Ek Gıdaya Geçişte Tüketilmesi Yasak Gıdalar

10.03.2015
62
Ek Gıdaya Geçişte Tüketilmesi Yasak Gıdalar

Bebeklerde 1 Yaşından Önce Tüketilmesi Zararlı Olan Besinler

Bebeklerin ek gıdaya geçiş aşamaları ve tüketilmesi gerekenler besinler hakkında daha önce makalelerimizde yer vermiştik.

Şimdi ek gıdaya geçişte 1 yaşından önce tüketilmesi zararlı besinler kapsamında siz anneleri bilgilendireceğiz.

Ek gıdaya geçiş süreci hem anne hem bebek için büyük bir olaydır.Bebeğimizin yeni tatları keşfetmesi de ayrı bir heyecandır

Ek gıdaya geçiş süresinde bebeğimizi katı gıdalara alıştırmak kadar bebeğimizin sağlığını koruyabilmek de ön plandadır.

Bir kez daha hatırlatmak faydalı olacaktır ki bebeklerde ek gıdaya geçiş zamana yayılması gereken ve bir dizi kurallara uyulması gereken bir süreçtir.

1 yaşından önce tüketildiği takdirde bebek sağlığını olumsuz yönde etkileyen besinler nelerdir? Hep birlikte bu gıdaları ve bebek sağlığına zararlarını inceleyelim.

 

Katı Gıdaya Geçişte Alerjik Etkenler

Aile geçmişinde beslenmeye bağlı alerji çok sık rastlanıyorsa bebeğin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesine önem verilir.Bebeğinizin sağlığı açısından ailenizde alerjik geçmişi olan bireyler var ise siz annelerin bu konuda daha da dikkatli olması gerekiyor.Küçük bebeklerde alerjik reaksiyona sebep olabilecek besinlerin başında inek sütü,yumurta,çilek,midye vb. Deniz mahsülleri,fındık ve fıstık gibi kuruyemişler gelir.Ailenizde bu gibi gıdalara karşı alerji öyküsü var ise bunlardan kaçınmaya dikkat edin.

 

Bebeklerde 1 Yaşından Önce Tüketilmesi Zararlı Olan Besinler

Bal:1 yaşına kadar bal tüketimi botulizm adı verilen çok tehlikeli bir bakteriyel zehirlenmeye yol açabilmesinden dolayı tavsiye edilmemektedir.Botulizm hastalığı bebeğin sinir sistemini etkileyen ölümcül bir bakteriyel zehirlenme çeşididir.

Baklagiller:1 yaşına kadar baklagiller tüketimi bebeklerde favizm adı verilen bir tür ileri derece kansızlığa yol açabileceğinden ötürü önerilmez.

Tuz,Salça ve Baharatlar:1 yaşından önce tüketilen tuz,salça ve baharatlar fazla sodyum tüketimine bağlı olarak bebeklerin ileride tansiyon hastası olmasına zemin hazırlar.

İnek Sütü:Alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebildiği gibi aynı zamanda kabızlık ve demir eksikliğine yol açtığı için 1 yaşından önce tüketimi uygun görülmez.

Patlıcan:Besin değeri düşüktür ve nikotin içerdiği için bebeklere verilmemelidir.

Narenciye:Portakal,mandalin vb. narenciye grubu ürünler yoğun asit içerirler ve bu asit bebeklerde gaz yapar.Yüksek asit içeren besin grupları bebeklerde pişik oluşumuna neden olurlar.Ayrıca bebeklerin midesi asit içeren gıdaları sindirmeye hazır değildir.Asitli gıdaların sindirimini kolaylaştıran salgılar mide tarafından 1 yaşından sonra salgılanmaktadır.

Şeker:Obeziteye yol açtığı için bebeklere şeker tüketilmesi tavsiye edilmez.Alternatif tatlandırıcı olarak pekmez ve meyve kullanabilirsiniz.

Mantar:Zehirleme riski yüksektir bu nedenle bebeklere mantar verilmemelidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.