Emzirmenin Faydaları Nelerdir?

28.09.2016
80
Emzirmenin Faydaları Nelerdir?

Emzirmenin Anne ve Bebeğe Faydaları Nelerdir?

Emzirme, insanlığın var oluşundan bu yana var olan ve faydaları konuşulan bir eylem olup hem anne hem de bebek için sayılamayacak kadar çok faydası mevcuttur. Bütün faydalarını bir kenara bırakacak olursak emzirmenin anne ve bebek arasındaki bağı güçlendirdiği en bilindik faydadır. Anne ve bebek arasında sağlanacak olan ten teması, anne ve bebek arasındaki bağı güçlendirecek bu bağla birlikte anne çocuk ilişkisi yanında iki taraf da ömürleri boyunca hiç bitmeyecek bir dost kazanmış olacaklardır. Bunun dışında anne sütünün ücretsiz olması da büyük bir avantaj değil mi?

AnnelerOnline olarak tüm bilgilerimizi “tıbba dayalı” olarak vermeyi esas edindiğimizden dolayı anne sütünün anne ve bebek arasında nasıl bağ oluşturduğunu da anlatmamız gerekecek. Anne, doğumdan hemen sonra bebeğini emzirirken oksitosin adı verilen sevgi hormonunun salgılanmasını sağlayacaktır. Bebeğin anne memesini ağzına aldığı andan itibaren salgılanmaya başlayan bu hormon daha hassas ve sevgi dolu bir ilişkinin başlangıcına delalet eder. Bunula birlikte anne için emzirmenin faydalarına da değinecek olursak; anneler doğumdan yaklaşık 40 gün kadar sonra adet görmeye başlamaktadır. Anne sütünün tercih edilmesi anne adayının adet başlangıcını biraz daha uzatarak vücudunda bulunan demir seviyesini koruması ve daha rahat bir doğum sonrası süreci geçirmesine neden olacaktır.

Bununla birlikte anne için emzirmenin faydaları, yumurtalık ve rahim kanseri riskini azaltması, uzun dönem Tip 2 diyabeti engellemesi, kemik yapısını güçlendirmesi şeklinde sıralandırılabilir.

Annenin oksitosin hormonlarındaki salgılanmanın artması ile birlikte depresif ortamlardan uzak kalması, doğum sonrası endişeli süreci daha rahat geçirmesi gibi durumlar da emzirmenin anne için faydaları arasında sayılmaktadır.

Emzirme bebeklerde solunum yolu enfeksiyonlarının azaltılması konusunda oldukça etkili bir uygulamadır. Anne sütündeki enzimler, bebeğin gelişimsel sürecine olumlu etkiler sağlayarak hastalıklardan uzak bir süreç geçirilmesine neden olmaktadır.

Emziren anneler, hamilelik kilolarını daha kolay bir şekilde verebilmektedir. Emzirmenin anne için faydalarının en önemlileri arasında gösterilen bu durum, vücudun sürekli kendini yenilemesi ve kalori yakımının hızlandırılmasını sağlamaktadır. Emziren anneler ile emzirmeyen anneler arasında kalori yakılması için kıyaslama yapacak olursak; emzirmeyen bir anne emziren anneler ile aynı kaloriyi yakmak için ortalama bir saat boyunca koşması gerekmektedir.

 

Emzirmek, kan şekerinin düzenlenmesinde de etkilidir.

Emziren annelerde kan şekerinin emzirmenin etkisi ile daha kısa sürede düzenlendiği görülmüştür. Bununla birlikte emziren annelerde kalp krizi ve kalp rahatsızlıklarının daha az görüldüğü tespit edildiğinden en az 6 ay anne sütünün tercih edilmesinin önemi vurgulanmıştır.

 

Bebek İçin Emzirmenin Faydaları

Tüm teknolojik imkanlara rağmen halen kopyalanması mümkün olmayan anne sütü, bebeklerin ihtiyaçlarını eksiksiz olarak karşılayabilecek tek gıdadır. Anne sütü ile alınan tüm besinler bebek tarafından tam olarak emilerek faydalı bir şekilde bebek vücudunda kullanılmaktadır. Anne sütünde bulunan antikorlar bebeklerin bağışıklık sistemi için oldukça etkileyici bir destek sağlayıcıdır. Bebeklerin özellikle ilk 6 ay anne sütü ile beslenmesi, kısa ve uzun vadede tek bir besinle başka türlü elde edilemeyecek bir kazanımdır.

Bunun dışında bebeğin anne memesini ağzına her aldığında hissettiği güven ve haz duygusu onunla aranızda oluşan bağın daha da güçlenmesine neden olmaktadır.

 

Anne sütü ile beslenen bebeklerde;

  • İdrar yolu enfeksiyonları çok daha az görülür,

  • Beslenme sonrasında oluşan gaz ve kusma sorunları daha az görülür,

  • Kulak ve göz sorunları daha az görülür,

  • Kabızlık ve ishal vakaları daha az rastlanır

Anne sütü sadece kısa dönemde bu tarz faydalar sağlamamakla birlikte uzun vadede de bebeğin tüm hastalıklara karşı daha dirayetli olmasını sağlamaktadır.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.