Erkekte Tüp Bebek Tedavisi ve Erkekte kısırlık

02.09.2018
98
Erkekte Tüp Bebek Tedavisi ve Erkekte kısırlık

Çiftlerin bebek sahibi olmak için başvurduğu başarı oranı en yüksek yardımcı üreme yöntemi tüp bebek tedavisidir. Ancak bu tedavide de elde edilen gebelik oranı % 100 olmaz. Çiftler kısırlık kadın ya da erkekten kaynaklanabilir. Erkeklerde tüp bebek ile gebelik elde edilmesi sağlıklı spermler yardımıyla olur. Kadının gebe kalmasında sorun bulunmuyorsa, erkekteki sperm sorunlarına göre tüp bebek tedavisi planlanmalıdır.

Tüp bebekte erkekten kaynaklanan sorunların başında sperm sayısının yetersiz olması ya da sperm kalitesinin iyi olmaması gelir. Tüp bebek için gerekli olan sperm sayısı yumurta hücresinin dölleyecek sayıda spermin olması demektir. Tüp bebekte günümüzde kullanılan teknolojilerde tek bir spermle bir gebelik elde edilebilir. Eğer erkeklerde sperm bozukluğu varsa bunun için kullanılacak farklı yöntemler vardır.

Tıp alanındaki tanı ve tedavi yöntemleriyle kadın ve erkeğin kısırlık değerlendirmesi kadın hastalıkları ve doğum uzmanı embriyoloji uzmanı, üroloji uzmanı, genetik uzmanı bulunan bir ekiple koordineli şekilde yapılabilir. Çiftlerin öyküsü dinlenerek gerekli tetkikler ve muayene yapılır. Tedavi planlaması bu çalışmalara göre yapılır. İnfertil erkeğin değerlendirmesini ise, bu alanda uzman bir ürolog yapar.

Erkeklerde tüp bebek tedavisi

Erkeklerde tüp bebek tedavisi sırasında semen incelemesi yapılır. Bu incelemede sperm bulunamazsa, sperm taşıyan kanallarda kontrol edilir. Bunun nedeni sperm kanallarında sperm bulunma olasılığının yüksek olmasındandır. Eğer kanallarda da sperm bulunamazsa, testisler kontrol edilir. Testislerden elde edilen spermler sayesinde başarılı bir tüp bebek tedavisi yapılabilir. Nadiren testislerde de sperm bulunmayabilir. Bu durumda tüp bebek tedavisi sonlandırılır.

Erkeklerde sperm testislerden elde edilecekse önce bazı testler ve tahliller yapılır. Yapılan cerrahi işlemde testislerden sperm alınabilir. Muayenede semende hareketsiz spermler belirlenirse yine testislere başvurulur. Böylece sağlıklı ve hareketli spermler alınabilir. Bu işlemle tüp bebek tedavisi uygulanacaksa, kadından yumurta almadan bir gün önce erkeğe işlem yapılır. Uygulama sırasında genel ya da lokal anestezi kullanıldığı için hastalar ağrı hissetmez. Cerrahi girişimle testislerden alına doku laboratuvarda incelenir ve spermler belirlenir. Kadından yumurta toplama işlemi bu aşamadan sonra yapılır. Eğer erkekte sperm bulunamazsa tüp bebek tedavisi devam ettirilmez. Eğer incelemede sperm kanallarında tıkanıklık belirlenirse, kanal açılma işlemi yapılır. Bu sayede testislerden daha kolay sperm alınır.

Tüp bebek tedavisi sırasında erkeklerden kolaylıkla ya da istenen zamanda sperm alınamıyorsa, sperm dondurma ve çözdürme yoluna başvurulabilir. Eğer tüp bebek sırasında mikroenjeksiyon yapılacaksa, her işlemde erkekten sperm alınması maliyetli ve yorucu olacaktır. Bu nedenle spermler alındıktan sonra kullanılmak üzere dondurulur. Tüp bebek tedavisinde ilk denemede gebelik elde etme olasılığı % 40 seviyesinde olduğundan spermlerin kalanı daha sonraki deneme için saklanır. Eğer ilk denemede çiftlerde gebelik elde edilirse, istenmesi hainde spermler sonradan çocuk sahibi olabilmeleri için -196 derecede krioprotektan sıvı nitrojen içine konularak saklanabilir.

Erkekte sorun varsa tüp bebek olur mu?

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerde erkekte sorun varsa tüp bebek olur mu, diye tereddütler vardır. Muayenede semende hiç sperm belirlenemeyen azospermik erkelerde tüp bebek tedavisinin yapılabilmesi için testislerden sperm alınması gerekir. Eğer erkekte sperm kanallarında bir tıkanıklık varsa sperm üretilse de testislerden dışarıya çıkamaz. Erkeklerde bu durumlarda TESA ve PESA gibi bazı iğne aspirasyonu yöntemleriyle sperm elde edilebilir. PESA epididimden iğneyle sperm çekme, TESA ise testislerden iğne yardımıyla sperm çekme işlemidir. Lokal anestezi altında yapılan bu aspirasyon işlemlerinde erkeğin hastanede yatmasına gerek yoktur.

Testislerde sperm üretiminde sorun olursa, açık cerrahi işlemle operasyon yapılır. Mikroskop kullanılarak dokular daha görünür hale getirilir ve sperm elde edilmesi daha kolay olur. Bu işleme de mikro TESE adı verilir. Bu genel anestezi altında yapılır. Hastan anestezi etkisi bitene kadar hastanede kalır.

