Emzirme Döneminde Beslenme

01.04.2016
86
Emzirme Döneminde Beslenme

Emzirirken Beslenme Nasıl Olmalı?

Beslenme düzeni hem rutin zamanda, hem gebelikte hem de emzirme döneminde oldukça önemli bir konudur. Emziren annenin sağlıklı besinlerle besleniyor olması bebeğin de sağlıklı beslendiği anlamına gelir. Bebeğin anne sütüyle beslenmesine özen gösterilmelidir. Bu sebeple annenin süt yapacak gıdalarla beslenmesi önemlidir. Annenin beslenme düzeni bebeğin besleneceği sütün kalitesini artıracağı için önemli bir konudur.

Emzirme dönemindeki annenin sütünü çoğaltacak şekilde beslenmeye özen göstermesi gerekir. Bunların başında bol su tüketimi gelir. Su tüketiminin yanı sıra annenin bebeği sürekli emzirmesi de süt yapımını artıracaktır. İlk zamanlarda annenin sütü bebeğin doymasını sağlayamasa da bebek emme refleksiyle bir süre sonra prolaktin hormonunun daha fazla çalışarak süt üretimini artırmasını sağlayacaktır. Bu nedenle her koşulda bebeği emzirmeye özen göstermek gerekir.

Emziren annelerin dikkat etmesi gereken bir diğer konu ise zararlı alışkanlıkların bırakılması gerektiğidir. Sigara ve alkol kullanımı sütün kalitesini düşürecektir. Bu problemden daha büyük olarak da bu zararlı alışkanlıkların bebeğe zarar vermesi söz konusudur. Yapılan düzenli yürüyüşler, hafif egzersizler de annenin hem ruh hem de beden sağlığı için iyi olacaktır. Morali yüksek bir annenin süt üretimi de artacaktır. Bu da mutlu bir bebek anlamına gelir.

 

Emziren Anneler Nasıl Beslenmeli?

Emziren bir annenin tüketmesi gereken ilk gıda maddesi sudur. Gün içerisinde 2,5 – 3 litre su içmeye özen gösterilmelidir. Yeteri miktarda su tüketimi süt miktarını artıracak faktörlerin de başında gelmektedir. Ayrıca susuzluk baş ağrısı, böbrek ağrısı gibi problemlere de yol açar. Bu nedenle su ve sıvı tüketimi dikkate alınması gereken bir konudur. Gün içinde içilecek yeşil çay, süt, ayran gibi içecekler de oldukça faydalı olacaktır.

Beslenme düzeninde mutlaka kalsiyum ve proteine yer verilmelidir. Yeterli vitamin ve minerallerin alınımı sağlanmalıdır. Bunlar da beslenme yoluyla olur. Bu sebeple süt ve süt ürünleri tüketmeye özen göstermek gerekir. İyi pişmiş kırmızı et, tavuk eti, balık, fasulye, mercimek, nohut gibi gıda maddelerinin tüketimine özen gösterilmelidir. Bu ürünler protein bakımından oldukça zengindir.

Emziren annelerin tükettikleri gıdaların demir içermesi de oldukça önemli bir konudur. Çünkü demir eksikliği süt miktarını ve kalitesini düşürebileceği gibi annenin yorgun ve halsiz olmasına da neden olur. Bunun için her gün bir avuç kadar kuru meyve ve kuru yemiş tüketmeye özen göstermek gerekir. Siyah çay, demirin vücut tarafından emilmesini engelleyen bir gıdadır. Bu sebeple emzirme dönemindeki annenin siyah çay tüketimini aza indirmesi doğru olacaktır.

Halk arasında her ne kadar bol şekerli şerbetlerin süt yapımını artıracağı gibi bir düşünce hakim olsa da bu düşünce doğru değildir. Çünkü şeker ihtiva eden gıda maddeleri anneye sütten ziyade kilo getirecektir. Kilo almaya devam eden annenin hem biyolojik sağlığı hem de psikolojik sağlığı olumsuz yönde etkilenir. Bu nedenle şekerli gıdaların tüketimini aza indirmek faydalı olacaktır. Henüz doğum yapmış ve hamilelik kiloları hala üzerinde olan annenin şeker tüketmesi doğru bir davranış olmayacaktır.

Beslenme düzeninde hazır gıdalara mümkün olduğunca yer vermemeye özen göstermek gerekir. Özellikle salam sosis gibi ürünlerin tüketimini mümkün olduğunca azaltmak hatta tamamen bırakmak faydalı olacaktır. Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için annenin sağlıklı ürünler tüketmeye ihtiyacı vardır. Bu sebeple yeşil yapraklı sebzelerin tüketimini artırmak faydalı olacaktır. Bol sirkeli suyla yıkanmış olan sebze yemekleri ve salatalar anneye hem sağlık hem de süt kazandıracaktır. Ayrıca bu beslenme düzeni annenin kilo alımını engelleyeceği gibi kilo vermesine de yardımcı olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.