Doğal Doğum

16.10.2015
64
Doğal Doğum

Doğal Doğum Nedir?

Doğal doğum, anne adayına herhangi bir müdahalede bulunmadan doğum yapmasını sağlayan bir yöntemdir. Doğum esnasında anne adayının vücudunda bazı hormonlar salgılanır ve doğum bu şekilde tetiklenir. Bunun haricinde sağlık görevlileri ya da doktorlar tarafından doğuma müdahale edilmesi doğumu negatif yönde etkilemektedir. Bu müdahaleler suni sancı verilmesi, epizyotomi yapması, epidural anestezi uygulanması, serum takılması, aç bırakmak, su kesesini vaktinden önce açmak şeklinde sıralanabilir. Doğum esnasında anne adayına yapılan tüm bu müdahaleler doğumun doğal seyrini engelleyerek bebeği ve anne adayını strese sokmaktadır. Bambaşka bir dünyaya gelen bebek, doğumun doğal süreci engellendiğinden dolayı doğum sırasında strese girer.

Doğum, bir hastalık değil aksine yaşamın bir parçasıdır. Sağlıklı bir doğum için bu olaya normal bakmalı ve asgari müdahalede bulunulmalıdır. Her bünye farklı olacağı için her kadının doğumu gerçekleştirme süresi de farklılıklar gösterir. Bu süreçte sabırla beklenmeli ve herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığı takdirde olay akışına bırakılmalıdır. Biran önce bitmesi amacıyla anne adayının karnına bastırmak, suni sancı vermek, kesi uygulamak, su kesesini açmak gibi eylemler oldukça yanlıştır. İlk olarak doğal süreç izlenmeli, anne adayının ve bebeğin herhangi bir sağlık sorunu yoksa sabırla beklenmelidir. Bu süre içerisinde anne adayının yürümesi, pilates topuyla egzersizler yapması da doğal doğumu dolaylı yolda etkileyen olumlu faktörlerdir. Bu şekilde doğumun gerçekleşmesini sağlayan hormonlar salınarak en doğal şekilde doğum yapılması sağlanır.

Bu tip uygulamalar çoğunlukla doğumu hızlandırmak amacıyla yapılmaktadır. Ancak anne adayına suni sancı verilmesi gibi dışarıdan müdahalede bulunmak oksitosin maddesi salgılanma düzenini bozarak doğumu zorlaştırır. Anne adayına suni sancı verilirken yalnızca rahim kasılır. Yani oksitosin maddesini yüzde yüz taklit etmesi imkansızdır ve beyin bölgesinde suni sancının etkileri oluşmaz. Bu da ağrı esnasında salgılanması beklenen endorfin hormonunu engeller ve anne adayı haddinden fazla ağrı çeker. Bu da doğumu oldukça zor hale getirir. Bu durumda anne adayı bedenen yaşadığı zorlukların yanı sıra ruhen de zorluk çeker. Doğum sonrası bedeni yorgun düşen anne adayı bebeğine ilk etapta gerekli ilgiyi gösteremeyebilir. Bu da kişiyi olumsuz yönde etkiler.

Doğal doğumu engelleyici müdahalelerde bulunmak süt üretimini de etkilemektedir. Doğum sonrası bebeğini emziremeyen anne adayı psikolojik açıdan zor zamanlar geçirebilir. Aslında tüm bu yaşananlar, doğumun doğal seyrine engel olunduğu içindir. Ancak anne adayının yaşadığı tüm zorluklar, bu müdahalelere değil, doğum olayına mal edilir. Bu da birçok kadında doğum korkusuna neden olur. Halbuki doğum yapmak nefes almak kadar doğal bir eylemdir. Anne adayları gereksiz yere korkutulmakta ve zorluk yaşamaktadır. Doğumla ilgili anlatılan hikayeler, filmlerde konu olan sahneler de anne adayının doğumdan korkmasına neden olur. Çünkü anlatılanların çoğu abartılarak anlatılır ve çoğu doğumda olduğu gibi doğal süreç engellenmiştir. Bu da daha büyük ağrıların yaşanmasına sebep olmuştur.

Doğum olayına tamamen doğal bakmak, bu süreci kolaylaştırır. Anne adayının gebelik süresi boyunca nefes egzersizleri yaparak gücünü toparlamayı öğrenmesi büyük önem taşımaktadır. Bu şekilde doğum esnasında nefes alıp vermek bilinçli şekilde yapılacağı için doğum çok daha kolay geçecektir.

Tüm bunların dışında anne adayında ya da bebekte herhangi bir sağlık sorunu görüldüğünde doğuma müdahale edilmesi elbette ki önemlidir ve hayat kurtarır. Ancak bu durumlar nadir görülür. Sağlık görevlilerin ve anne adaylarının çoğu yalnızca doğum sürecini hızlandırarak biran önce bitmesini sağlamak amacıyla doğuma müdahalede bulunmaktadırlar.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.