Emziren Anne Hamile Kalabilir Mi?

03.10.2015
212
Emziren Anne Hamile Kalabilir Mi?

Doğum Sonrası ve Emzirme Döneminde Hamile Kalınabilir Mi?

Günümüzde çocuk sahibi olmak anne ve baba adaylarını daha fazla düşündürmektedir. Özellikle anne adaylarının çalışmakta olması, kariyer planlaması gibi durumlar kişileri çocuk sahibi olurken birkaç kez düşünmeye tetikliyor. Annenin iş hayatı sebebiyle çoğunlukla tek çocuk tercih edilse de birbirleriyle zaman geçirip paylaşmayı öğrenmeleri sebebiyle birden fazla çocuk planlayan aileler de oluyor. Bu durumda kardeşler arasındaki yaş farkı 4 – 5 yıl gibi planlansa da planlar her zaman tutmuyor.

Normal şartlarda iki çocuk arasındaki yaş farkının en az 2 yıl olması önerilmektedir. Doğum sonrası 6 ay içerisinde hamile kalan bir kadının erken doğum yapma riski artmaktadır. Bu durum anne karnındaki bebeğin gelişimini de çoğu zaman olumsuz yönde etkiler. İkinci bebek için 60 aydan (ortalama 5 yıl) uzun süre beklemek de erken doğum riskini tetikleyen bir durumdur. Doğum yapmış olan annenin ikinci bebek için en az 11 ay kadar beklemesi gerektiği bilinmektedir.

Doğum yapan bir kadın doğumdan hemen sonra hamile kalamayacağını düşünse de bu yanlış bir düşüncedir. Ancak emzirme süreci tekrar hamile kalmaya engel olmayan bir süreçtir. İlk bebeğine tüp bebek gibi tedavi yöntemleriyle sahip olan kişilerde doğum sonrası korunma yollarının çoğu uygulanmaz. Buna sebep olarak, kadının nasıl olsa hamile kalmasının çok güç olduğu, ilk bebeğin çeşitli tedavi yöntemleriyle var olduğu öne sürülür. Ancak bilinen bir gerçek vardır ki, bu tip kişilerde ikinci bebeğin var olması daha kolay olmaktadır. Özellikle stres faktörünün olmaması bebek oluşumuna olumlu yönde katkı sağlar.

Doğum sonrası bir kadının düzenli adet görmesi 4 – 5 ay içerisinde gerçekleşmektedir. Bu da ovulasyon döneminin düzene girdiğini ve her ay yumurtlama olduğunu göstermektedir. Yumurtlama olması ise gebeliğe neden olabilecek en büyük etkendir. Yani kadın emzirdiği dönemde düzenli olarak adet görüyorsa gebe kalması da muhtemeldir. Emzirme dönemi bebek henüz 6 aydan küçükse, anne lohusalık dönemindeyse ve bebek neredeyse sadece anne sütüyle besleniyorsa, bu dönem gebeliğe engel olabilmektedir. Aksi takdirde bebek 6 aydan büyükse ve annenin adet düzeni tekrar oluştuysa hamilelik olma ihtimali artmaktadır.

Emzirme dönemi anne ile bebek arasında oluşacak bağın güçlenmesini sağlamaktadır. Emzirmek hem annenin sağlığı hem de bebeğin sağlığı açısından büyük önem taşır. Özellikle doğumdan sonraki ilk 6 ay boyunca bebeğin yalnızca anne sütüyle beslenmesi bağışıklık sistemini güçlendirir. Emzirme döneminde annenin tekrar hamile kalmaması bu anlamda önem taşımaktadır. Çünkü anne ile bebek arasındaki bu güçlü bağ emzirme döneminde annenin hamile kalmasıyla giderek zayıflamaktadır. Bebek henüz sütten kesilme yaşında olmadığı için birtakım sorunlar yaşanabilir. Anne, bebeğine gerekli özveriyi gösteremediği için kendini suçlayarak psikolojik sorunlar ortaya çıkabilir. Ayrıca annenin vücudu henüz toparlanmaya başladığı için yakın bir ikinci gebelik anneyi olduğundan fazla yorabilir.

Emzirme döneminde gebe kalan anne bebeğini emzirmeye devam edebilir. Bu durum düşüğe ya da beslenen bebeği zehirlemeye neden olmaz. Bu tip düşünceler çok eskilerde kalmış ve hiçbir doğruluğu olmayan düşüncelerdir. Ancak doğum yapan bir kadının sonraki dönemde yardıma ve desteğe ihtiyacı olduğu bilinmektedir. Bu destek özellikle pozitif enerji anlamındadır. Ayrıca uykusuzluk, yorgunluk gibi nedenlerden dolayı da annenin dinlenmeye ihtiyacı olacaktır. Bu nedenle emzirme döneminde gebe kalan bir kadın normal hamilelikten daha fazla yorulmaktadır. Doğum yaptıktan sonra en az 1 yıl bekledikten sonra hamile kalmak kadın için daha sağlıklı olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. Ayse dedi ki:

    Bebegim henüz 11 aylık ve emziriyorum her ayda düzenli olarak adet görüyorum hamile kalma ihtimalim var mı acaba

  2. Ayay48 dedi ki:

    Bebegim henuz 3 aylik ve adet görmüyorum 1 kez cinsel iliskide bulundum esimle ve korunmadik sizce hamile kalir mıyım???

  3. EMİNE dedi ki:

    Daha yeni doğum yaptım kızım 1 ayĺik iki defa cinsel ilişkide bulunduk acaba hamile kalırmıyım