Doğru Parfüm Seçimi Nasıl Yapılır?

17.02.2015
59
Doğru Parfüm Seçimi Nasıl Yapılır?

Parfüm Seçimi Nasıl Olmalı?

Parfüm seçimi özellikle bayanlarda çok özen isteyen ve titizlikle seçimlesi gereken bir durum. bayanlar parfüm seçerken tüm detaylara önem vermeliler. Özellikle her zümrenin ve her yaş grubunun farklı yapılarda parfümleri kullanmaları gerektiği tartışılmazdır. Parfüm seçiminde önemli olan faktörlerden bazıları giyim tarzı, yaş grubu, meslekler ve alışkanlıklar olarak değişim göstermektedir.

 

Parfüm Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Kendinize En Uygun Parfümü Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

* Parfüm seçimi insan vücudunun ritmiyle doğru orantılı bir işlemdir. Parfüm seçerken sabahın çok erken saatlerinde parfümerilere giderseniz güne daha yeni başladığınız ve algılarınızın tam anlamıyla açılmaması nedeniyle doğru kokuları seçemeyebilirsiniz. Bunun dışında yemek yedikten sonra öğünlerin hemen ardından parfüm seçimi doğru olmayacaktır.

* Parfüm seçerken denemek üzere sıkacağınız parfümleri genellikle bileğinizin iç kısmına sıkmanız gerekmektedir. Bunun nedeni ise dış dünya ile en az temas eden bölge bileğinizdir ve bu bölge terlemeyen bir bölgedir. Diğer bölgelere sıkılan parfümler ise ter veya dışarıdan ele yapışan diğer maddeler ile birleşir ve kokulanın karışarak doğru sonuçların elde edilmesine engel olurlar.

* Ayrıca parfüm seçmeye gittiğinizde üst üste onlarca kokuyu denemek olumlu sonuçlar elde etmenize engel olacaktır. En doğru parfüm seçimi için sadece iki farklı kokuyu denemeli ve yarım saat ara verdikten sonra diğer 2 kokuya şans vermelisiniz. Bu sayede koklama algınız en iyi şekilde kokuyu alabilecek.

 

Doğru Parfümün Seçilmesinde Önemli Olan Faktörler

* Cildinize uygun parfümün seçilebilmesi için pek çok faktöre önem vermelisiniz, bunlar arasında yaşınız, mesleğiniz, ten renginiz, ten yapınız, bulunduğunuz memleketin sıcaklık değerleri, tükettiğiniz besinler, baharat tüketimi, et tüketimi gibi pek çok ana madde önemlidir. Bunun nedeni ise insan vücudunun farklı bölgelerve ve farklı yaşam tarzlarında farklı tepkiler verebilmesidir. Örneğin sürekli et yiyen biri, vejeteryan birine oranla daha çok terlemektedir ve bu durumda kendine ten yapısına uygun daha farklı bir koku seçmelidir.

* Diğer yandan yakın çevrenizden veya karşılaştığınız birinden kokusundan dolayı çok etikilenmiş ve kokusunı sizde kullanmak istiyor olabilirsiniz. Ancak bu durum yanlış bir durumdur, başkasında hoş olan bir parfüm sizin teninizde aynı etkiyi göstermeyebilir ve ters tepkilere yol açabilir. Bu nedenle parfüm seçimini etkileyen faktörlerin çok iyi analiz edilmeleri gerekmektedir.

 

Kadınlarda Parfüm Seçimi Nasıl Olmalı?

* Daha önce belirttiğimiz faktörler içerisinde giyim tarzınıza, mesleğinize, yaşınıza ve beslenme alışkanlıklarınıza göre parfüm seçmenin öneminden bahsetmiştik.

* Özellikle bayanlar erkeklere oranla daha stres yaratan giyim tarzlarını benimseyebilirler, özellikle topuklu ayakkabılar tercih edildiğinde kas grupları daha çok çalışacağından vücut kokusunda değişimler meydana gelir ve sizin fark etmediğini bu kokular ancak parfümler ile birleştiğinde etkileşime geçer ve parfümün kokusunu olumsuz yönde etkileyebilir.

* Yukarıda belirttiğimiz kriterlere uygun olarak topuklu ayakkabıları giymeyi seviyor ve klasik bir giyim tarzından hoşlanıyorsanız sizin için en uygun olacak parfümler baharat içerikleri bulunan, oryantal, paçuli ve sandal içerikli parfümler olmalıdır.

* Daha sportif giyiniyor ve ayakkabı seçimi olarak düz ayakkabıları tercih ediyorsanız, size en uygun parfüm yapısı okyanuz kokuları ve fresh kokular olacaktır.

* Ayrıca parfümlerinizin daha kalıcı olmasını ve gün boyu kokusunun devam etmesini istiyorsanız, parfümlerinizi kolunuzun iç kısımlarına sürmelisiniz, kolun dış kısmına sürülen parfümler daha kolay uçmaktadır.

* Akşam saatleri için bir planınız varsa genellikle daha koyu kokuların tercih edilmesi yerinde olacaktır. Bunun nedeni ise gün içerisinde koku molekküllerinin yorulması ve etkisini akşam saatlerinde kaybetmesidir. Bu nedenle daha koyu kokular daha kalıcı etkiler bırakacaktır.

* Diğer yandan mütevazi bir giyim tarzınız ve yaşam tarzınız varsa genellikle baharatlı gibi keskin kokuları tercih etmek yerine çiçek kokularını veya içeriğinde vanilya bulunan kokuları tercih etmenizde fayda var.

* Yöneticilik gibi bazı üst düzey meslek grupları için ise, daha karakteristik ve otoriter kokuların tercih edilmesi önerilmektedir. Bu grup için sert ve oryantal kokular en iyi tercih olacaktır. Burada baskın karakteri karşı tarafa akse ettirmenin en iyi yolu bu baskın, sert kokular olacaktır.

 

Erkekler İçin Uygun Parfüm Nasıl Seçilmelidir?

* Erkekler için parfüm seçimi daha önemsiz gibi görünmektedir ancak erkeklerin parfüm seçimleride çok önemlidir ve özellikle meslek grupları ve gidilecek mekanlara göre değişiklikler göstermektedir.

* Örneğin bir banka yöneticisi veya bir firmanın üst düzey yöneticisinin içeriğinde turunç kabuğu etkisi olan veya ağaç kabuğu içerikli parfümleri tercih edilmesi yerinde olacaktır. Bu tür parfümler özellikle baskın roller üstlenen yönetici tarzındaki erkeklerde yaptırım gücünü arttırmaktadır.

* Bu tür baskın karakterli erkeklede tercih edilmemesi gereken parfümler ise, vanilyalı parfümlerdir. Bu tür parfümler yaptırım gücünü azaltan niteliktedir.

* Ofis ortamında çalışan veya mağaza içerisinde sürekli olarak hareket halinde olan erkekler için, daha fresh kokular tercih edilmelidir. Ayrıca dış mekanda hareket halinde olan erkekler için de bu tür fresh parfümler uygun olacaktır.

* Bunun dışında tatlı olarak nitelendirilen kokuları kullanmakta olan erkekler sigara veya tütün grubu maddeleri kullanıyorlarsa bu tür tatlı parfümler gün içerisinde ekşime gösterecektir. Bu istenmeyen durumun önüne geçebilmek tatlı parfümleri almamalısınız.

* Son olarak erkeklere gündüz saatleri en çok yakışan kokular hafif kokular olmakla birlikte gece programları için tercih edilmesi gereken kokular ise daha çok toprak ve odunsu kokular olmalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.