Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir?

05.01.2016
58
Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir?

Diyet Yapmadan Kilo Vermenin İpuçları

Diyet yapmadan kilo vermek için dikkate alınması gereken en önemli şey beslenme düzenidir. Aç kalmadan, bunalmadan ve can sıkan listelere uymak zorunda kalmadan yeterli ve dengeli bir şekilde beslenerek fazla kilolarınızdan kurtulmanız mümkün olacaktır. Fazla kilolardan kurtulmak için çeşitli diyet listeleri yerine beslenme düzeni hazırlamak daha doğru bir yöntem olacaktır. Gün içerisinde uzun süre aç kalmak da sanılanın aksine kilo vermeye yardımcı bir eylem değildir. Hatta vücudu uzun süre aç bırakmak, uzun vadede daha fazla kilo almaya neden olabilmektedir. Çünkü vücut, az beslenme nedeniyle tüm enerjiyi depolamaya başlayacaktır. Bu da daha az enerji harcanmasına neden olacağı için bir süre sonra kişiye fazla kilo olarak geri dönecektir.

Çok zorlayan diyetler bir süre sonra diyetin tamamen bırakılmasına neden olur. Çünkü kişi bir süre sonra tüm motivasyonunu kaybeder. Özellikle yeterli enerjiyi almayı hedeflemeyen diyet listeleri oldukça zararlı olmaktadır. Bunun yerine istikrarlı bir şekilde devam etmeyi sağlayacak doğru ve sağlıklı bir beslenme düzeni uygulamak gerekmektedir.

Tek bir besine dayalı olarak yapılan diyet uygulamaları ise en zarar verici uygulamalar arasında yerini alıyor. Bu uygulama kişiyi hem bedenen hem de ruhen yoran bir uygulama olduğu için neredeyse her defasında başarısızlıkla sonuçlanıyor. bu durumun yaşanmaması için tek besine dayalı diyet uygulamaları yapmaktan kaçınmak gerekir.

 

Peki, diyet yapmadan nasıl kilo verilir?

Diyet yapmadan kilo vermek için uygulanması gereken birkaç adım vardır. Bunlar aşağıda belirtilmiştir.

  • Gıdaları yavaş yavaş çiğnemek

Öğün esnasında yeterli zamanın olmamasına rağmen besinlerin fazla sayıda çiğnenmesine özen göstermek gerekir. Çünkü sindirim ilk önce ağızda başlar. Özellikle patates, pirinç, makarna gibi karbonhidrat ve nişasta ağırlıklı besinlerin sindirimini kolaylaştırmak için çok fazla çiğnemeye dikkat etmek gerekir. Ana öğünlerde besin tüketirken en az 20 dakika vakit ayrılmalıdır. Yaklaşık 20 dakika içerisinde beyne tokluk hissi ulaşmaktadır. Eğer bu süre içerisinde besinler hızlı bir şekilde tüketilirse bu durum daha fazla besin tüketmeye zemin hazırlayacaktır. Bu durumu engellemek için besinleri fazla çiğneyerek tüketmeye özen göstermek gerekir.

  • Tüm öğünlerden önce bir bardak su içmek

Gün içerisinde mutlaka 2,5 – 3 litre kadar su içmeye özen göstermek gerekir. Bu durum alışkanlık haline getirilmelidir. Yeterli miktarda tüketilen su, metabolizmanın hızlanmasında oldukça etkili olacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki su tüketimi gün içerisine yayılarak yapılmalıdır. Sabah saatlerinde daha fazla su tüketmeye akşam saatlerinde ise daha az su tüketmeye dikkat edilmelidir. Bir anda çok fazla su tüketmenin vücuda herhangi bir yararı olmayacaktır. Bu sebeple öğünlerden önce bir bardak su içerek su ihtiyacını karşılamak mümkün olmaktadır. Yemeklerden ortalama 1 saat kadar önce 1 bardak su içerek açlık hissini bastırmak da mümkün olmaktadır. Böylece gün içerisinde 2,5 – 3 litre su içmek de daha kolay sağlanmış olacaktır. Yemek esnasında ise su tüketilmemelidir. Bu durumda midedeki hacim artar bu da daha fazla gıda tüketmeye neden olur. Yemek sonrası su içmek için de ortalama 1 – 1,5 saat kadar beklemek faydalı olacaktır. Çünkü suyun doğrudan bağırsaklara geçip emilimini sağlamak için boş mide daha yararlı olmaktadır. Aksi halde dolu mideye gönderilen su besinlerle karışır ve midenin genişlemesine neden olur.

  • Daha fazla sebze tüketmek

Haftalık beslenme programında sebzelere daha fazla yer vermek gerekir. Sebzelerin iyi yıkanmasına özen gösterilmelidir.

  • Porsiyonları küçültmek

Meyve, sebze yemeği porsiyonları derken akla tabak dolusu porsiyonlar gelmemelidir. Daha az besin tüketmeye özen göstermek gerekir.

  • Tatlı gıdaları sınırlandırmak

Her gün tatlı yemek yerine haftada 1 defa yemeye özen göstermek gerekir. Sütlaç, kazandibi, muhallebi, dondurma gibi sütlü tatlılar tercih etmek daha doğru olacaktır.

  • Her çeşit besinden faydalanmak

Tek ya da az çeşit besine dayalı beslenme programları oldukça yanlıştır. Bunun yerine her çeşit besinden azar azar yemek daha doğru olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.