Semen incelemesinden sonra erkekte hiç sperm bulunamazsa, sperm taşıyan kanallarda inceleme yapılır. Kanallarda sperm bulunma olasılığı yüksek olabilir. Kanallarda da sperm belirlenemezse testislere bakılır. Bu işlemlerle erkekte sorun olduğunda da sperm bulunursa tüp bebek tedavisi yapılabilir. Sperm bulunamadığında ise tüp bebek tedavisi yapılamaz.

Erkek infertilitesinde tüp bebek başarı oranı

Erkek infertilitesinde tüp bebek başarı oranı döllenmeyi sağlayacak sperm olmasına göre belirlenir. Tek bir sperm bile tüp bebek tedavisini başarıyla yapılmasını sağlayabilir. Bu nedenle başarı oranını sağlıklı sperm elde edilmesine göre değerlendirmek gerekir.

Erkek infertilitesi yüzünden tüp bebek yaptıranlar

Erkek infertilitesi yüzünden tüp bebek yaptıranlar günümüzde oldukça şanslı. Çünkü erkeklerde interfilite oranı yüksek olduğunda ve spermler hareketsiz olduğunda tüp bebekte mikroenjeksiyon yöntemi kullanılır. Bu işlemde hareketli ve en sağlıklı sperm direkt yumurta hücresine enjekte edilir. Enjeksiyonla zorunlu olarak yumurta ve spermin döllenmesi sağlanır. Böylece hareketsiz spermleri olan erkeklerde de tüp bebek tedavisinin uygulama olanağına sahip olunur. Çiftlerin bu gelişmiş yöntemlerle bebek sahibi olma olasılıkları da yükselmektedir.

Sperm hareketsizliğinde tüp bebek şansı

Erkek kısırlığında sperm sorunları en önemli etkendir. Sperm hareketsizliğinde tüp bebek şansı yeni yöntemlerle arttırılabilir. Spermlerin hareketsiz olması, sperm üretimindeki sorunlar, kanalların tıkalı olması, sperm yapısının bozuk olması gibi nedenler erkek kısırlığını gündeme getirebilir. Ancak farklı yöntemlerle erkekten sperm elde edilebilirse tüp bebek başarıyla yapılabilir.

Tüp bebek fiyatları

Bebek sahibi olamayan çiftler hayat pahalılığı, ekonomik sıkıntılar gibi etkenler yüzünden tüp bebek fiyatları konusunda daha hassas olurlar. Tüp bebek merkezlerinde uygulanan farklı fiyat politikası çiftlerin aklında soru işaretlerine neden olabilir. Ancak tedaviden önce çiftlerin bu konuda yeterince aydınlatılması, fiyat farklılıklarının nedenleri aktarılırsa daha sağlıklı bir tedavi süreci yaşanabilir. Ülkemizdeki tüp bebek merkezleri makul fiyatlarla bu tedaviyi uygulamaktadır. Fakat çiftlerin maddi olanağı yeterli olmadığında tüp bebek maliyetleri çiftleri çocuk özlemiyle baş başa bırakmaktadır.

Çiftler tüp bebek tedavisi yaptırmaya karar verdiğinde merkezlerin sunduğu olanakları, deneyimlerini, başarılı çalışmalarını kıyaslayarak karar vermelidir. Fiyatların neden değişken olduğunu bu değerlendirme sonrasında daha rahat anlayabilirler. Tüp bebek daha az denemeyle başarılı bir şekilde yapıldığında, fiyatlar makul seviyelerde kalacaktır. Ancak ucuz diye bir merkezde tüp bebek yaptırmak bazen daha pahalıya mal olabilir. Birde tüp bebek merkezlerinde tedavinin maliyeti belirlenirken ilaç fiyatları ve diğer ek tedavilerin bedeli fiyatlara yansıtılmaz. Çiftlerin bu konuda da bilgi sahibi olması tedaviye maddi olarak daha hazır başlamalarına neden olacaktır.

Tüp bebek tedavisinde erkekten sperm nasıl alınır

Yardımcı üreme yöntemi olarak tüp bebek yaptırmaya karar veren çiftlerde erkekte sperm sorunu yoksa kadından yumurta toplandığı gün laboratuvar ortamında sperm alınır. Ancak erkek interfilitesi yani kısırlık sorunu varsa yumurta toplama aşamasından bir gün önce yukarıda açıkladığımız gibi semende, sperm kanallarında ve testislerde sperm aranır.

Erkek infertilitesinde en iyi tüp bebek merkezi

Erkek infertilitesinde en iyi tüp bebek merkezi daha önceden yaptığı başarılı tüp bebek uygulamalarıyla belli olur. Eğer erkek kısırlığı nedeniyle çiftler bebek sahibi olamıyorsa, tüp bebek tedavisi olacakları merkezi bunları değerlendirerek seçmelidir.

Tüp bebek için sperm sayısı ne kadar olmalıdır

Tüp bebek için sperm sayısı ne kadar olmalıdır, bunu merak edenler söyleyebileceğimiz sağlıklı tek bir sperm bile tüp bebek tedavisini uygulamaya yeterli olacaktır. Yumurta hücresini dölleyebilecek bir sperm tüp bebek tedavisi yaptırmanıza yeterlidir.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. Abdullah dedi ki:

    merhaba, erkeklerde sperm hareketliliğini artıracak ilaçlar ile tüp bebek tedavisine de destek sağlanabilmekte midir?

  2. anneleronline dedi ki:

    Evet bununla ilgili özellikle meme kanseri tedavisinde kullanılan ilaçların dahi kullanıldığı bilinmektedir. Detaylı bilgiyi doktorunuzdan edinebilirsiniz.