Eksik Dişlerin Sağlık Bakımından Zararları

05.03.2015
72
Eksik Dişlerin Sağlık Bakımından Zararları

Eksik Dişlerin Sağlığa Zararları

Görünen yerlerde olmadığı sürece bir çok insan eksik dişlerinden rahatsızlık duymuyor ve bu durumu önemsemiyor. Ancak eksik dişlerin sağlık üzerinde pek çok olumsuz etkisinin bulunduğunu uzmanlar açıklıyor. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre eksik dişlerin oluşmasının hemen ardından bu dişlerin yerine implantlar yapılmalı ve eksik dişler hızlıca tamamlanmalıdır.

 

Eksik Dişlerin Sağlığımıza Zararları Nelerdir?

* Eksik dişler özellikle sosyal hayattaki yerimizi olumsuz yönde etkilemektedir. Buna bağlı olarak gülüşünden rahatsız olan insanlar kendi sosyal çevrelerinde geri planda kalmaktadır. Ayrıca eksik dişler uzun vadede yanak ve dudakların çökerek bu bölgelerde bulunan derilerin kırışmasına neden olmaktadırlar. Bu durumda yaşlı bir görüntünün oluşmasına neden olmaktadır.

* Eksik dişler çiğneme fonksiyonlarının tam anlamıyla gerçekleşmesine engel olur ve eksilen dişlerin çevresinde kalan dişlerin boşluklara doğru yamulmasına neden olurlar.

* Eksik dişlerini oluşumundan sonra bu bölgelere doğru uzanan dişlerin temizlenmesi zorlaşacağı için çürüklerle daha sık karşı karşıya kalınmaktadır. Ayrıca diş eti iltihabı ve diş bakterileri daha fazla oluşum göstermektedir.

* Tüm bunların dışında yine çiğneme kalitesinde oluşan bozulmalar nedeniyle çift taraflı bir çiğneme yerine tek taraflı bir çiğneme düzeni gerçekleşir ve buna bağlı olarak çene eklemlerinde ağrılar ve zamanla oluşan ses gelmesi durumları meydana gelir. Ayrıca eksik olan bölümlerde çiğneme ile oluşan baskı olmayacağı için çene kemiğinde incelmeler yani rezorpsiyon durumu söz konusu olmaktadır.

* Bunun dışında bazı dişlerin eksilmesi ile diğer dişlerin aralarında açılmalar meydana gelebileceği gibi yüzümüzün orta hatları ve dişlerin orta hatları arasında dengesizliklerin oluşmasına neden olabilmektedir.

* Diğer yandan dişlerin görevini yerine getirememesi ve eksik dişler nedeniyle tüketilen besinler tam anlamıyla çiğnenemez ve buna bağlı olarak hazımsızlık problemleri içe şişkinlik, gaz oluşumu gibi pek çok sorun ortaya çıkar. Bu duruma bağlı olarak da kilo alımında artış gözlemlenir ve kilo almak kişilerin sağlığını ciddi anlamda bozarak olumsuz etkiler yaratır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.