Ek Gıdaya Geçişte Bebeklerin Tüketmesi Gereken Besinler

08.01.2015
66
Ek Gıdaya Geçişte Bebeklerin Tüketmesi Gereken Besinler

Bebeklerin Tüketmesi Gereken Ek Gıdalar

Bebekler ilk 6 aylık süreçte sadece anne sütüyle beslenir ve bu durum bağışıklık sistemlerinin gelişmesi açısından çok önemlidir. Anne sütü bebeklerin direncini arttırıcı bileşenlerle doludur ve hastalıklara karşı koruma sağlar. Ancak 6 ayın sonunda anne sütünün beraberinde ek gıdalarında tüketilmesi gelmektedir. Her bebeğin vücut değerleri baz alınarak tüketmesi gereken ek gıdalar doktorları tarafından en iyi şekilde belirlenmelidir. Bebeğinize vitamin takviyeleri ile yapacağınız yapay beslenmeler yerine aynı vitaminleri alabileceği besinleri yedirmeniz daha etkili ve doğal sonuçlar verecektir.

Bebeklerin ihtiyacı olan vitaminleri içeren ek gıdalar incelendiğinde özellikle öne çıkanlar meyve püreleri ve doğal meyve suları ve sebze çorbaları olarak dikkat çekmektedir. Bebeğiniz için en sağlıklı olan sebze ve meyveler mevsiminde tüketilen sebze ve meyvelerdir. Mevsimi haricinde tüketilen sebze ve meyveler katkı maddesi içermektedir.

Bebeğiniz ek gıdaya geçişte ilk etapta alışkın olmadığı besinleri reddedebilir ancak zamanla bebeğinizin hangi besinleri tüketmeyi sevdiğini öğrenebilir ve onun sevdiği besinler üzerinden ek gıda programlarınızı düzenleyebilirsiniz. Diğer yazılarımızda da ele aldığımız bir konu olan bebeğinizin sevmediği ancak tüketmesi gereken besinlerin, sevdiği besinlere ilave edilerek tükettirilebilmesi iyi bir seçenektir. Bu sayede bebeğiniz hem sevdiği besinlerin tadını alacak, hem de tüketmesi gereken besinleri arada tüketecektir. Örneğin kremalı çorbayı çok seviyorsa içerisine bir miktar sebze püresi ekleyin ve bu sayede nasıl iştahla yediğini göreceksiniz.

 

Bebeğiniz İçin Zararlı Olan Besinler

* Asitli içecekler ve kafein içeren içecekler bebekler için hayati tehlike taşır ve gelişimlerini olumsuz yönde etkiler.

* Bunun dışında yapay tatlandırıcılar ve toz renklendiriciler kullanılarak hazırlanmış olan meyve suları çok zararlıdır.

* Cips ve buna benzer ağır yağlar içeren bisküvilerden oluşan katı gıdalar bebek gelişimini yavaşlatır ve küçük yaşlardan itibaren obeziteye yönlendirir.

* Bebekler bu tür besinlerin tadını çok beğenecektir bu nedenle kötü alışkanlıklar edinmemeleri için belirli yaşlara kadar bu tür besinleri tüketmemeleri önerilmektedir.

Bazı bebekler ise ek gıdaya geçiş sürecinde bazı besinlere karşı alerjik reaksiyonlar gösterebilmektedir. Bu gibi durumlar için bebeğiniz ek gıdaya geçiş yaptığı andan itibaren çok iyi bir gözlemci olmalısınız ve alerjik reaksiyonları tespit ettiğiniz andan itibaren doktorunuza başvurarak tüketilen besinleri belirtmelisiniz. Bu sayede bebeğinizin hangi besinlere karşı alerjik reaksiyonlar gösterdiğini tespit edebilirsiniz.

 

Ek Gıdaya Geçen Bebeklere Faydalı Mama Tarifi

Bebeğiniz mevsiminde olan tüm sebzelere ihtiyaç duymaktadır.Bir miktar mevsim sebzesi,1 tatlı kaşığı pirinç,1 küçük boy patates ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı,bir miktar su (düdüklü tencere için 1 su bardağı,normal tencerede 4-5 su bardağı) ilave ederek haşladıktan sonra tel süzgeçten geçirip püre haline getiriyoruz.Mevsiminde tüketilen besinler gelişme döneminde olan bebekler için çok faydalı etkiler göstermektedir.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.