Gebeliklerde Anne Adayını İlgilendiren Riskler Nelerdir?

Öncelikle anne adayının tekil gebeliğe nazaran daha hızlı ve fazla kilo alması gözlemlenecektir. Normal şartlarda anne adayları tekil gebeliklerde ortalama 9-12 kilo alırken çoğul gebeliklerde bu rakam 18- 20 kilograma kadar varmaktadır. Çoğul gebeliklerde anne adaylarında görülen mide bulantıları ve kusmalar tekil gebeliklere göre daha sıklıkla görülmektedir. Çoğul gebeliklerde anne adayında stres  ve tansiyon gibi sorunların da birlikte olmasıyla birlikte erken dönem düşük görülmesi ihtimali de tekil gebeliklere göre daha fazladır. Erken doğum durumu, çoğul gebeliklerde tekil gebeliklere göre ortalama 10 kat daha fazladır. Bununla birlikte tek yumurta ikizlerinde ve çift yumurta ikizlerinde erken doğum haftaları da ortalama birkaç hafta geriye dönmüştür. Çift yumurta ikizlerinde 37. Haftada doğum görülürken tek yumurta ikizlerinde 36.haftada doğum olayının gerçekleşmesi muhtemeldir.

Gebelik döneminde çoğul gebeliklerde tansiyonun da varlığı saptanırsa gebelik zehirlenmesi denilen durumun görülme ihtimali oldukça yüksektir. Gebelikte gestasyonel diyabet görülme ihtimali kronik olarak şeker hastası olan bayanların yanında soy geçmişinde şeker bulunanlar ve çoğul gebelik yaşayan bayanlarda oldukça fazla yüksektir. Çoğul gebeliklerde genelde sezaryen doğumun tercih edilmesinden dolayı doğum esnasında ve sonrasında kanama riski daha fazladır.

 

Çoğul gebeliklerde bebeklerin de sağlıklı doğma ihtimali daha azdır

Anne rahmini en az iki bebeğin paylaşmasından kaynaklı olarak bebeklerin anne ile aralarında olan plasenta paylaşımından kaynaklı olarak besin alımı ve gelişimsel süreçleri olumsuz yönde etkilenmektedir.

 

Çoğul gebeliklerde gebelik takibi ayrıcalıklı yapılmalıdır

Çoğul gebeliklerde bebeklerin durumunu stabil tutmak için ve gebeliğin sağlıklı bir şekilde sonlanmasının sağlanması için takibinin daha sık aralıklarla yapılması gerekmektedir. Özellikle gebeliğin son aylarında takiplerin sıklaştırılması, gebelikte bebeklerin kilosu ve gelişiminin takip edilmesi hayati önem taşımaktadır.

 

Çoğul gebeliklerde baba adayına büyük görev düşmektedir

Yazımızın başında belirtmiş olduğumuz gibi anne adaylarının çoğul gebeliklerde daha sakin ve stressiz bir yaşam sürmeleri gerekmektedir. Bu durumda en büyük görev baba adayına ve arkadaş ile aile ortamına düşmektedir. Unutmayınız ki; ikizleri kucağınıza almak için anne adayımıza iyi bakmanız gerekiyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.